Na louce – desková hra

0

Jednoduchá pravidla, skvělá hratelnost, kvalitní zpracování a naprosto kouzelné ilustrace. Asi tak by se nejjednodušeji dala shrnout novinka polského Rebelu.. Řeč samozřejmě nemůže být o žádné jiné hře, než o Na louce, kterou na náš trh přináší společnost Blackfire. Připravte baťůžky a vydejte se napříč malebnou krajinou za krásami přírody.

Pokud jste předchozích pár měsíců nestrávili na jiné planetě a alespoň trochu se zajímáte o deskové hry, pravděpodobně vám nemohl uniknout narůstající hype okolo této hry. Na louce bylo mnohými ještě před samotným vydáním velice často přirovnáváno k veleúspěšným hrám Na křídlech a Divukraj. Vcelku pochopitelně tak deskoherní komunita netrpělivě očekávala srovnání těchto “zvířátkových her”. A jelikož Na louce již dorazilo, můžeme se do toho s chutí pustit.

Porovnávání výše zmíněných her zde však moc nečekejte. A to z jednoho prostého důvodu. Když pomineme téma, točící se okolo zvířecí říše, tak tyto hry nemají prakticky nic společného. Tedy snad jen kromě toho, že se jedná o přístupné kousky určené primárně pro poklidné rodinné hraní. Tím však jakákoliv podobnost těchto her končí a všechny se vydávají vlastní cestou. Podaří se však horké novince obstát v tvrdé konkurenci, nebo nám na hraní se zvířátky stačí již vydané kousky?

Na jeden společný prvek jsem ale vlastně zapomněl. A už při zběžném pohledu na tuto hru je více méně jasné o co se jedná. Stejně jako Na křídlech a především pak Divukraj se i Na louce vyznačuje opravdu nádhernou grafikou, která si vás dokonale získá. Ručně dělané ilustrace výtvarnice Karolíny Kijak jsou naprosto kouzelné a bezesporu budou jedním z hlavních lákadel této hry. Povedený vizuál ale zdaleka není vše a kdybychom zde měli nefunkční herní mechanismy, velmi pravděpodobně by to ani nádherné malůvky nezachránili. 

Naštěstí to není případ tohoto kousku pro 1-4 hráče od 10 let. Na louce je veskrze povedenou hrou a nádherná grafika tak jen přidává bonusové body navíc. Zde se ještě vrátím k již zmíněnému věku. Ačkoliv je doporučený věk 10+ dozajista tento kousek zvládnou i mladší hráči. Jen je třeba mít na paměti, že Na louce je hodně kombinační hrou, kde se dokážete vcelku dobře zacyklit a zavařit si mozek. Je tedy potřeba, aby hráči byli trochu zkušenější. Na druhou stranu se dá tento kousek hrát i “méně soutěživým” způsobem. Pokud tedy patříte mezi herní matadory, kteří ovládají Twillight Impérium levou zadní, odložte alespoň na chvíli přílišnou soutěživost a neustálé propočítávání stranou a prostě si hru užívejte. Právě v těchto chvílích se z Na louce stane opravdu ideální “rodinka”, kterou si zamilují všechny generace.

Samotná herní doba se pohybuje okolo 60-90 minut v závislosti na počtu hráčů. Ve hře budete postupně sbírat karty a následně je před sebe vykládat do sad před sebe podle určitých symbolů tak, aby vám na konci hry ideálně získali co nejvíce bodů. A jak už bylo řečeno nosným tématem této hry je zvířecí říše a příroda kolem nás. A to doslova. Po ptácích z Na křídlech a pohádkových bytostech v Divukraji přichází hra, která vsází na  přírodu a živočichy, které všichni známe a se kterými se hlavně můžeme skutečně setkat. Což je vcelku příjemná změna. 

Hra navíc na stole vypadá opravdu pěkně a celkovému zpracování tak není moc co vytknout. Snad jen s drobností v podobě rozměrů samotných karet. Ty přichází s lehce netypickými rozměry. A tak pokud patříte mezi chronické obalovače, připravte se na to, že budete muset hledat sadu obalů přímo od výrobce. Ty univerzální vám na karty z tého hry moc nesednou. Naštěstí se dá sada pro celou vcelku snadno pořídit a tak byste neměli mít problém. K tomuto setu navíc dostanete i bonus v podobě 6 speciálních promo karet, což bezpochyby potěší nejednoho fanouška.

Ještě než se vrhneme na samotnou hru, je potřeba vyzdvihnout ještě jednu vcelku nenápadnou věc, která vám však v konečném důsledku neskutečně zpříjemní život. A tím je samotný insert krabice. V tomto případě je skutečně vidět, že někdo přemýšlel a především pak myslel na hráče a přípravu jejich hry. Vše má v krabici pevně dané místo, včetně efektních stojánků na karty, samotných karet a hromady kartonových žetonů. Díky tomuto efektnímu insertu je příprava hry vskutku blesková a vy se tak nebude muset neustále trápit s “pytlíkováním” a rozřazováním všeho potřebného.

Více se však už k obsahu krabice vracet nebudu. Ostatně obrázky vydají za tisíc slov. Navíc jsem celkovou grafiku a především pak nádherné ilustrace na kartách již vyzdvihoval několikrát. Stejně jako celkové produkční zpracování, které je na opravdu dobré úrovni. Pokud tedy necháme stranou jednotlivé komponenty, nezbývá nic jiného, než se podívat na samotnou hru.

