Království divů – desková hra

Přidejte se k boji o trůn skomírajícího království a pokuste se mu navrátit někdejší věhlas a slávu. Jako budoucí vladař prokažte schopnost učinit správná rozhodnutí, díky kterým se vaše vévodství rozroste rychleji a lépe než panství vašeho odvěkého rivala. To vše v nové hře vydavatelství TLAMA Games pro jednoho až dva hráče Království divů.
Za hrou stojí Frederic Guérard, jehož můžeme znát především díky úspěšné draftovací karetce It’s a Wonderful World (IaWW). Ta se mimochodem nyní dočkala i své plně počeštěné verze pod názvem Svět divů. Proč ale zmiňuji autorovu předchozí hru? Důvod je vcelku snadný a leccos napoví už původní název aktuální novinky – It´s a Wonderful Kingdom.
Obě hry toho tak mají hodně společného. A teď nemyslím jen grafiku a ilustrace, za kterými stejně jako u “IaWW” stojí Anthony Wolff. Především pak, ale obě staví na velmi podobných herních mechanismech. Guérard tak přichází se zajímavou předělávkou původní úspěšné hry, kterou proměňuje do kousku pro jednoho až dva hráče. Rozhodně ale od Království Divů nečekejte pouhopouhou kopii. Ba právě naopak.
Začneme však lehce pozvolna a asi tím nejpatrnějším, čeho si musíte všimnout na první pohled. A tím je samozřejmě změna tématu. Zatímco „IaWW“ vsázel na moderněji pojaté sci-fi, tentokrát se vracíme více ke kořenům. Konkrétně do jednoho skomírajícího království, které se budete snažit znovu pozvednout k jeho dávno zašlé slávě.
Téma však není to nejdůležitější a tak se pojďme podívat na samotnou hratelnost. Ačkoliv jsou si obě hry vcelku dost podobné, obě se hrají trochu jinak a nabízí rozdílný herní zážitek. Zatímco “IaWW” vsází na klasický draft, v Království divů se potřebné karty získávají rozdílným způsobem. Hra navíc obsahuje hned několik modulů, které upravují pravidla hry. V základní krabici najdeme hned tři a záleží jen na hráčích, do kterého se budou chtít pustit.
Avšak ještě než se k samotným modulům dostaneme, pojďme se podívat na základní pravidla hry. Dopodrobna vám je zde popisovat nebudu. V tomto ohledu vás odkážu na samotná pravidla, potažmo na některý z videonávodů na youtube. A tak snad jen velice ve zkratce…
Na začátku je samozřejmě nezbytná příprava. Ta je naštěstí velice jednoduchá a tak se během pár chvil můžete pustit do hraní. Po přípravě herní plochy a všech komponent přichází na řadu výběr vévodství a jednoho z herních modulů. Ty do určité míry upravují základní pravidla hry. Přidávají k nim určité podmínky, nebo něco mění. Typicky vám však jedna herní partie zabere cca 45 minut. Během nich proběhnou celkem čtyři herní kola, z nichž se každé skládá ze tří fází.
Fáze volby, fáze plánování a fáze produkce. Ve fázi volby jde prakticky o to rozdělit karty mezi hráče. Na začátku fáze si hráči rozdají z balíčku rozvoje sedm karet. K nim si ještě každý dobere jednu kartu pohromy. Následně se vykládají do oblasti nabídky na herní ploše lícem vzhůru dvě karty. Oblast nabídky je rozdělena na dvě strany a je jen na hráči zda své dvě karty dá obě na jednu stranu, či je rozdělí. Následně si váš protihráč vybere jednu ze stran nabídky a všechny zde obsažené karty si vezme a dá je stranou. Ty totiž tvoří základ balíčku pro druhou fázi kola. Takto se pokračuje až do chvíle, kdy vám dojdou karty na ruce.
Následně pak přichází na řadu fáze plánování. Zde nejde prakticky o nic jiného než o to, rozhodnout se na co své karty využijete. Na výběr máte ze dvou možností. Naplánujete stavbu karty, nebo své karty vyměníte za suroviny, které využijete právě ke stavbě, nebo je umístíte do laboratoře pro přeměnu na krystallium.
Poslední fází herního kola je tzv. produkce. Během ní získávají hráči suroviny ze svých dostavěných karet, které následně opět využijete na svých rozestavěných kartách, nebo pro přeměnu na krystallium. A tím máme herní kolo a základní herní mechanismy Království Divů uzavřené. Hra končí po 4 kolech a vítězem se stává ten s nejvíce vítěznými body.
Základní herní mechanismy jsou tedy vskutku jednoduché a neskrývají v sobě moc záludností. Díky tomu je hra relativně přístupná i pro nováčky, kteří s náročnějšími hrami moc zkušeností nemají.
Samotný základ je sice pěkný a dobře funguje, Frederic Guérard si však řekl, že je to trochu málo a tak k tomuto základu přidal celkem tři herní moduly, které hru maličko mění a zpestřují. Modul hrozeb, modul rádců a modul poslání. U modulu hrozeb si každý z hráčů zvolí jeden z balíčků hrozeb, které se bude snažit uvrhnout na svého soka. Zatímco modul rádců přidává hráčům do hry zajímavého pomocníka. Posledním ze třech modulů je modul poslání v němž musí hráči splnit určité náležitosti vedoucí ke splnění jejich velkého životního poslání. Bez nich totiž nelze hru vyhrát.
Když se vrátíme k „IaWW“, tak oproti němu je Království divů daleko více škodící a obsahuje více interakce mezi hráči. Té sice není nikterak moc, oproti původní hře se především díky kartám pohrom, žetonům pastí a modulu hrozeb rozhodně posouvá o úroveň dál. Navíc každý ze tří zde zmíněných modulů, hru sice zásadním způsobem nemění, přidává do ní však lehké nuance a zajímavé prvky, díky kterým Království divů získává na znovuhratelnosti a variabilitě. Když k tomu připočteme i vcelku povedený sólo režim dostává se nám do rukou další opravdu povedená dvojkovka, která má rozhodně co nabídnout a může být velice zajímavou alternativou k veleúspěšným 7 divům: Duel.
KRÁLOVSTVÍ DIVŮ
VYDAVATEL ORIGINÁLU: LA BOITE DE JEU
VYDAL CZ: TLAMA GAMES
ROK: 2021
POČET HRÁČŮ: 1-2
VĚK: 14 LET
HERNÍ DOBA: 30-60 MINUT