Nicholas Eames – Králové Wyldu

0

 

ANOTACE:
Sláva nikdy nezestárne.
Clay Cooper a jeho skupina kdysi bývali ti nejlepší z nejlepších — nejobávanější proslulí žoldnéři na této straně Heartwyldu.
Dny jejich slávy však již dávno pominuly. Každý z nich si šel svou cestou. Zestárli, ztloustli, opíjeli se, nebo všechno najednou. Najednou se však u Clayových dveří objeví je
ho bývalý parťák Gabriel s prosbou o pomoc — aby se společně zúčastnili mise, ke které by se upsali jen ti nejstatečnější, nebo naopak ti nejhloupější.
Gabrielova dcera je uvězněna ve městě vzdáleném přes půl světa a obléhaném Heartwyldskou hordou. Nastal čas znovu svolat skupinu.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Ačkoliv v posledních letech táhne fantastiku především young adult, čeští nakladatelé naštěstí nezapomínají ani na odrostlejší čtenáře, jejichž srdce touží po něčem klasičtějším. Jedním z posledních přírůstků jsou Králové Wyldu, které nám přináší brněnský Host. Ty slibují jedinečnou kombinaci hrdinské fantasy s lehčím tónem ve stylu Terryho Pratchetta. Zkrátka a dobře, tenhle debut Nicholase Eamese si chcete přečíst!

Nakladatelství Host nám již nejednou ukázalo, že to s fantastikou myslí skutečně vážně, čemuž odpovídá i výběr jejich autorů. Jejich knihy se tak snaží přinést vždy něco navíc a po právu patří z velké části k tomu nejlepšímu co u nás v rámci žánru vychází. Ostatně stačí zmínit například Anthony Ryana a jeho dvě fantastické série, či úžasnou sci-fi Vzpomínku na Zemi Liou Cch’-sina. A právě do této společnosti míří se svým debutem i Nicholas Eames. Králové Wyldu v originále vyšli před dvěma lety, aby je loni následovalo volné pokračování  Bloody Rose (Krvavá Rose). Na tu si však budeme muset nejspíše ještě počkat. Pokud si však Králové Wyldu povedou dobře věřím, že nám Host přinese i toto pokračování. To však maličko předbíháme, pojďme se podívat na to, co si pro nás tento kanadský autor ve své prvotině připravil.

Samotný základ příběhu je vskutku jednoduchý a na jeho popsání stačí pár vět. Eamos na scénu přivádí partu postarších žoldáků, jenž byli členy slavné Ságy, která v průběhu let vstoupila do legend. Od té doby však uběhla spousta času a naši hrdinové pověsili své řemeslo na dobro na hřebík. Někteří mají rodiny, jinou práci, či dokonce vlastní království a na své slavné dny již pouze vzpomínají. Tedy alespoň do doby, kdy jsou nuceni vrátit se ke svému krvavému řemeslu, aby se pokusili zachránit dceru jednoho ze členů dávné party. Sága se tak opět vydává na cestu, aby oprášila svou zašlou slávu a postavila se těm největším nebezpečenstvím, které po zemi kráčí…

Základní osa příběhu je tak relativně jednoduchá, to by ovšem Králové Wyldu nesměli spadat mezi epické hrdinské fantasy. Ostatně 500 stran už o něčem vypovídá. Díky tomu se tak můžete těšit na skutečně propletený příběh, který má do linearity hodně daleko. Připravte se tedy na to, že můžete mít klidně půlku knihy za sebou a zjistíte, že se vlastně celá skupina ještě nedala ani dohromady. Přesto nebudete mít ani na okamžik pocit, že by snad autor něco neúměrně natahoval, či vařil z vody. Každá dějová odbočka zde má svůj význam a dodává celému příběhu patřičnou hloubku, stejně jako perfektně dotváří celkové prostředí, ve kterém se příběh odehrává.

Kapitolou samou o sobě jsou vcelku pochopitelně samotní hrdinové této knihy. Celá skupina v čele s Clayem Copperem vám takřka okamžitě přiroste k srdcí, a to i přesto, že se o žádné slušňáky zrovna nejedná. Eamesovi se však perfektně jednotlivé postavy vykreslit, dodat jim patřičnou hloubku, i smysl jejich konání. Když k tomu připočteme lehce černý humor, pro který nejdou členové Ságy nikdy daleko, je takřka okamžitě jasné, že se tahle skupinka vysloužilých hrdinů nebere zase tak vážně. A právě všechny tyto drobnosti tvoří dohromady jedinečnou mozaiku osobností, které si oblíbíte již od první strany.

Ostatně již zmíněný humor, je jedním z nosných prvků tohoto příběhu. Díky němu vše tak nějak plyne nenuceně kupředu a dodává tak jinak vážnému příběhu menší odlehčení, které rozhodně knize pomohlo. Pratchettovské absurdnosti sice Eames nedosahuje, i tak vám tento autor nejednou vykouzlí úsměv na tváři. Když k tomuto černému a mnohdy notně suchému humoru připočteme úžasnou čtivost, všudypřítomnou akci i skvěle vygradované napětí, dostáváme do rukou vskutku jedinečný kousek, který by žádný fanoušek tohoto žánru neměl jen tak minout.

Jednu či dvě malé výtky, které bychom mohli této knize vytknout, bude patrně lehká šablonovitost hlavní osy příběhu, kdy autor dá dohromady skupinu hrdinů, kteří se musí vydat na cestu aby spasili svět. Aby se jim to však povedlo, musel jim autor občas pomoci nemalým množstvím náhody, štěstí či špetkou magie. Jak se však říká, každé svého štěstí strůjce a když jdete náhodě naproti…

Králové Wyldu jsou tak vskutku příjemným překvapením, které má velkou šanci na úspěch. Fanouškům žánru tak nabízí takřka vše po čem může jejich srdce zatoužit. Od sympatických hrdinů, přes všudypřítomnou akci, až po příběh který má hlavu a patu. Jediné co snad zamrzí je fakt, že tento skvělý kousek vyšel pouze v paperbacku, pevná vazba by mu totiž skutečně náramně slušela.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..