Kristýna Sněgoňová – Legie #3: Šprti & frajeři

0

Když na nás bruntálský řezník František Kotleta a vycházející hvězda české fantastiky Kristýna Sněgoňová poprvé zaútočili se svou zbrusu novou sci-fi sérií Legie, způsobilo to mezi čtenáři vcelku slušný poprask. A jelikož ďábel a autoři z Epochy evidentně nikdy nespí, v relativně krátké době zde máme již třetí příspěvek do toho univerza. Stejně jako v případě předchozího dílu za ním stojí Kristýna Sněgoňová, která tentokrát posádku Kraksny vysílá vstříc takovému menšímu vesmírnému hororu. Šprti & frajeři jsou zde!

Kristýna Sněgoňová v předchozí knize jasně ukázala, že se svému mentorovi dokáže hravě vyrovnat a v lecčems ho i překonat. Její Amanda tak byla ve výsledku vskutku zběsilá akční jízda, ve které si každý fanoušek tohoto žánru přišel na své. Sněgoňová zde sice maličko ustoupila ze svého stylu psaní a přiblížila se tomu Kotletovu. Výsledek však i přes lehce předvídatelný příběh stál skutečně za to. Je tedy vcelku pochopitelné, že i nejnovější přírůstek do série, který tato autorka obstarala, bude vzbuzovat nemalá očekávání.

A asi netřeba chodit kolem horké kaše. Sněgoňová totiž umí a tak ani třetí díl Legie fanoušky rozhodně nezklame. Na druhou stranu je však potřeba říct, že úvodní WOW efekt již maličko opadá a tak začínají vyplouvat na povrch menší chybky, se kterými je potřeba se vyrovnat. Po úvodní představovačce a šíleném dobrodružství na planetě Namathé, přichází na řadu určité zklidnění, tedy minimálně v tom ohledu, že Šprti & frajeři ničím výrazněji nepřekvapí. Do rukou se nám tak dostává klasická “záchodová zábava”, která si na nic nehraje. I když vlastně možná trochu ano. O tom ale až později… 

Stejně jako v případě předchozí knihy i Šprti & frajeři úzce navazují na děj předchozího dílu. Knihu tedy můžete číst sice samostatně, připravte se však na to, že vám bude leccos unikat. A to i přesto, že vám autorka dá na začátku menší “opáčko” toho nejdůležitějšího, aby vás uvedla v obraz. 

Posádka Kraksny se tak po posledním dobrodružství rozrostla o dva nové členy – profesorku lingvistiky Danku Krasiňskou a dívku Amandu. Kromě toho však celá posádka vstoupila do služeb místního mafiánského bosse Aštara. A právě odtud se odvíjí i děj této knihy. Na kapitána Moravce a jeho posádku totiž čeká první zakázka, kterou se musí pokusit pro Aštara splnit. A rozhodně to nebude nic jednoduchého.

Aštar je totiž vyšle na bájné Vrakoviště. A právě v jeho hlubinách by se měla nalézat i velitelská loď dávno ztracené civilizace. A na ní pak věc po které náš milý Hunta nesmírně touží. Zakázka naštěstí nevypadá moc složitě – dostat se na místo poslední bitvy dvou vyhynulých druhů a něco speciálního odtamtud odnést. Vesmírný hřbitov plný mrtvol a zničených lodí ve vzdáleném koutu sektoru nevypadá jako nic, s čím by si kapitán Bouchač, ehm, tedy Moravec nedokázal poradit. Jak už to tak ale bývá, když už se má něco posrat, tak pořádně. O čemž se ostatně naše milá posádka přesvědčí na vlastní kůži…

Tentokrát však nečekejte zběsilou akční jizdu nabitou souboji, jako tomu bylo v Amandě. Šprti & frajeři jsou mnohem komornější záležitostí, v níž si autorka nemalou měrou dopomáhá i trochou hororu. Ten nastupuje na scénu v okamžiku, kdy se posádka ocitá na palubě opuštěné lodi. Stísněné prostory, pocit neznáma a atmosféra, která by se dala krájet. Zkrátka scéna jako vystřižená z Vetřelce a jemu podobných kousků. Zde inspiraci Kristýna Sněgoňová zkrátka nezapře. Což samozřejmě není nutně špatně. Ostatně právě tyto pasáže patří k nejzdařilejším v celé knize.

Kde by ale autorka mohla trochu více zapracovat, jsou samotné postavy. Ty více méně přešlapují na místě a pořád omílají to samé. Což vám po chvíli začne lézt nevyhnutelně na nervy. Škoda prostor zde rozhodně je, stejně jako autorčin talent, který by si s tím hravě poradil. Snad příště. Největším kamenem úrazu tohoto kousku je ale fakt, že se nejedná o nic než nezbytnou výplňovku. Jasně, posádka se musela nevyhnutelně vydat za nějakou tou zakázkou. Po dočtení takového kousku však nemusíte mít nutně dojem, že aktuální dobrodružství není v podstatě vůbec důležité pro další vývoj série. Třeba se ale mýlím a autoři mě v dalších dílech vyvedou z omylu. Zatím lze však třetí díl Legie hodnotit jako zábavnou jednohubku, která sice pobaví, ale nic navíc vám už nepřidá. A já se ptám, není to po parádním rozjezdu série trochu málo Antone Pavloviči?? 

KRISTÝNA SNĚGOŇOVÁ – ŠPRTI & FRAJEŘI
SÉRIE: LEGIE #3
VYDAL: EPOCHA
ROK: 2021
STRAN: 336
ISBN: 978-80-278-0022-3

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..