Leoš Kyša ed. – L3g3ndy

0

Leoš Kyša, a.k.a František Kotleta patří bezesporu k nejplodnějším českým autorům. Kromě vlastních knih se však věnuje i editorské činnosti a vyučuje na Vysoké škole kreativní komunikace. A právě odtud pochází nejnovější a možná trochu experimentální přírůstek z nakladatelství Epocha – L3g3ndy.  Antologie povídek mladých, povětšinou zcela neznámých, autorů domácí fantastiky, kteří se rozhodli předělat české pověsti k obrazu svému…

Jak již bylo řečeno tato sbírka povídek má své kořeny na Vysoké škole kreativní komunikace, kde Leoš Kyša mimochodem vyučuje. Ten před více než rokem předstoupil před své studenty s návrhem na povídkovou sbírku, jejímž hlavním tématem by měli být české pověsti a legendy zpracované novým neotřelým způsobem. Po více než ročním snažení je výsledek zde a my se tak můžeme začíst do textů zcela nových autorů, kteří doufají, že se snad jednou stanou novým Františkem Kotletou.

K tomu však vede ještě dlouhá cesta, ale jak se říká začít se nějak musí a proč ne právě podobnou povídkovou sbírkou. Navíc pokud máte za sebou takto úspěšného autora, jehož jméno bezpochyby pomůže prodejům této antologie, je potřeba šanci chytit za pačesy a doufat, že to vyjde.

Aby v tom však tito nadějní autoři nebyli úplně sami, oslovil Leoš Kyša i Theo Addaira, oblíbeného bestsellerového autora žánru young adult. Ten má za sebou již pět knih a tak je více než jasné, že právě on bude jedním z hlavních tahounů této povídkové sbírky. Ten ve svém Domu u Zlatého kapradí již tradičně koketuje se svou oblíbenou LGBT tématikou, kterou zde spojuje s magickým realismem. Výsledek rozhodně stojí za to a všechny Addairovi fanoušky bezpochyby potěší. Pozadu však nezůstávají ani ostatní autoři této sbírky. Ba právě naopak, někteří se Addairovi svou prací vyrovnají, či jej dokonce lehce předčí.

Samotná sbírka nám včetně Thea Addaira nabízí práce celkem deseti nadějných autorů. Na konci sbírky pak nalezneme i krátký medailonek každého z nich. Autoři navíc dostali jedinečnou možnost na konci své povídky napsat něco o pozadí své tvorby, včetně toho proč si tu, či onu pověst pro svou práci vybrali. Tím se nám jednotlivé povídky dostávají maličko do širšího kontextu a celá sbírka tak dostává větší smysl a není jen pouhou sbírkou několika “náhodně” poskládaných povídek.

Zmiňovat zde úplně všechny práce z této antologie nebudu. Avšak věřte, že i když je jejich kvalita mnohdy kolísavá, což je obecný problém povídkových sbírek, většina z nich nabízí opravdu zajímavě zpracované téma. To staví především na známých bájích a pověstech. V jedné povídce se tak vydáme na cestu časoprostorem, abychom o pár stránek dál zažili skutečné detektivní drama a svou pouť zakončili v postapokalyptickém světě, do něhož se autor Daniel Podlipný rozhodl zasadit známou pověst o Bivojovi. Představivosti se zde zkrátka meze nekladou

Z nejzajímavějších kousků bych zmínil nejspíše Deset Kostlivců Valerie Šťástkové. Ta se nechala inspirovat současnou koronavirovou krizí, díky čemuž je její příběh velmi aktuální. Kromě covidu zde najdeme i odkazy na Orwellovo 1984. Především pak ale svět, v němž strach převládá nad zdravým rozumem. Celý příběh je inspirován legendou o Pražském orloji. A i když není úplně bez chybičky a ve sbírce bezpochyby najdeme i lépe řemeslně zpracované příběhy,  Deset Kostlivců ve vás bezpochyby zanechá hluboký dojem.

A tím se dostáváme na samotný konec. Ne nadarmo se říká, to nejlepší na konec. Zde to platí dvojnásob. Celou sbírku zakončuje Železný muž Martiny Šourkové. Ten patří pravděpodobně k tomu nejlepšímu co nám L3g3ndy nabízejí. Šourková svůj text vystavěla okolo pověsti o Golemovi. Kromě toho se ale věnuje ve velké míře i tématu žárlivosti. A právě žárlivost se stává nosnou osou celého příběhu. V Železném muži dostáváme nejen skvěle zpracovanou pověst, ale i velice zajímavý příběh. Tomu navíc nechybí dvě dějové linie a především pak logické vyústění, které z tohoto kousku dělá veskrze komplexní záležitost, která nad svými druhy po právu vyniká.

Jak již bylo řečeno, sbírka jako taková je velice rozmanitá a nabízí nám opravdu zajímavý pohled na mladé začínající autory, kteří mají ještě vše před sebou. Na druhou stranu mají L3g3ndy i celou řadu slabších míst. S tím se však u podobných projektů zkrátka musí počítat. Rozhodně je však potřeba ocenit Epochu, že se podobných projektů nebojí. I když je více než jasné, že L3g3ndy pravděpodobně prodejní rekordy trhat nebudou, prostoru pro mladé autory není nikdy dost a je tedy jen dobře, že na ně čeští nakladatelé nezapomínají… 

LEOŠ KYŠA ED. – L3G3NDY
AUTOŘI: THEO ADDAIR, M. ŠOURKOVÁ, M. WALTER, V. ŠŤÁSTKOVÁ, D. PODLIPNÝ A DALŠÍ
VYDAL: EPOCHA
ROK: 2020
STRAN: 464
ISBN: 978-80-7557-179-3

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..