Hru v originále vydává polské studio Rebel (Zóna – Tajemství Černobylu, Flora, Nemesis) s tím, že samotným autorem hry je Klemens Kalicki. Ten sice v deskoherních kruzích není dvakrát známým designérem, ale má už za sebou i u nás vydaný Dům snů. Na louce je pak jeho druhým titulem. A nutno říct, že s tímto kouskem má nakročeno k vcelku slušnému úspěchu. Nemalou měrou za to může vděčit i Karolině Kijak, která vtiskla tomuto titulu jedinečný vizuál, který vás bude lákat a přitahovat.

A na tomto hodnocení se nic nezmění ani po přečtení pravidel. Hra rozhodně patří k těm jednodušším, což z ní dělá ideálního zástupce pro rodinné hraní. Náročnějším hráčům tedy nemá zrovna moc co nabídnout, přesto si ale u ní můžete vcelku slušně zavařit mozek. Hra totiž pracuje s principem takzvaného získávání symbolů na kartách, které v průběhu hry řetězíte na sebe, což vám na konci hry získá kýžené body. Zároveň však přitom řadu symbolů zákrýváte a tím ovlivňujete váš další progres a plánování. A zde přichází již zmíněný kámen úrazu. Pokud se vám sejde hodně přemýšlecí a počítací skupina, můžete se vcelku snadno zacyklit. To už jsem ale ostatně zmiňoval. Naštěstí tato situace nastane jen ve výjimečných případech. Za normálních okolností má hra opravdu příjemný spád a odehrajete ji do hodinky až hodinky a půl (samozřejmě v závislosti na počtu hráčů).

Samotný průběh hry je opravdu jednoduchý a na výběr máte z několika herních akcí. Hra se hraje typicky na šest herních kol, pouze pokud hrajete ve čtyřech tak počet kol vzroste na osm. Každý hráčův tah začíná umístěním žetonu stezky na herní desku. A to buď na desku s kartami, nebo na desku tábořiště. Od toho se následně odvíjí další kroky. Na desce s kartami sbíráte vcelku logicky karty. Ty budete následně vykládat na vaší louku. 

Tím budete postupně vytvářet řetězce karet, které v podstatě nejčastěji symbolizují potravní řetězec. Pro představu začnete u typu prostředí, abyste se následně dostali od toho nejmenšího brouka až po opravdové predátory, kteří dlí na vrcholu daného potravního řetězce. Tato skladba karet samozřejmě vždy závisí na tom, jaké karty vám budou chodit a co půjde spolu nakombinovat. Od toho se váš řetězec bude následně i vyvíjet. 

Při umisťování karet musíte vždy samozřejmě splnit předem dané podmínky, které daná karta vyžaduje. A právě ty dokáží mnohdy pěkně zavařit. Ve výsledku je však tento herní mechanismus naprosto triviální a neskrývá v sobě žádné velké zádrhely.

Ve svém kole se však můžete rozhodnout herní plán s kartami zatím ignorovat a vydat se na desku s táborákem. Ta vám dá možnost využít některou ze speciálních akcí. Ty se vcelku pochopitelně opět váží ke kartám, avšak oproti běžnému dobrání karet vám dávají trochu více prostoru pro plánování a taktiku. Díky nim si totiž můžete vzít kteroukoliv kartu z herní desky, vzít si dva žetony cesty pro vykládání karet, vzít si jednu ze tří vrchních karet jednoho z balíčků nebo vyložit až dvě karty z ruky. Popravdě řečeno takto to možná zní trochu krkolomně avšak věřte, že samotná pravidla jsou sepsána opravdu hezky a díky nim pochopíte vše na první dobrou.

Ve hře je ještě pár dalších možností a podmínek, na které během hry narazíte. Ty už zde ale více rozebírat nebudu a odkáži vás buď na samotný návod, nebo některé z řady videí na youtube. V globálu je však toto vše co vám Na louce nabízí, tedy alespoň co se klasické hry týče. Kromě toho hra obsahuje i nezbytný solo mod, který však není ničím jiným než honbou za vítěznými body, aby vám hra na konci řekla, do jaké “výkonnostní” úrovně spadáte. Po mechanické stránce vše funguje na jedničku, Na louce je však o mnoho zábavnější s “živými” protihráči.

Autoři si pro nás připravili i zajímavý bonus v podobě zalepených obálek s dalšími tématickými kartami, které zpestří hru. Ty byste měli otevřít až při splnění předem zadaných úkolů. Například tak musíte zpozorovat během hry alespoň pět šelem, či spatřit divoké zvíře. Kromě toho vás hra ale vybízí i k výletům do skutečné přírody, jeden z balíčků například dostanete, když navštívíte přírodní park. Vše je ale samozřejmě na vás a pokud se rozhodnete obálky otevřít i bez splnění těchto úkolů, hra vás za to pokutovat nijak nebude.

Hra Na louce toho za nějakých tisíc až třináct set korun rozhodně nenabízí vůbec málo a bez problému si svou cenu obhájí. Pro ty co již mají doma Divukraj, nebo Na křídlech mohu s klidem říct, že s koupí nemusí vůbec váhat. Hry jsou od sebe natolik odlišné, že bez problému vedle sebe obstojí. Pokud vás navíc alespoň trochu láká téma naší přírody, jedná se v podstatě o must have kousek, který byste rozhodně neměli minout. Obzvláště pokud rádi trávíte čas v rodinném kruhu. Právě zde se tento kousek bude vyjímat nejlépe…NA LOUCE
AUTOR: KLEMENS KALICKI
VYDAVATEL ORIGINÁLU: REBEL
VYDAL CZ: BLACKFIRE
ROK: 2020
POČET HRÁČŮ: 1-4
VĚK: 10 LET
HERNÍ DOBA: 60-90 MINUT

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..