Mars: Teraformace – Expedice Ares

Už je tomu takřka pět let, co nám české vydavatelství MindOK přineslo na první pohled vcelku nenápadnou hru o teraformaci Marsu. Hru, ze které se stal obrovský fenomén, který ani řadu let od svého vydání neztrácí nic ze své popularity. O tom ostatně svědčí i dlouhá řada rozšíření, kterých se Mars Teraformace dočkal. A s tímto univerzem evidentně ještě zdaleka nekončíme. Autoři si totiž pro nás připravili rychlejší a přístupnější verzi, která u nás vychází pod názvem Mars Teraformace: Expedice Ares.
Jak už samotný název napovídá, hra vychází pravidlově ze svého staršího bratříčka, se kterým sdílí valnou část herních prvků. Díky tomu se v ní budou veteráni série cítit jako doma, zároveň by však měla být o něco přístupnější i pro naprosté nováčky. Zda tomu však skutečně tak je, nechám na vašem posouzení. Osobně mi však rozdíl v obtížnosti přišel minimální.
Hlavní rozdíl tak můžeme spatřovat v tom, že hra vám na stole zabere o dost méně místa, její příprava vám zabere méně času, stejně jako odehrání samotné partie. Za to vděčíme především faktu, že se autoři z FryxGames tentokrát rozhodli vsadit především na samotné karty, které tvoří hlavní gró Expedice Ares.
V krabici tak sice najdeme herní plán znázorňující povrch Marsu, oproti staršímu bratříčkovi je však herní deska o dost menší. Rozhodně však nemusíme smutnit nad tím, že bychom snad v této variantě Teraformace byli o něco ochuzeni. Krabice je sice o něco menší a má vcelku atypické rozměry, herního obsahu však ukrývá více než dost.
Kromě již zmíněného herního plánu nalezneme v krabici i nezbytné hráčské desky, které jsou mimochodem mnohem lépe zpracovány, než v původní verzi hry (původní Mars si na inovované desky musel počkat na jedno z rozšíření). Vedle toho nechybí ani již ikonické kostičky nahrazující suroviny a nejrůznější žetony. Hlavní částí jsou však karty, kterých zde najdeme 200.
Autory tentokrát musím pochválit i za o něco lepší řešení úložného prostoru v krabici. Na plnohodnotný insert sice můžeme stále zapomenout, oproti původní zcela prázdné krabici, kde nám vše “lítalo” ze strany na stranu, se jedná přeci jen u určitý posun. V krabici navíc najdeme i vcelku šikovné “mističky” na kostičky surovin, které mají využití jak při samotné hře, tak při skladování “kostičkových” komponent. V tomto ohledu si tedy autoři rozhodně zaslouží palec na horu.
Inovace se pak dočkali i samotné karty. Jejich grafika byla v původní hře jednou z nejdiskutovanějších částí hry. Původní grafické zpracování nás vracelo pár let do minulosti a celá řada hráčů k němu mělo řadu výtek. To se však nyní změnilo a autoři se zcela novými ilustracemi snaží posunout blíže k dnešním moderním deskovkám. A nutno říct, že snaha autorů tentokrát skutečně přinesla své ovoce a na karty je radost pohledět. Krásná grafika, ale ještě nutně neznamená dobrou hru a tak se pojďme podívat na to nejdůležitější a to je hratelnost.
A zde se opět musím vrátit k původní hře, ze které Expedice Ares vychází. Hra je určena pro 1-4 hráče od 12 let. Původní Mars byl až pro pět hráčů. Další změnou je pak autorů herní doba. Zatímco Mars Teraformace měla uvedenou herní dobu 120 minut. Její mladší a kompatnější verzi byste měli být schopni odehrát do 60 minut. A to je a není pravda. Časová úspora zde sice nějaká je, v reálu však není tak velká, jak se podle času na krabici může zdát. Herní doba se sice mění podle toho kolik her máte za sebou a jak se vám hra dostane pod kůži, to ale platí prakticky o každé hře, takže na tomto tvrzení se nedá tolik stavět. Záleží tak především na situaci, jak vám chodí karty a především pak na samotných hráčích. Expedice Ares se tak může stejně jako původní Mars pěkně protáhnout.
