Pao-Šu – Nesmrtelnost

0

Už jsou to takřka tři roky, co jsme se mohli naposled začíst do výjimečné sci-fi trilogie čínského spisovatele Liou Cch´s-Sina Vzpomínka na Zemi. Nyní nastal čas na návrat. Nakladatelství Host nám totiž přináší další příběh z tohoto jedinečného univerza. Nestojí za ním však původní autor trilogie, ale Pao-Šu, jenž se v Cch´s-Sinově odkazu rozhodl pokračovat v knize Nesmrtelnost.

Liou Cch´-Sin patří v současné době mezi nejzářivější hvězdy světové fantastiky. Svou trilogií si získal bezpočet fanoušků takřka po celém světě, o čemž svědčí i dlouhý zástup ocenění, kterými se může pyšnit. Ostatně devětkrát obdržel nejprestižnější čínskou žánrovou cenu Galaxy, jednou titul velmistra čínskojazyčné sci-fi a jako vůbec první Asiat v historii získal také cenu Hugo v kategorii nejlepší román – Problém tří těles.

Lákadel, proč se do Cch´s-Sinovi série pustit měli tedy fanoušci více než dost. Je tedy vcelku pochopitelné, že toto fascinující univerzum přitáhlo kromě tradičních čtenářů i vcelku dlouhý zástup “spisovatelů”, kteří se rozhodli přispět svou trochou do mlýna a Cch´s-Sinovo univerzum dále rozvíjet. Především pak v Číně vznikla celá řada “fanfikcí”. Jen málokteré však stojí za zmínku. 

Tou nejzajímavější je tak patrně právě příspěvek Pao-Šua, jenž vznikl i s oficiálním požehnáním původního autora. O tom a o vzniku knihy se ostatně autor zmiňuje v předmluvě knihy, která nám dá tento kousek do správného kontextu a dá čtenářům nahlédnout maličko do zákulisí. Díky shodě náhod a autorově nadšení se tak Nesmrtelnost může hrdě zařadit po bok původní bestsellerové trilogie, se kterou tvoří pevný celek a dále tak rozvíjí události, na které se v původní sérii nedostalo. Ostatně, i když Cch´s-Sin vytvořil opravdu komplexní dílo, s ohledem na určité časové rozestupy, ve kterých se příběh trilogie odehrává zde stále zůstává hodně prostoru a otázek, které je třeba vyplnit. A první střípek přichází právě s Pao-Šuovou Nesmrtelností.

Ten ve své knize dále rozvíjí nejen samotnou ústřední zápletku konfliktu mezi lidstvem a Trisolarany, ale také původ a důsledky principu temného lesa. Samotná kniha se dá rozdělit v podstatě na tři části. Zatímco v úvodních dvou se autor věnuje především tomu co už známe a dále to rozšiřuje, v třetí části více popouští uzdu své fantazii. A bohužel, jak už asi očekáváte, právě tyto části patří mezi nejslabší místa knihy. Autor v podstatě vaří z vody a i když je zde rozhodně vidět snaha, rozdíl mezi oběma autory je právě v těchto chvílích nejpatrnější.

Přesto se ale rozhodně nedá říct, že by aktuální novinka z nakladatelství Host byla zklamáním. Pao-Šu evidentně vynaložil obrovské úsilí a i když mu chybí bezbřehá Cch´s-Sinova představivost a vynalézavost, dokáže na řadu důležitých otázek přinést odpověď. Avšak ještě než se pustíte do čtení, je dobré si uvědomit jednu zásadní věc.

Pao-Šu není v žádném případě Liou Cch´s-Sin. Je tedy dobré maličko mírnit přehnaná očekávání. Šu totiž kvalit původního autora nedosahuje. Rozhodně ale ani sérii nedělá ostudu. A tak si Nesmrtelnost bezpochyby své místo po boku původní trilogie zaslouží. Jen je potřeba na rozdílnost obou autorů brát menší ohled, abychom se vyhnuli přehnaným očekáváním.

Druhá poznámka pak míří k tomu, kdy budete tuto knihu číst. Zde je potřeba brát ohled na to, že závěr původní trilogie vyšel již před třemi lety. Je dobré si děj trilogie maličko připomenout. Jinak se vám totiž bude velice často stávat, že se budete v průběhu čtení docela dost ztrácet. Ideální stav je tak přečíst původní trilogii a plynule na ní navázat touto knihou. Jedině tak si vše užijete na maximum.PAO-ŠU – NESMRTELNOST
PŘELOŽIL: ALEŠ DROBEK
VYDAL: HOST
ROK: 2021
STRAN: 296
ORIG. NÁZEV: THE REDEMTION OF TIME
ISBN: 978-80-275-0521-0

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..