Legendy DC #7 – G. Morrison: Arkham – Pochmurný dům v pochmurném světě

Komiksová sezóna je v plném proudu a na nás se hrne jedna novinka za druhou. Vedle této záplavy jsou zde ale i kousky, na které bychom rozhodně neměli zapomínat. Jedním takovým je bezpochyby i legendární Arkham – Pochmurný dům v pochmurném světě. A právě ten se po dlouhých 16 letech dočkal konečně nového vydání a vcelku pochopitelně zamířil do povedené ediční řady Legendy DC.
Tu po více než dvou letech co u nás vychází asi netřeba příliš představovat. Pokud vás ale přeci jen z nějakého důvodu až doposud míjela tak vězte, že v této řadě se CREW snaží představovat ty nejzásadnější a nejzajímavější komiksy z historie DC. Seznámit jsme se tak již mohli například s Krizí identity, Návratem temného rytíře, nebo Nejtemnější nocí. Nyní tuto řadu doplňuje další z legendárních komiksů. Tentokrát z pera veleúspěšného a velezkušeného Granta Morrisona.
Poprvé u nás Arkham – Pochmurný dům v pochmurném světě vyšel již před dlouhými 16 lety, konkrétně v roce 2007. Za tu dobu se tento komiks beznadějně vyprodal a byl dostupný jen za nehorázné částky po bazarech. Situaci trochu zlepšilo před pár lety “trafikové vydání” v rámci DCKK. Opravdové komiksové fandy a sběratele ale toto vydání samozřejmě plně uspokojit nemohlo a tak jej vlastně ani nepočítám mezi plnohodnotné vydání. To přichází až nyní v rámci edice Legendy DC, které Arkhamu věnuje náležitou péči a úpravu a přináší fanouškům komiks v nejlepší možné podobě a vcelku pochopitelně s hromadou bonusů.
Na to už jsme si ale u této edice mohli zvyknout a CREW tak jen pokračuje v nastoleném trendu. Navíc kudrlinky a upravené pozlátko je sice hezká věc, to nejdůležitější je především samotný komiks. A ani zde rozhodně žádnou obavu mít nemusíme. Přeci jen Arkham je prověřený věkem a i pokud jste ho ještě nečetli tak s ohledem na samotného autora a edici ve které komiks vychází můžete více méně předpokládat, že o kvalitu zde nouze rozhodně nebude.
Jak by také mohla. Grant Morrison patří mezi nejúspěšnější autory spjaté nejen s Batmanem, ale i s ostatními postavami DC univerza. Ostatně stačí zmínit komiksy jako Batman R.I.P., Batman vs. Robin, nebo například jeho run u Ligy spravedlnosti, ale například i komiksy ze stáje Marvelu jako byla řada New X-men a řada dalších. Morrison je zkrátka určitou zárukou kvality.
Když k tomu navíc připočteme Davida McKeana (Klece, Dravec, Černá orchidej), jenž dodal Arkhamu nezaměnitelný vizuál, je více než jasné, že tento komiks si zkrátka nesmíte nechat ujít. Dost ale chození kolem horké kaše, pojďme se podívat co na nás vlastně čeká a co slibuje nakladatelská anotace.
V roce 1920, po smrti své narušené matky, začal geniální psycholog Amadeus Arkham přestavovat svůj rodný dům na nemocnici pro léčbu duševně nemocných. O více než půl století později je Arkhamův ústav místem plným bezútěšných chodeb a tísnivých stínů – temnou hádankou z kamene a dřeva, kterou je nejlepší nechat nerozluštěnou. V jeho klaustrofobních vypolstrovaných celách a neosvětlených sklepeních přebývají Batmanovi duševně narušení nepřátelé a sní o dni, kdy povstanou a svrhnou svět rozumu.
A ten den konečně nastal. Two-Face, Scarecrow, Killer Croc a spousta dalších se však jednoho dne pod rozesmátým vedením Jokera zmocní léčebny. A rukojmí v podobě ošetřovatelů hodlají směnit za člověka, který může za jejich uvěznění. Chtějí Batmana. Chtějí si s ním zahrát hru.Batman musí sestoupit do srdce temnoty a čelit pravdě o své vlastní rozpolcené identitě – nebo se odsoudit ke sdílení osudu pacientů Arkhamova ústavu.
Samotný scénář v sobě skrývá jednoduchou premisu, avšak v jeho případě není tak důležitý samotný příběh, jako jeho atmosféra, celkové směřování a témata, kterým se věnuje. Scénář dýchá temnotou a jedinými úsměvnějšími místy jsou černohumorné Jokerovy průpovídky. Při spojení s vizuálním zpracováním Davea McKeana se ale z Arkhamu stává krystalický obraz deprese. Zápletka je tak pod Morrisonovým vedením veskrze lineární, ale ukrývá v sobě řadu surreálných, symbolických a děsivých momentek. Prolíná minulost s Amadeem Arkhamem a současnost o Batmanově bláznivé misi, a to naprosto plynule a přirozeně, že si ani mnohdy nevšimnete, kdy příběh přechází z jedné linie do druhé.
Zařadit Arkham – Pochmurný dům v pochmurném světě mezi klasické mainstreamové komiksy rozhodně nelze. Tento komiks míří mnohem výše. Troufám si dokonce říct, že řada čtenářů jej označí za skutečné mistrovské dílo s nemalými uměleckými ambicemi. A bezpochyby budou mít alespoň do určité míry pravdu. Arkham je skutečně jedinečný a i když nepatříte mezi fanoušky Temného rytíře rozhodně byste si jej neměli nechat ujít. Přeci jen kdo ví, jak dlouho vydrží na pultech knihkupců a kdy se dočká dalšího vydání…
LEGENDY DC #7
ARKHAM: POCHMURNÝ DŮM V POCHMURNÉM SVĚTĚ
SCÉNÁŘ: GRANT MORRISON
KRESBA: DAVID MCKEAN
PŘELOŽIL: ŠTĚPÁN KOPŘIVA
VYDAL: CREW
ROK: 2023
STRAN: 160
ORIG. NÁZEV: BATMAN: ARKHAM ASYLUM
ISBN: 978-80-7679-342-2