Nájezdníci ze Skýtie – desková hra

0

V TLAMA Games si evidentně řekli, že her od úspěšného herního designéra Shema Phillipse není nikdy dost. A tak se k nám v relativně krátkém čase dostává další kousek od tohoto autora. Tentokrát však opouštíme úspěšnou sérii ze Západního království a vydáme se o něco více na východ. Konkrétně do oblasti Černého moře, kde svého času řádili Nájezdníci ze Skýtie…

Tohoto úspěšného herního designéra u nás asi již netřeba příliš představovat. Ostatně, právě díky TLAMA Games se Phillips zařadil mezi aktuálně nejvydávanější autory u nás. Není to však jen série ze Západního království, díky které ho můžeme znát. Byť samozřejmě právě ona mezi hráči zarezonovala pravděpodobně nejvíce. Z dalších titulů můžeme zmínit například i u nás vydanou Noctilucu, či Nájezdníky ze Severu. A právě s nimi toho má aktuální novinka společného více než dost.

Mimochodem už samotná název leccos napovídá a tak asi nebude žádným velkým překvapením, že Nájezdníci ze Skýtie svými herními mechanismy vycházejí právě ze svého staršího bratříčka. Pokud tedy máte již Seveřany doma, budete se ve Skýtii cítit jako ryba ve vodě. Zaslouží si však toto “recyklování” nápadů naši plnou pozornost, nebo na nás tentokrát čeká menší zklamání?

Odpověď je na první pohled vcelku jednoduchá, přináší však sebou i jedno malé ALE. O tom však až později. Nejdříve se podívejme co na nás vlastně v této strategické hře pro 1-4 hráče od 12 let čeká.

Jak už jsme si u her tohoto designéra mohli zvyknout i tentokrát na nás čeká relativně malá krabice, která je však doslova narvaná k prasknutí. Patrně tak nemá smysl dopodrobna popisovat celou tu záplavu kartonu, karet, žetonů a dalších herních komponent, které jsou důležité, abyste si tuto zajímavou hru užili naplno. Připravte se tedy na to, že pokud si k této hře neobstaráte nějaký šikovný insert, uklízení hry do krabice bude takový malý bonusový rébus nebo puzzle.

Nájezdníci ze Skýtie se svou obtížností řadí po bok Nájezdníků ze Severu, nebo Architektů Západního království. Phillips tak v rámci svých herní sérií i tentokrát zachovává snadno rozpoznatelnou hierarchii. Jedná se tedy o přístupnou a relativně snadnou hru, kterou si naplno užijete i s naprostými nováčky.

Co se týče herních mechanismů tak hra je v podstatě vyšperkovaným reskinem původních Nájezdníků ze Severu, kteří využívali především tradičního worker placementu. Ten hraje prim i v aktuální novince, přináší však i něco málo nového. Tyto drobné úpravy mají udělat hru plynulejší a uhlazenější tak, aby z ní hráči měli co nejlepší zážitek. Nutno říct, že toto vyšperkování se Phillipsovi podařilo na jedničku a už tak podařenou původní hru posouvá v nové variantě ještě o malý stupínek výš.

Přesto však zůstává základní mechanismus, a tím i dojem ze samotné hry. stejný. Jde především o umisťování workerů na herní plán, abyste mohli využít příslušnou akci a stažení workera z pole jiného. Tyto dvojtahy se střídají až do samotného konce. Během nich budete připravovat své nájezdníky, získávat proviant, najímat nové členy, cvičit zvířata, ale především plenit, loupit a plnit další různé úkoly, které vám přinesou vítězné body a tím i vítězství v celé hře.

Tento jednoduchý herní mechanismus sice získává na určité komplexnosti ve chvíli, kdy se vydáte plenit. Zde totiž do hry vstupují ještě další aspekty, jako je síla plenitelů, efekty vašich “válečný” zvířat, či náhoda při hodu kostkami. Právě tyto drobnosti dodávají hře na určité taktičnosti a když k tomu přidáme i lehký škodící faktor dostáváme hru, u které by se nemuseli vyloženě nudit ani náročnější hráči. Na ty však není tento kousek zcela cílen. Nájezdníky ze Skýtie si tak pravděpodobně užijete se skutečně širokým spektrem hráčů, její zaměření na úplné nováčky a příležitostné hráče je však dané.

Ti z vás, kteří již mají nějakou Phillipsovu hru za sebou patrně velmi dobře vědí, že v většího množství hráčské interakce se v jeho hrách asi jen tak nedočkáme. Nájezdníci ze Skýtie však přeci jen určitou interakci přináší. Ta je sice nepřímá, ale pomocí ní dokážete docela podstatným způsobem ovlivnit soupeřovi tahy. Obzvláště pokud hrajete ve více hráčích. Umisťování workerů a jejich stahování z herního plánu totiž dává jasně tušit, že právě tímto jednoduchým mechanismem dokážete svým soupeřům pěkně zavařit. Potřebuje váš protihráč nutně nějaké stříbrňáky, aby se mohl pohnout dál a utekl vám tak o pěkných pár vítězných bodů? Není nic jednoduššího, než příslušné pole zabrat a alespoň na jeden dva tahy mu znepříjemnit snažení.

I přes řadu skvělých vlastností, kterými hra  bezesporu oplývá a fungujícími herními mechanismy se vám po čase do hry vkrade určitý stereotyp. Ten je zapříčiněn především svou přístupností, kdy v podstatě děláte stále to samé dokola. Nejdříve sbíráte dostatek surovin, abyste mohli jít plenit, za což dostanete další suroviny a tak stále dokola. Nějaký hlubší herní zážitek tedy ve hře nehledejte. Pokud tedy patříte mezi ty hráče, kteří hrají jednu hru stále dokola, může se vám vcelku snadno stát, že se vám Nájezdníci snadno obehrají. A to by byla škoda. Nová hra Shema Phillipse je totiž po všech stránkách skvělá, jen je dobré ji občas proložit i nějakým jiným kouskem, značně si tak zvýšíte “životnost” této povedené hry.

A jak je to tedy s otázkou nadnesenou v úvodu? Obstojí Nájezdníci ze Skýtie v porovnání se svým starším bratříčkem, nebo je tato nová vylepšená verze zcela zbytečná? Odpověď je zcela jednoduchá Nájezdníci ze Skýtie jsou skutečně skvělou hrou, kterou si nesmíte nechat ujít. Obzvláště pokud vás minul původní Phillipsův počin ze Severu. 

Pokud však Nájezdníky ze Severu již vlastníte, budou pro vás Skýtové pravděpodobně zcela zbyteční. Ano, jsou zde nějaké novinky, které hru vylepšují, i povedený nový vizuál, těchto změn zde však není tolik, aby si obě hry obhájily své místo vedle sebe v jedné deskoherní sbírce. Je tedy jen na vás, zda podlehnete vábení nové hry a Seveřany pustíte k vodě, nebo naopak zůstanete věrni originálu. Chybu neuděláte ani v jednom případě.NÁJEZDNÍCI ZE SKÝTIE
VYDAVATEL ORIGINÁLU: GARPHILL GAMES
VYDAL CZ: TLAMA GAMES
ROK: 2021
POČET HRÁČŮ: 1-4
VĚK: 12 LET
HERNÍ DOBA: 80 MINUT

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..