Kore Yamazaki – Čarodějova nevěsta I. + II.

ANOTACE:
Patnáctiletá Čise Hatori cítí, že nemá proč žít – ztratila matku, nemá stálý domov a nikomu na ní nezáleží. Ve chvíli nejhlubšího zoufalství se jí však nabídne zajímavé východisko a Čise se rozhodne chopit příležitosti. Stane se učednicí u mocného čaroděje Eliase Ainswortha, jehož prostřednictvím poznává nejen svět plný víl, draků a mluvících koček, ale také svou vlastní kouzelnou moc.Čise si začíná v Eliasově domě zvykat, avšak stále ji trápí nejrůznější otázky. Proč se jí vlastně čaroděj Elias ujal? Jaké jsou jeho skutečné záměry? Proč jí neřekl, jaké nebezpečí jí hrozí? A v neposlední řadě – co je to za podivnou bestii, která obchází nedaleký kostel a trhá na kusy místní obyvatele?
K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
Japonská manga je bezpochyby fenomén, který je potřeba brát vážně. Ostatně ani u nás se mu nevede vůbec špatně, o čemž svědčí i neustále se rozrůstající nabídka titulů. Jedním z posledních je horká novinka z nakladatelství Crew – Čarodějova nevěsta. Českým fanouškům se tak dostává do rukou fantastická manga, která se od svého vydání (2013) stihla stát světovým fenoménem. O tom, že to s tímhle dílkem myslí Crew smrtelně vážně svědčí i fakt, že krátce za sebou vyšli hned dva úvodní díly série a ještě další tři budou letos následovat.
Kore Yamazaki nám ve svém díle představuje mangu vzdáleně inspirovanou známou pohádkou o Krásce a zvířeti. Díky tomuto pojetí je Čarodějova nevěsta značně odlišná od běžné produkce, se kterou jsme se v rámci tohoto žánru u nás mohli setkat. Žánrově spadá mezi fantastiku navíc jí doprovází nádherná kresba, která v sobě sice nese typické znaky mangy, přesto je jaksi “evropštější” a tím pro naše čtenáře asi i stravitelnější.
Stále se však jedná o mangu, takže věřte, že pokud jste s žádnou ještě nepřišli do styku, čeká na vás celá řada specifik. Tím největším je fakt, že manga se čte odzadu dopředu a zprava doleva. Po chvíli si však na toto netypické rozvržení zvyknete a nebude vám činit větší problémy. Příjemným zjištěním je pak fakt, že ačkoliv Crew s vydáváním Čarodějovy nevěsty teprve začíná, díky pěti vydaným dílům, které plánuje na letošní rok, nebudeme moc zaostávat za originálem.
Samotný příběh začíná podivnou aukcí, na které se draží všemožná fantastická stvoření, či magické poklady. Zlatým hřebem je však drobná patnáctiletá Japonka Čiše Hatori. Právě díky této prapodivné události se Čiše dostává do područí čaroděje Eliase Ainswortha, jenž z ní učiní svou učednici i budoucí nevěstu. Právě jeho prostřednictvím se Čiše dostává do fantastického světa víl, draků a mluvících koček. Zároveň však také objevuje svou vlastní kouzelnou moc.
Až sem by se mohlo vše jevit až pohádkově. To by ovšem nesměl mít čaroděj Elias místo hlavy koňskou lebku s rohy a nesmělo by mu být pár stovek let. Ostatně ani Čiše není úplně normální. Všichni v jejich okolí ji nazývají Sleigh Beggy, ať už to znamená cokoliv ( to se dozvíme vcelku záhy). Hold nikdo není dokonalý. A právě tyto nezvyklé vlastnosti postav, mohou být při čtení velmi znepokojující. Když k tomu připočteme vcelku pochmurnou dějovou linii, kterou v této sérii sledujeme, dostáváme základ na vcelku slušný horor.
Navzdory tomu však z této série vůbec nesrší depresivní atmosféra. Vděčit za to může především kouzelné kresbě, která nás po celou dobu provází. Zajímavým až pohádkovým prostředím a v neposlední řadě i v všudypřítomným vtípkům jednotlivých postav, které odlehčují celkovou atmosféru.
O tom, kam bude samotný příběh směřovat zatím není moc jasné, přeci jen úvodní dva díly jsou takovým rozjezdem. Ačkoliv v druhé knize se přeci jen už začíná něco dít a je rozhodně akčnější než úvodní díl. Přesto si příběh plyne vcelku nerušeným tempem. Na mangu je zde až nezvykle málo soubojů a akce. Síla této série je pravděpodobně trochu někde jinde, i když kdo ví, co nás čeká v dalších dílech. Na to si však budeme muset ještě počkat. Zatím táhne Čarodějovu nevěstu fantastická kresba a na mangu zajímavé prostředí, ostatně kolik japonských mang z Evropy znáte?
Vzhledem k tomu, že by se mělo jednat o variaci na známou Krásku a zvíře, je vcelku jasné, kolem čeho se bude samotný příběh točit a že ani romantické linii neunikneme. Ta zde má vcelku pochopitelně důležitou roli, v úvodních dvou dílech “naštěstí” vše sráží do odlehčené roviny všudypřítomný humor. Díky tomu nebudou při čtení trpět ani pánové, byť je tato manga zaměřena přeci jen více na dívky.
Menším záporem je pak především pomalejší rozjezd a celkově rozvleklejší tempo, kdy si ani po dvou přečtených knihách nebudete jisti, jakým směrem se má vlastně příběh ubírat. Autorka nás tak neustále udržuje v určité nejistotě. Na druhou stranu, ve chvíli kdy nám dá sebe menší vodítko, jedná vcelku předvídatelně. Podobné výtky najdeme i u “oslavované” kresby, ta je sice nádherná, stále se však drží v mantinelech klasické japonské tvorby. Pokud jste jejími odpůrci a nemůžete jí přijít na chuť, patrně vás ani Čarodějova nevěsta nepřesvědčí. Pro fanoušky mangy je však více méně povinností.
Čarodějova nevěsta má tak opravdu slušně nakročeno k úspěchu, přesto je však na závěry ještě poměrně brzo. Uvidíme až v dalších dílech, kam se autorka rozhodne svůj příběh nasměrovat. Jisté však je, že tato série má vcelku slušný potenciál. Nabízí originální prostředí, zajímavé postavy a nádhernou kresbu, kterou si vás Kore Yamazaki získá již od první strany. Čarodějova nevěsta je tak více než zajímavou alternativou k zavedeným sériím, které již u nás vycházejí, zda jí však bude její odlišnost a určitá pohádkovost smísená s hororem stačit k úspěchu ukáže až čas…