Mark Millar – Superman: Rudá hvězda

0

Supermanův příběh zná asi každý fanoušek komiksu. Jenže, co kdyby Muž z oceli nepřistál kdesi v Kansasu, ba ani ve Spojených státech, ale uprostřed odlehlé části Ukrajiny, na území Sovětského svazu? Na tuto a další otázky nám odpoví Mark Millar v komiksu Superman: Rudá hvězda.

Autora komiksu patrně netřeba příliš představovat. Mark Millar patří mezi velezkušené scénáristy, v jehož portfoliu najdeme takové kousky, jako je Kick-Ass, Občanská válka, či Wolverine Starej dobrej Logan. Všechno to jsou naprosto skvělé kousky a tak se dá vcelku dobře očekávat, že si ani Superman: Rudá hvězda nepovede vůbec špatně. Ba právě naopak. Millar v tomto komiksu předvedl asi nejlepší převyprávění příběhů známého hrdiny, jaké kdy vzniklo. A po právu se tak tento kousek řadí k tomu nejlepšímu co Superman nabízí.

Ostatně pamětníci asi budou moc dobře vědět o čem mluvím. Rudá hvězda u nás totiž nevychází poprvé. Psal se rok 2012, když nám nakladatelství BB art přineslo první vydání tohoto skvělého komiksu. Doba však pokročila, komiksových fanoušků přibylo a naopak Superman zmizel z pultů obchodů. Nastal tedy ideální čas oprášit zašlou slávu Rudé hvězdy a po dlouhých osmi letech se vytasit s novým vydáním. Ostatně, jak již bylo řečeno Rudá hvězda po právu patří mezi to nejlepší s tímto hrdinou, a tak byste si tento komiks rozhodně neměli nechat ujít.

Superman se zde ocitá na opačné straně barikády a mění ideály svobody a demokracie za socialismus a propagaci Varšavské smlouvy. A vlastně se není ani co divit, jeho kosmická loď totiž neskončila v Americe a nebyl tak vychován rodinou Kentových, ale kdesi v malé vesničce na Ukrajině, aby byl následně vychován v místním zemědělském družstvu. Ze Supermana se tak chtě nechtě stává zarytý příznivec socialismu a obdivovatel samotného Stalina.

Už toto by patrně stačilo na samostatný komiks. To by si jej ale nesměl vzít do parády Mark Millar, pro něž se předchozí řádky staly pouze odrazovým můstkem k mnohem většímu a spletitějšímu komiksu, v němž hrají ideály a přesvědčení hlavní roli. Z každé strany na vás tak doslova dýchá paranoia Studené války. Ostatně v rámci tohoto konfliktu se jazýčky vah začaly povážlivě přesouvat na jednu stranu. Superman, coby nová zbraň ve válce proti imperialismu skvěle funguje a tak Američané začínají povážlivě ztrácet. Nezbývá tak než povolat nejchytřejšího člověka na zemi, vědce a člena S.T.A.R. Labs, Lexe Luthora. Jedině on by se snad mohl Supermanovi vyrovnat.

Lex Luthor však není jedinou známou osobou, na kterou se v rámci Rudé hvězdy můžeme těšit. Své role se zde dočkala i Lois Laneová (v tomto případě Luthorová), nebo Wonder Woman, která po boku Supermana vládne Rusku. Millar nezapomněl ani na Batmana, kterému na hlavu vrazil beranici a udělal z něj teroristu, který v Sovětském svazu bojuje za svobodu.

Nic však není úplně černobílé a tak si prakticky celou dobu nemůžete úplně jistí, která strana tohoto konfliktu je vlastně ta dobrá. A je to vůbec nějaká? Zkrátka a dobře Rudá hvězda staví zažité pořádky superhrdinských komiksů do určité míry na hlavu a s notnou dávkou nadsázky a ironie nám představuje opravdu povedený příběh, který čtenáře prostě musí zaujmout.

Samozřejmě nic není zcela dokonalé a tak i u tohoto komiksu najdeme pár slabších okamžiků, které bychom mohli autorovi vyčíst. Jedním z nich je plně nevyužitý potenciál, které toto téma má. Na druhou stranu dostáváme pouze jednu knihu o nějakých 170 stranách i s bonusy. A tak je vcelku jasné, že autor nemůže jít zcela do hloubky. Dalších pár výhrad bychom mohli směřovat i k samotnému konci, který nemusí všechny plně uspokojit. Zde je to však otázka vkusu.

To ostatně platí i pro kresbu Davea Johnsona a Kiliana Plunkett, kteří společně s Millarem na tomto komiksu dělali. Jejich kresba rozhodně není špatná, na druhou stranu ale ani ničím extra nevyniká. Což je rozhodně škoda. Takto skvělý komiks si bezpochyby zaslouží náležitou péči a nějaká výjimečná snadno rozpoznatelná kresba by se k němu bezesporu hodila. Je však potřeba říct, že ačkoliv je Superman: Rudá hvězda výjimečný komiks, který nad běžnou produkcí vyniká, stále se jedná mainstream. A jako takový se musí držet určitých mantinelů.

Supermanovi se u nás nikdy extra nedařilo a tak ani komiksů s tímto hrdinou ze nevychází tolik, jako například s Batmanem. Pokud však toužíte po nějakém příběhu s Mužem z oceli a běžný mainstream vás již maličko omrzel, nesmíte si nechat Rudou hvězdu uniknout. Troufám si tvrdit, že tento komiks patří společně s Tichem, Starym dobrym Loganem, nebo Gaimanovým 1612 do zlatého fondu superhrdinských komiksů a jako takový by neměl chybět v žádné knihovničce správného komiksového fanouška.SUPERMAN: RUDÁ HVĚZDA
SCÉNÁŘ:MARK MILLAR
KRESBA: D. JOHNSON, K. PLUNKETT
PŘELOŽIL: MARTIN D. ANTONÍN
VYDAL: BB ART
ROK: 2020
STRAN: 168
ORIG. NÁZEV: SUPERMAN: RED SON
ISBN: 978-80-7595-398-8

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..