Museum: Pictura – desková hra

Staňte se kurátorem prestižního muzea umění a sestavte sbírku umění, jakou svět ještě neviděl! Vyměňujte drahocenná umělecká díla s mezinárodními muzei, nakloňte si vlivné mecenáše a připravte dočasné výstavy svých nejlepších sbírek, protože jen ten nejlepší kurátor se může stát vítězem.
Právě na to nás láká jedna s letošních jarních novinek, kterou na náš trh přineslo vydavatelství Blackfire. Řeč je samozřejmě o hře Museum: Pictura. Kousku s notně pohnutým osudem, díky kterému ani nemusela spatřit světlo světa. Bohužel aktuální celosvětová ekonomická situace není úplně nejlepší a dotýká se samozřejmě i deskoherního průmyslu.
Vcelku často tak slýcháme o fiasku nějaké kickstarterové kampaně, nebo ukončení činnosti některého ze zavedených deskoherních studií. A právě tento osud postihl i původního vydavatele hry Museum: Pictura společnost HolyGrail Games, kterou u nás můžeme znát například i díky hře Rallyman GT, potažmo Encyklopedia. Krach zastihl HolyGrail Games v tu nejhorší možnou dobu, kdy se Muzeum: Pictura teprve vyrábělo a tak bylo dlouhou dobu nejasné, zda tato hra vůbec spatří světlo světa a nakonec se dostane i na naše deskoherní stoly. Ostatně pánové z Blackfireu by mohli vyprávět kolik vrásek na čele jim Museum: Pictura přineslo.
Nicméně po všech možných, nemožných a mnohdy i neuvěřitelných peripetiích je nakonec poslední potomek studia HolyGrail Games zde a my se tak můžeme konečně naplno ponořit do krás výtvarného umění. Tato výprava za známými mistry je určena primárně pro 2-4 hráče od 14 let s tím, že na jednu výpravu do Musea byste si měli připravit něco kolem 60 minut herního času.
Jak již bylo řečeno, tentokrát půjde především o známá umělecká díla. Ostatně, už samotná krabice napovídá více než dost. Vše se zde točí především okolo karet, které tvoří hlavní gró tohoto kousku. Těch naleznete v krabici opravdu více než dost (více než 300). A velkou část z nich tvoří karty které představují reálná umělecká díla z pěti různých období a šesti rozličných témat. Kromě “obrazů” je zde ale ještě další celá řada karet, které při hře rozhodně využijete. Dále nechybí ani nezbytné žetony a nejrůznější herní plány, desky a samozřejmě nezbytná pravidla.
Kvalita komponent je tradičně na velice dobré úrovni, což samozřejmě podtrhují samotné obrazy na kartách. Přesto si ale neodpustím jednu, dvě malé poznámky. Jednak nejsou desky hráčů vyrobeny z tvrdého kartonu. Což může mít po čase neblahý vliv na jejich životnost. A druhak jsou zde výstavní žetony, které nejsou úplně přesně vyřezané a tak na nich nelícuje úplně grafika. Bohužel toto není individuální problém a s ohledem na výrobní problémy, je prakticky nereálné to nějak vyřešit. Naštěstí se nejedná o nic, co by výrazným způsobem narušovalo celkový dojem ze hry. I s těmito dvěma drobnými kaňkami na kráse vypadá hra na stole opravdu pěkně a vy si tak budete minimálně z tohoto pohledu hru opravdu užívat.
Před hrou samozřejmě přichází příprava nezbytných komponent a pročtení manuálu, který je mimochodem sepsán vcelku dobře a díky tomu nebudete mít s pochopením herních mechanik žádné větší problémy. Následně už se můžete pustit s chutí do hry a pokusit se získat co nejvíce bodů prestiže. Protože o ty zde běží především.
Váš tah se skládá typicky ze dvou fází. V první fázi (fáze akvizice) si doberete 2 karty z Trhu umění (balíčku karet obrazů) a poté si vyměníte jednu kartu z ruky s jedním ze 4 mezinárodních muzeí. Ovšem pozor, už v tuto chvíli vám půjde o body prestiže takže je důležité dávat pozor, jaká je aktuální poptávka a na co bude nejvýhodnější se zaměřit.
Avšak pozor stále jsme pouze u první fáze vašeho tahu. V následující fázi akcí dostanete na výběr hned ze tří možností, jak se se svým tahem vypořádat. Asi nejdůležitější akcí je vystavení obrazů ve vašem muzeu (vylepšení vašeho muzea). A tím se dostáváme k hlavní mechanice hry a tím je sbírání sad karet.
Obrazy spadají do šesti různých témat a pěti období a vy si budete muset dát pozor aby spolu obrazy podle těchto kritérií sousedili. To je velice důležité především u další akce, kterou budete moci využít a tím je otevření dočasné výstavy, kdy během ní vyberete jednu ze svých sbírek a následně získáte její hodnotu v bodech prestiže. A o ty vám jde, jak už bylo ostatně zmíněno, především.
Poslední možností je provést takzvanou inventuru. To znamená, že si vezmete do ruky svůj odkládací balíček, poté si můžete vzít 1 kartu přízně a pak můžete odstranit všechny vyložené karty mecenášů a nahradit je jinými z balíčku. Občas se vám i tato akce rozhodně bude hodit, nejvíce ale využijete rozhodně první dvě.
Kromě zmíněných třech akcí může hráč jednou za kolo zahrát 2 volné akce: a) zahrání karty přízně (vybere si horní či dolní část), b) získání mecenáše (hráč si vezme mecenáše z nabídky po splnění podmínek v horní části a vybere si buď odměnu za splnění nebo body prestiže. Následně zkontrolujete počet karet obrazů na ruce (max. 8) a počet karet přízně na ruce (max. 3) a předáte hru dalšímu hráči, tedy za předpokladu, že nemáte na konci svého tahu 50 nebo více bodů prestiže, pak začíná závěrečná fáze hry a finální bodování, které určí celkového vítěze.
Toliko k základním mechanikám hry. Ty rozhodně není nijak složité pochopit, ale plně hru ovládnout a proniknout do všech jejích zákoutí je věc trochu jiná. Pár partií vám tak bude trvat než vše naplno pochopíte. Přeci jen, Museum: Pictura dokáže být i vcelku slušný hlavolam, který vám dá pořádně zabrat. Zároveň se ale dá hrát “na pohodu” v rodinném kruhu, kde se velice pravděpodobně nebudete bezhlavě hnát za každým bodem a nebudete se snažit vymyslet ty nejkrkolomnější a nejlépe obodované kombinace karet.
Co se týče počtu hráčů, tak sice ve dvou se vám pomaleji obměňuje nabídka karet, zároveň si ale v této verzi hra udržuje určitou svižnost a přehlednost. Ve větším počtu hráčů, se především v pozdějších fázích hry dokáží jednotlivé tahy docela nepříjemně natáhnout a hra tak ztrácí maličko na tempu. I tak se ale jedná o vskutku příjemnou karetku, která má rozhodně co nabídnout.
Za co je autory hry ovšem potřeba skutečně pochválit je to, že do hry přináší i nemalý vzdělávací aspekt. Každá karta obrazu totiž obsahuje i nezbytné základní informace o něm, díky čemuž můžete v průběhu hry načerpat skutečně zajímavé informace o známých dílech.
MUSEUM: PICTURA
VYDAVATEL ORIGINÁLU: HOLYGRAIL GAMES
VYDAL CZ: BLACKFIRE
ROK: 2023
POČET HRÁČŮ: 2-4
VĚK: 14 LET
HERNÍ DOBA: 60 MINUT