Mika Waltari – Egypťan Sinuhet

0

Jsou knihy, které nezestárnou a budou zde s námi až do konce věků. Jednou z nich je bezpochyby i dnes už legendární Egypťan Sinuhet. Kniha, která po právu patří do zlatého fondu literatury a milují ji miliony čtenářů po celém světě. Ostatně i u nás se stále těší nebývalému zájmu a tak je vcelku pochopitelné, že nemohla uniknout ani zájmu českých audioknižních vydavatelů. Počátkem prosince nám tak vydavatelství OneHotBook přineslo nádherný vánoční dárek v podobě více než 40 hodinové nahrávky v podání fenomenálního Lukáše Hlavici…

Nejspíše jen s velkými obtížemi budeme hledat někoho, kdo o Egypťanu Sinuhetovi alespoň neslyšel. Ačkoliv má Mika Waltari na svém kontě celou řadu veleúspěšných knih, byl to právě příběh egyptského lékaře, se kterým se nesmazatelně zapsal do historie literatury. A o tom, že se jedná o záznam skutečně vydatný, netřeba pochybovat. Tento kousek totiž rozhodně nepatří k nejmenším a jeho více než 800 stran může leckoho od čtení odradit. A právě pro tyto případy je zde nejnovější přírůstek z produkce vydavatelství OneHotBook.

Nejnovější nahrávka však není prvním Sinuhetovým výletem do světa audioknih. V roce 1983 se o první Sinuhetovo audioknižní zpracování postaral režisér Petr Adler a narátor Petr Červinka. Tato rozhlasová nahrávka se dočkala i svého remasteru, kterou posléze vydal na cd Radioservis. Jak už to tak ale u rozhlasových nahrávek velice často bývá jednalo se o zkrácenou nahrávku o délce pět a tři čtvrtě hodiny. I přes nesporné kvality této nahrávky nám však na trhu stále chyběla Sinuhetova nezkrácená verze.

A tak musel přijít na scénu OneHotBook, který se podobně rozsáhlých projektů rozhodně nebojí. Nahrávku dostal na starosti ostřílený režisér Michal Bureš, jenž ve spolupráci s fenomenálním Lukášem Hlavicou spustili svůj více než 40 hodinový koncert, který vás uhrane už od první minuty a zcela vyždímané a plné dojmů pustí až v samotném závěru tohoto díla.

A ruku na srdce, jedině v plném, nezkráceném rozsahu vynikne jedinečnost tohoto díla naplno. Jedním z tahounů celého Sinuheta je totiž použitý jazyk, kterým k nám tento egyptský lékař a rádce faraonů promlouvá. A právě v plnohodnotné nahrávce se Waltariho jazyk může rozvinout naplno. 

Celkový dojem nemalou měrou podporuje i projev Lukáše Hlavici, jenž se zde opět projevil jako naprostý profesionál každým coulem. Jeho nepřehrávaný, místy až civilní, ale zároveň dostatečně důrazný projev jde ruku v ruce s celkovým vyzněním příběhu a ještě více tak napomáhá celkové uvěřitelnosti a lidskosti, kterou se celá kniha vyznačuje. Pozadu samozřejmě nezůstává ani hudební složka, která je již neodmyslitelnou součástí každé audioknihy tohoto vydavatele. Ta je již tradičně na vynikající úrovni, což ostatně platí pro celou nahrávku jako celek. 

Egypťan Sinuhet se tak díky spolupráci Lukáše Hlavici a Michala Bureše dočkal vskutku důstojné adaptace, která je krásnou ukázkou toho, jak mají moderní audioknihy vypadat. Patrně tak nebudu daleko od pravdy, když toto vpravdě monumentální dílo zařadím mezi to nejlepší, co nám audioknižní vydavatelé v posledních letech nabídli. A Egypťan Sinuhet si to bezpochyby zaslouží…MIKA WALTARI – EGYPŤAN SINUHET
PŘELOŽIL: MARTA HELLMUTHOVÁ
VYDAL: VYŠEHRAD
ROK: 2019
STRAN:  832
ORIG. NÁZEV: Sinuhe egyptiläinen
ISBN: 978-80-7601-102-1
AUDIO
VYDAL: ONEHOTBOOK
NAČETL: LUKÁŠ HLAVICA
DÉLKA: 40 H. 10 MIN.

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..