Myke Cole – Stínové operace #2: Hranice

0
O tom, že být vojákem není opravdu žádný med, přesvědčil Myke Cole své čtenáře již v prvním díle Stínových operací. Ovšem ta pravá zábava začíná ve chvíli, když vojákům přidáte nadpřirozené schopnosti a naučíte je bojovat pomocí magie. Že z toho nemůže vzniknout nic dobrého? Přesvědčte se sami a vstupte do světa JNO.
Americký autor série Stínové operace svůj vojenský původ opravdu nezapře. Tento bývalý voják dokázal bezezbytku zúročit své zkušenosti ze svého působení v armádě a přinést čtenářům neotřelý příběh, který v sobě snoubí prvky klasické fantasy magie a nadupaného akčního nářezu, který nenechá čtenáře vydechnout až do poslední strany. Navíc oproti své debutové knize přidává i trochu té polívčičku okolo.
Po událostech prvního dílu se vracíme trochu zpět v čase, na jiné místo a s jiným hlavním hrdinou. Plukovník Alan Bookbinder je klasická kancelářská krysa. Úředník, který se nikdy nezúčastnil žádné bojové akce a za celý svůj služební život poznal pouze zdi Pentagonu. Jeho život se ovšem otočí o 180 stupňů ve chvíli, kdy zjistí, že je také Napojený.
Čtenáři, kteří si po prvním dílu oblíbili správňáckého Oscara Brittona nemusí zoufat. Byť je druhý díl především o plukovníkovi Bookbinderovi i na Oscara zbylo místo a to více než významné. S Brittonem se čtenáři setkají především v druhé části knihy, kdy Oscar pokračuje tam, kde jsme v prvním dílu skončili. Tyto dvě oddělené linie navíc dávají zajímavý pohled na celkový příběh, který si autor pro čtenáře připravil.
Myke získává s každou další knihou více zkušeností a na samotném ději je to rozhodně znát. Oproti prvnímu dílu se tak rozhodl v druhé knize zapojit dvě dějové linie a přidat pár nových postav. Díky všem těmto věcem tak celý příběh získává větší hloubku. Přesto fanoušci akčních scén nemusí smutnit. Různých potyček a bojůvek si čtenáři užijí dosytosti. Navíc právě použití magie, dává těmto scénám ten správný šmrnc a opět jsou ozdobou knihy.
Oproti prvnímu dílu navíc autor zapracoval i na zápletce. Dopomáhají mu k tomu právě dvě dějové linie, ale i příběh jako takový, ve kterém se autor pouští na tenký led a koketuje s politikou. Je pravda, že právě způsob jakým ho Myke nastínil, skvěle do příběhu zapadá a je i umě skrytou kritikou, která ukazuje kam až jsou mocní schopni zajít aby se udrželi u svého koryta.
Charaktery jako takové zůstávají více méně neměnné, i když i zde je poznat posun, na kterém autor zapracoval. Přesto i nadále nemohou čtenáři očekávat nabubřelost příběhu ve stylu George R. R. Martina a jemu podobných. Na to si ani Cole nehraje, má svůj osobitý styl, kterého se drží a postupně ho vybrušuje k dokonalosti.
I když jsou Stínové operace vcelku nenáročné čtení, rozhodně zaujmou nejednoho fanouška akční fantastiky. Navíc pro čtenáře, které zaujal již první díl je Hranice nutností. A i když je tento díl teprve jeho druhou knihou, je zde rozhodně znát posun, který je příslibem do budoucna, o čemž svědčí i hodnocení jeho knih na portálu Goodreads. Pokud tedy hledáte akční oddechovku, která vám zpříjemní čekání na nového Kotletu, jsou Stínové operace dobrou volbou, protože splňuje přesně to, co se od něj očekává, a to je pořádná porce akce a zábavy.


MYKE COLE – HRANICE
SÉRIE: STÍNOVÉ OPERACE
PŘELOŽIL: PETRA KUBAŠKOVÁ
VYDAL: FANTOM PRINT
ROK: 2013
STRAN: 288
ORIG. NÁZEV: FORTRESS FRONTIER
ISBN: 978-80-7398-252-2

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..