M. R. Carey – Chlapec na mostě

ANOTACE:
Návrat do krvelačného světa románu Všemi dary obdarovaná.
Záhadná epidemie proměnila většinu populace v nemrtvé hladovce, kteří požírají všechno, co jim přijde do cesty, a dál šíří nákazu.
Z posledního lidského sídla v jižní Anglii vyráží na cestu do Skotska napůl vědecká a napůl vojenská výprava. Jejím cílem je sesbírat vzorky plísňových kultur, které po sobě v terénu zanechala předchozí expedice, a získat tak o patogenu informace, jež by mohly vést k objevení léku.
Jedinou nadějí na přežití lidstva jsou doktorka Samrina Chanová a výjimečně inteligentní a velmi zvláštní chlapec Stephen Greaves, kterého se Chanová ujala.
A nepřítel venku má hlad.
K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
Už tomu jsou dva roky, co jsme se mohli vydat do neutěšeného světa zmítajícího se zombie apokalypsou v poutavém románu M. C. Careyho Všemi dary obdarovaná. Autor v něm zaujal skvělou atmosférou i originálním pojetím nemrtvých. Nyní se tento britský spisovatel a scénárista vrací zpět, aby čtenářům nabídl další nervydrásající výlet mezi hladovce…
Mike Carey rozhodně není neznámé jméno. I čeští fanoušci se mohli s tímto nadaným britským autorem již setkat v celé řadě titulů. Nejznámější jsou pravděpodobně jeho komiksové příspěvky v čele se skvělým Luciferem, či adaptací Gaimanova Nikdykde. V rámci klasické beletrie se však až do předchozího románu (Všemi dary obdarovaná) ukrýval za pseudonymem Adam Blake. V roce 2014 však zaznamenal asi svůj největší úspěch právě s románem Všemi dary obdarovaná(2014; česky Host 2016), který se stal bestsellerem. Do stejného světa se nyní Carey vrací i v aktuální novince Chlapec na mostě (2017).
Za jeho úspěchem stojí především originalita, se kterou pojal již mnohokrát zpracované téma “konce světa” a “zombie apokalypsy”. Careyho pojetí zombie, se hodně odlišovalo od jejich tradičního pojetí, se kterým se běžně setkáváme. Ano nesli podobné rysy, na druhou stranu však nabízeli mnohem víc. Když k tomu připočteme fakt, že samotná “zombie apokalypsa” byla spíše originální a zajímavou kulisou, než ústředním motivem, bylo na úspěch zaděláno. Ostatně hodnocení čtenářů po celém světě hovoří za vše.
V podobném stylu jako Všemi dary obdarovaná se vcelku pochopitelně nese i aktuální novinka Chlapec na mostě. Carey se tak opět vydává do krvelačného světa v němž propukla smrtící epidemie, která proměnila většinu populace v nemrtvé hladovce. Tentokrát opouštíme známé hrdiny z předchozí knihy a vydáváme se na nebezpečnou cestu napříč Spojeným královstvím společně s napůl vědeckou a napůl vojenskou výpravou, jejíž cílem je získat vzorky plísňových kultur, které stojí za počáteční epidemií. Ty by totiž mohli obsahovat informace potřebné k objevení léku.
Jak už je však u Careyho zvykem, toto je pouze jedna z příběhových linií, které se linou napříč celým románem. Samotná kniha toho ukrývá mnohem, mnohem víc. Vzhledem k tomu, že se autor velmi rád zaměřuje na samotné postavy, které jsou stejně jako u předchozí knihy hlavním tahákem tohoto románu, je vcelku jasné, že se celá řada příběhových odboček věnuje právě jim.
Kromě toho se zde dostává více prostoru i samotné “nemoci”, která způsobila současný neutěšený stav, ve kterém se lidstvo nachází. Carey tak přidává další zajímavé střípky informací, které dopomáhají dokonale dotvářet jeho nehostinný svět. Díky tomu se můžeme opět těšit na jedinečnou tísnivou atmosféru, která dotváří tento zajímavý příběh plný zvratů takřka k dokonalosti.
Na své si zde přijde opravdu takřka každý a ač by mohlo pojetí románu svádět k akčnímu thrilleru, ve kterém potečou potoky krve, Carey se rozhodl jít maličko jinou cestou. Chlapec na mostě plyne, stejně jako předchozí autorova kniha, svým vlastním tempem kupředu a pozvolna graduje až ke skvělému finále. Ano i na krev zde dojde, avšak v daleko menší míře, než by čtenáři patrně předpokládali. Přesto dokáže být Mike Carey v určitých chvílích opravdu nelítostný a nebojí se ani naturalistického ztvárnění nepříjemných scén.
Chlapec na mostě je tak více než důstojným návratem do fantastického světa, který autor představil ve svém bestsellerovém románu Všemi dary obdarovaná. Opět nabízí i celou řadu zajímavých myšlenek k zamyšlení, které ocení především ti čtenáři, kteří od knih očekávají vždy něco málo navíc. Což Careyho knihy splňují takřka dokonale. Tento britský spisovatel a scénárista tak opět ukazuje, že i tolik obehrané téma, jako jsou zombie a celosvětová apokalypsa, jde stále ztvárnit zcela novým a neotřelým způsobem, který dokáže oslovit i ty čtenáře, kteří tomuto žánru za normálních okolností příliš neholdují.