Olivier Truc – Poslední Laponec

0

Zima je v Laponsku studená a tvrdá. Vesnice Kautokeino se chystá na představení starého šamanského bubnu, darovaného jedním francouzským vědcem. Velkou událost zmaří krádež. V minulosti bylo zničeno mnoho takových bubnů v boji proti pohanství.
Nebo to provedli laponští separatisté, aby se o nich mluvilo? Případ se dál zamotává smrtí pasáka sobů. Policejní vyšetřovatelé Klemet Nango a Nina Nansenová jsou přesvědčeni, že krádež a smrt spolu souvisejí.
Co se stalo během dávné francouzské expedice do těchto končin? Proč tehdy vědci dostali šamanský buben a co tím dárce naznačoval? Napoví to tradiční píseň joik? Co do vsi přinese francouzský geolog? Uprostřed nádherné přírodní scenérie a silných postav odhalujeme jak limity moderního života, tak i tradice lidí bojujících za kulturní přežití.

…………………………………………………………….

Není to tak dlouho, co na podzim letošního roku vyšel u nakladatelství Panteon oceňovaný román Oliviera Truca Poslední laponec. Tato nejlepší francouzská detektivka roku 2013 nyní vychází díky vydavatelství OneHotBook i v audiopodobě. Čeští posluchači se tak mohou ponořit do netradiční etno detektivky, která svou mrazivou atmosférou nabízí jedinečný pohled daleko za polární kruh.

coverJe pravda, že v tomto případě je její ocenění dosti zavádějící, protože jediné co má tato kniha s Francií společného, je její autor. I když i ten žije již dlouhá léta mimo domovskou zemi. Olivier Truc pobývá již od roku 1994 ve švédském Stockholmu, kde působí jako dopisovatel deníku Le monde a Le point. Za tu dobu se již dokonale seznámil se Skandinávií, a tak se nemusel bát, umístit svůj příběh na dálný sever. Nutno říct, že Poslední Laponec je v mnoha ohledech mrazivější, než kdejaká “místní” produkce.

Do Laponska se vrací jeden ze šamanských bubnů. Jedná se o velmi vzácný exponát. Drtivá většina jich je ztracena nebo zničena. V současné době se ví pouze o 71 kusech. O to významnější událostí pro domorodé Sámy je, jeho návrat na sever. Jenže ještě před jeho představením na veřejnosti, je buben ukraden z místního muzea, což vyvolá velkou dávku nevole. Kdo za krádeží stojí? Jedná se o „přistěhovalce“, který z duše Sámy nenávidí, nebo jej naopak ukradli sami Sámové, aby na sebe upozornili?

Aby toho pro místní policii nebylo málo, k události se navíc přidá i smrt místního pastevce sobů. Již na první pohled je jasné, že muž nezemřel náhodou. Proč mu někdo uřezal obě uši, je pro policisty naprostou záhadou. Je snad možné, že tyto dvě události spolu nějak souvisí? Nebo se jedná o velkou náhodu? I když na druhou stranu, takhle daleko na severu se moc vážných zločinů neřeší a teď tu jsou hned dva. To nemůže být jen náhoda.

Posledni_Laponec_small3D_OneHotBookPřestože si dříve nakladatelství Panteon vydávalo své audioknihy samo, tentokrát se rozhodlo pro změnu a Posledního Laponce tak svěřilo do rukou ostříleného týmu z audio vydavatelství OneHotBook. Pod taktovkou režiséra Michala Bureše rozehrává trojice ostřílených narátorů Igor Bareš, Jana Stryková a Pavel Rímský svůj jedinečný koncert, který ještě umocňuje celkový dojem z této knihy a dává tak posluchačům do rukou dílko, jenž bude ozdobou jejich audioknihovny.

Tým stojící za touto adaptací se navíc rozhodl o daleko větší dramatizaci, než se kterou se běžně setkáváme. Zapojení všech tří interpretů do konverzace, zde působí naprosto věrně a nijak nenarušuje celkový dojem. Ba právě naopak, tento i když na přípravu daleko náročnější styl, dodává knize jedinečné kouzlo a navíc pomáhá posluchačům překonat velmi pozvolný rozjezd, jenž je například u samotné knihy daleko patrnější než zde.

Krest_LaponecJana Stryková obstarala zcela pochopitelně ženské party v čele s hlavní hrdinkou Ninou Nansenovou. Igor Bareš se zhostil především druhé hlavní postavy románu, policisty Klemeta Nanga. A na Pavla Rímského tak zbyly hlavně záporné a méně sympatické charaktery. O úlohu vypravěče se podělili rovným dílem, přesto je i tato role lehce oddělitelná od ostatních postav. Zkrátka všichni tři interpreti se skvěle doplňují, nikdo nad nikým nevyniká a i díky tomu dávají dohromady kompaktní celek, jenž funguje na všech frontách.

Jelikož se samotné vyšetřování točí hlavně kolem ukradeného sámského bubnu, bylo vcelku pochopitelné, že bubny budou i ústředním hudebním motivem, jenž skvěle podtrhuje samotné interprety a vyprávění a dodává celému příběhu tu správnou atmosféru. Po spojení všech těchto aspektů vznikla jedinečná audiokniha, jejíž čas čítá něco přes devět hodin a dodává posluchačům vskutku skvělý zážitek.

Poslední Laponec si rozhodně zaslouží pozornost posluchačů. Navíc je skvělou ukázkou toho, že audioknihy jdou dělat i trochu jinak. Tento atmosférický výlet za polární kruh osloví stejně tak milovníky severských detektivek, jako ty posluchače, jenž uhranul podmanivý hlas Jiřího Dvořáka ve skvělé trilogii z ostrova Lewis, jejíž závěr se v audiu chystá na příští rok.

Audiokniha vychází ve vydavatelství OneHotBook
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA I EBOOK I AUDIOKNIHA

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdOlivier Truc se narodil ve Francii v roce 1964. Od roku 1986 pracuje jako novinář a od roku 1994 sídlí ve Stockholmu, kde v současné době působí jako dopisovatel severských a pobaltských zemí deníku Le Monde a Le Point. Jako reportér, Olivier Truc pokrývá témata od politiky a ekonomiky na sociální otázky, jako jsou imigrace a menšin. Také produkuje televizní dokumenty.

 

 

wordpress hodnoceni – obnovený

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..