Kolektiv autorů – Praha Noir

0

ANOTACE:
Cigan, Goffa, Hejdová, Klevisová, Kopřiva, Neff, Pilátová, Procházka, Soukupová, Sýkora, Stančík, Šabach, Tučková, Urban.

Kolik tváří mají pražské zločiny, záhady a tajemství? Čtrnáct českých autorů přijalo výzvu nabídnout na tuto otázku odpověď a navázat tak na bohatou tradici kriminálních a tajemných příběhů s pražskými náměty. Výsledkem je ojedinělý, stylově pestře laděný soubor, který nabízí setkání se zavedenými jmény české literární scény i jejími budoucími hvězdami a je současně svérazným průvodcem po tradičních i méně známých pražských lokalitách. S Milošem Urbanem se vydáme na Karlův most, s Michaelou Klevisovou na žižkovské nákladové nádraží, v akčních příbězích Štěpána Kopřivy a Martina Goffy navštívíme Hostivař a Vyšehrad. Petr Stančík nahlíží do tajemného světa někdejšího Židovského Města, Petra Soukupová líčí nevysvětlitelné zmizení ve Stromovce, Kateřina Tučková zkoumá temnou minulost starého domu na vltavském nábřeží… Objevný svazek, uspořádaný literárním kritikem Pavlem Mandysem, vychází souběžně v české a americké verzi, kterou newyorské nakladatelství Akashic Books zařadilo do své prestižní řady Noir.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:

knihaebooky

 

 


Čtrnáct současných českých spisovatelů, čtrnáct povídek, jedno město a jeden žánr, to vše v jedinečné v jedinečné antologii Pavla Mandyse Praha Noir, jedné z nejočekávanějších žánrových knih loňského roku. Dokáže však naplnit vysoká očekávání čtenářů a posluchačů? Bezpochyby ano, přesto se však ani ani Mandysův výběr neubrání menším výtkám.

praha_noirPraha Noir vznikla jako český příspěvek do světové edice NOIR, newyorského nakladatelství Akashic Book. Ta má za úkol představovat světové metropole prostřednictvím detektivních povídek, zastřešené právě subžánrem noir. Celá série v současné době čítá na osmdesát svazků a přispěly do ní taková jména jako Jeffery Deaver, Denise Lehane, či Michael Conelly. Svým rozsahem je tak zcela unikátní a čtenáře zavádí prakticky do všech myslitelných míst po celém světě. A právě Praha Noir je dalším přírůstkem do této série, který v anglickém překladu vyjde již příští rok. Čeští čtenáři a posluchači však mají možnost se díky nakladatelství Paseka a vydavatelství OneHotBook pustit do tohoto jedinečného výběru již dnes.

Roman noir, román noir je termín převzatý z francouzštiny. Je adekvátní výrazu film noir používanému v kinematografii. V české literatuře se jím označuje jeden typ literárního žánru zvaného detektivní román. V anglo-americké literatuře se tento typ románu nazývá „noir fiction“ a vychází ze žánru zvaného hardboiled.

Prodlouženou rukou nakladatelství se v tomto případě stal uznávaný český kritik Pavel Mandys, který stál před nelehkým úkolem shromáždit dostatek autorů, kteří by mohli nějakým způsobem do této sbírky přispět. Česká detektivka rozhodně nemá na růžích ustláno a o žánru noir to platí dvojnásob. Prakticky jediným přírůstkem z poslední doby je snad Rychlopalba Štěpána Kopřivy, ostatní autoři se tak ve většině případů tomuto subžánru příliš nevěnují. To se bohužel projevilo i na samotné sbírce, která se noirového žánru příliš nedrží.

Mandys oslovil nejvýznamnější české spisovatele, kteří pak svým dílem přispěli do celého sborníku. Výčet jmen je opravdu reprezentativní a sám o sobě je dosti velkým lákadlem k přečtení. Ostatně, kde jinde byste našli pospolu jména jako Miloš Urban, Ondřej Neff, Kateřina Tučková, Štěpán Kopřiva, Petra Soukupová, Chaim Cigan, Jiří W. Procházka, Michaela Klevisová, Martin Goffa, Irena Hejdová, Markéta Pilátová, Petr Stančík, Michal Sýkora, či Petr Šabach.

Ani zvuková podoba této knihy se rozhodně nedrží nijak zkrátka. Ve výčtu interpretů tak najdeme největší hvězdy tohoto oboru Hanou Maciuchovou počínaje a Hynkem Čermákem konče. Ostatně níže můžete nahlédnout na celý “playlist”, včetně toho, kdo jakou povídku načetl. V tomto ohledu se tedy ani vydavatelství OneHotBook nedrželo nijak zkrátka, což se pochopitelně odrazilo i na výsledném dojmu z celé audioknihy.