Co se týče samotných herních mechanik, tak ty zůstávají prakticky stejné, jako u původní hry. Pokud tedy patří Mars: Teraformace mezi vaše oblíbené tituly budete i v aktuální novince jako doma. Opět se tak ujmete role jedné z korporací, za kterou se budete snažit zkultivovat rudou planetu a získat tím co nejvíce vítězných bodů. Opět se tak budete věnovat zvyšování teploty, obsahu kyslíku, osidlování planety a rozšiřování vodní plochy, tak abyste si co nejvíce pozvedli svůj Teraformační Rating, který je pro vítězství ve hře klíčový. To vše samozřejmě za pomoci hracích karet.
Na první pohled není změn oproti původní hře zrovna moc. Při zběžném pohledu je hlavní změnou velikost herního plánu (mapa Marsu), od které se odvíjí i to, co na něj budeme umisťovat. Avšak chyba lávky, herní plán je zde druhotný a je zde v podstatě pouze pro lepší orientaci. Díky tomu se můžete plně zaměřit na samotné karty, které tvoří gró celé hry. A právě k nim pak směřuje asi i největší inovace, kterou Expedice Ares nabízí.
Jednak tato hra přichází se zbrusu novými kartami fází a druhak se můžeme těšit na herní mechaniku známou z karetní hry Dobyvatelé vesmíru. Stejně jako v této zmíněné hře budete i v Expedici Ares vybírat, které z herních fází v daném kole proběhnou a které nikoliv. Na výběr máte z celkem pěti fází. Konat se však budou jen ty, které si některý z hráčů zvolil. S tím že zde je jen jedno jediné omezení. Hráči nesmí vybrat tutéž fázi ve dvou po sobě jdoucích kolech. Fáze pak proběhnout v daném pořadí. Přitom platí, že pro fázi, kterou jste si vybrali, získáte výhodu.
- I. fáze rozvoje: Můžete zahrát jednu zelenou kartu projektu. Jako výhodu získáte slevu 3 kredity.
- II. fáze budování: Můžete zahrát modrou nebo červenou kartu projektu. Jako výhodu si můžete dobrat novou kartu, nebo zahrát další modrou či červenou kartu projektu.
- III. fáze akcí: Můžete provést akce na svých modrých kartách projektů či na kartě korporace. Jako výhodu můžete jednu z akcí zahrát ještě jednou.
- IV. fáze produkce: Obdržíte zdroje podle aktuálního stupně produkce. Jako výhodu získáte 4 kredity.
- V. fáze výzkumu: Vezmete si 2 karty z balíčku, jednu si necháte, druhou odhodíte. Jako výhodu si můžete dobrat o 3 karty více a vybrat si o jednu více.
V tomto ohledu tak oproti původní hře přichází změna, která dává hře zcela novou dynamiku a zcela mění původní hratelnost. I při této změně se však autorům podařilo perfektně vystihnout chuda původní hry a především pak její atmosféru. Navíc díky této odlišné herní mechanice si oba tituly u univerza Mars: Teraformace bez problému obhájí své místo ve vaší deskoherní sbírce.
Pocitově se tak sice vracíte k osvědčenému titulu, který si získal bezpočet hráčů, herně však mladší a kompatnější inkarnace nabízí dostatek inovací pro to, aby si bez problému obhájila svoji existenci. Navíc s ohledem na fakt, že hra nyní těží prakticky jen z karet, jsou možnosti rozšíření takřka neomezené. Zda se však dočkáme podobného počtu rozšíření jako u původní hry ukáže až čas. Nyní si musíme vystačit se základem, který vám ale i tak poskytne skutečně dlouhé hodiny zábavy, aniž by hrozilo, že by se vám Expedice Ares jen tak obehrála.
MARS: TERAFORMACE – EXPEDICE ARES
VYDAVATEL ORIGINÁLU: FRYXGAMES
VYDAL CZ: MINDOK
ROK: 2022
POČET HRÁČŮ: 1-4
VĚK: 12 LET
HERNÍ DOBA: 60 MINUT