Legendy Marvel #2 – Mark Millar: Občanská válka

0

Už je tomu takřka rok, co Nakladatelství CREW otevřelo zbrusu novou komiksovou řadu Legendy, které mají za úkol přinést českým čtenářům ty nejzásadnější a nejlepší příběhy z komiksového univerza DC a Marvel. To vše v reprezentativní pevné vazbě a s velkým množstvím bonusů. Po nesmrtelném Loganovi a dvou příspěvcích s Temným rytířem přišla řada i na jednu z nejzásadnějších a nejznámějších událostí Marvel univerza. Občanská válka přichází…

V rámci ediční řady Legendy Marvel tak přišla řada na další komiks, se kterým jsme se již u nás mohli setkat v rámci trafikového kompletu UKK (2014). Po dlouhých sedmi letech se tak Občanská válka dočkala nového reprezentativnějšího vydání, na kvalitnějším papíru a jak už je CRWE dobrým zvykem s hromadou bonusů. Díky tomuto nakladateli si tak můžeme odškrtnout ze seznamu další kousek, za který už nemusíme překupníkům platit nehorázné sumy. Což je v případě tohoto komiksu rozhodně dobře. Pokud to totiž se superhrdiny myslíte alespoň trochu vážně, tento kousek by vám neměl rozhodně utéct.

Ostatně, byl to právě tento komiks, který se stal předobrazem úspěšného filmu Captain America: Občanská válka z roku 2016. Inspirace u filmu však byla vcelku volná a tak se nemusíte bát, že když jste viděli film, komiks vám nic nového nenabídne. Za samotným komiksem pak nestojí nikdo jiný než sám Mark Millar. Toho českým fanouškům patrně netřeba příliš představovat. Mark Millar patří mezi velezkušené scénáristy, v jehož portfoliu najdeme takové kousky, jako je Kick-Ass, Superman: Rudá hvězda, Vampirella či Wolverine Starej dobrej Logan. Všechno to jsou naprosto skvělé kousky a tak se dá vcelku dobře očekávat, že si ani Občanská válka nepovede vůbec špatně. Ba právě naopak. Už jeho samotné zařazení do ediční řady Legendy Marvel hovoří za vše.

Mark Millar je velice dobře známý tím, že se nikdy nebál trochu experimentovat a vystoupit z řady. Krásným příkladem je jeho série Kick-Ass, či Starej dobrej Logan. A tak stejně jako například Neil Gaiman přináší čtenářům netypický superhrdinský příběh, který utvářel celý Marvelovský vesmír a ukázal, že oblíbení superhrdinové nemusí vždy táhnout za jeden provaz. Obzvláště ve chvíli, kdy dojde na přetřes otázka odhalení jejich identity. Právě kolem ní a veškerých dilemat s tím spojených se točí hlavní zápletka tohoto komiksu, která rozdělí superhrdiny na dva nesmiřitelné tábory. Na straně jedné tak máme samotného Iron Mana, který se postavil do čela těch, kteří se rozhodnou dobrovolně odhalit. A na straně druhé pak Captaina Americu, jenž se stává tváří starých pořádků a tvoří se kolem něj jakýsi odboj. A co vy? Na jakou stranu se přidáte? Jste tým Iron Man, nebo se naopak přikloníte ke Captainovi?

Co dělá tento komiks jedinečným, je Millarova práce s postavami. Nic zde není černobílé a každá ze stran má svým způsobem pravdu. Když k tomu připočteme fakt, že se zde vyskytuje neuvěřitelné množství postav a přesto si komiks zachovává úžasnou přehlednost a drive, nezbývá než před Millarem smeknout. Právě tento komiks je nádhernou ukázkou toho, jak má vypadat kvalitní mainstream. Zároveň nám dává jasně najevo, že “pláštěnky” nemusí být jen povrchní postavy, ale skuteční lidé, kteří mají svůj charakter a problémy, které formují jejich osobnost. Věčná škoda, že na to autoři velice často zapomínají. O to větší potěšení však budete mít z četby tohoto kousku.

Nic však není dokonalé a tak i v případě Občanské války najdeme minimálně jednu zásadnější chybu. Tím nejviditelnějším problémem je jeho samotná délka. Minisérie Občanská válka obsahuje celkem sedm sešitů, což k závažnosti tématu a samotnému průběhu děje je zkrátka málo. V některých chvílích se to tak chtě nechtě projevuje a vy se tak občas neubráníte pocitu, že vám k dokonalosti něco chybí, nebo autor minimálně příliš pospíchá. Žel bohu stále se jedná o mainstream a tak i když měl Millar relativně volné pole působnosti, někde se určitá omezení projevit musely.

To je však jen jedna z mála vad na kráse tohoto jinak naprosto skvělého komiksu, který by vám ve sbírce rozhodně neměl chybět. Pokud vás tedy Millarova Občanská válka z nějakého důvodu až doposud míjela, nyní máte díky Nakladatelství CREW šanci to napravit…LEGENDY MARVEL #2: OBČANSKÁ VÁLKA
SCÉNÁŘ: MARK MILLAR
KRESBA: STEVE MCNIVEN
PŘELOŽIL: MARTINA DARI ANTONÍNOVÁ
VYDAL: CREW
ROK: 2021
STRAN: 200
ORIG. NÁZEV: CIVIL WAR
ISBN: 978-80-7449-894-7

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..