#musthave pro všechny fanoušky české detektivky..čtrnáct povídek předních českých spisovatelů ve výběru Pavla Mandyse #krimi #crime #noir @knihypaseka #jwp #jiriwalkerprochazka #milosurban #chaimcigan #petrstancik #katerinatuckova #martingoffa #michalsykora #petrsabach #ondrejneff #stepankopriva #irenahejdova #michaelaklevisova #marketapilatova #petrasoukupova #prague #bookstagram #bookaholic #instabook #czechedition

 • Kateřina Tučková: Život a dílo baronky Mautnicové – čte Hana Maciuchová
 • Miloš Urban: Mizení na mostě – čte Hynek Čermák
 • Michaela Klevisová: Lepší život – čte Jan Vondráček
 • Ondřej Neff: Rotunda – čte Martin Myšička
 • Markéta Pilátová: Všechny starý převleky – čte Jan Vlasák
 • Petr Šabach: Večer tříkrálový – čte Jaromír Dulava
 • Martin Goffa: Tři mušketýři – čte David Novotný
 • Jiří W. Procházka: Holka z čerťáku – čte Alexej Pyško
 • Michal Sýkora: Percy Thrillington – čte Petr Stach
 • Irena Hejdová: Olda – čte Martina Hudečková
 • Štěpán Kopřiva: Amatéři – čte Viktor Dvořák
 • Petra Soukupová: Další nejhorší den – čte Pavla Beretová
 • Petr Stančík: Sedm probodnutých knih – čte Lukáš Hlavica
 • Chaim Cigan: Zázračný amulet – čte Jan Dolanský

V tomto výčtu si prakticky každý najde svého favorita a je v podstatě jedno zda sáhnete po tradičním “papíru”, či se necháte zlákat audioknižní verzí. A přestože mohou být některá jména v tomto sborníku menším překvapením, svého úkolu se všichni jmenovaní zhostili na výbornou. V mnoha ohledech je tak Praha Noir tím nejlepším co současná česká detektivka nabízí. Pokud tedy i vy patříte mezi ty čtenáře, kteří až doposud nad českou krimi ohrnovaly nos, může být pro vás tato sbírka ideální příležitostí své hodnocení trochu pozměnit.

Román noir má na rozdíl od dalších typů detektivního románu své charakteristické rysy:

 • děj probíhá současně s vyšetřováním
 • hlavním hrdinou není většinou detektiv, ale oběť, podezřelý nebo pachatel
 • hlavní postava je představitelem společenského, právního nebo jiného systému, neméně zkorumpovaného, než pachatel
 • zasazení do prostředí velkoměsta, které představuje podhoubí organizovaného zločinu a korupce
 • sebedestruktivní vlastnosti hrdiny

Atmosféra celé knihy je opravdu jedinečná. Tomu napomáhá i výborné grafické zpracování, na kterém si Paseka dala opravdu záležet a skvěle podtrhuje temnou atmosféru celé sbírky. O tento aspekt jsou sice posluchači maličko ochuzeni, i tak je však přebal samotné audioknihy opravdu efektní a skvěle souzní s knižní předlohou. Samotné povídky drží laťku poměřně vysoko a rozhodně se nedá říct, že by některá byla vyloženým zklamáním. Jak to tak ale bývá, nic není dokonalé a i Prahu Noir potkalo několik nešvarů, které některým čtenářům/posluchačům mohou trochu zkazit celkový dojem.

Ačkoliv samotný název dává tušit, že se celá sbírka ponese v noirovém stylu, opak je pravdou. Tohoto žánru se drží všehovšudy tři-čtyři povídky, zbylí autoři tak interpretují tento žánr po svém, či se dokonce pouze lehce dotýkají detektivní linie. V tomto ohledu je tak celá sbírka opravdu různorodá, pokud však čekáte, že zde budou zastoupeny pouze kousky ve stylu americké “drsné školy” budete zklamáni.

Na druhou stranu pokud se od tohoto žánrového zařazení dokážete odpoutat a hodnotit jednotlivá díla podle noirových parametrů, čeká na vás opravdu příjemné překvapení. Navíc možná i vy zjistíte, že ty nejlepší kousky s této sbírky nemají s noirem prakticky nic společného. Díky tomu, že se autoři pevně nedrželi žánru na čtenáře čeká opravdu pestrá paleta příběhů, které jsou stejně různorodé, jako je sama Praha, ve které se všechny povídky odehrávají.

Žánrové zařazení interpreti audioknihy rozhodně ovlivnit nemohou, předloha je tak pevně daná. Přesto se s ní dá efektně pracovat a je jen a jen na interpretovi, popřípadě samozřejmě i na režisérovi audioknihy, jak celý příběh uchopí a předá ho posluchačům. V tomto ohledu můžeme být více než klidní, ve OneHotBook jsou opravdoví profesionálové, kteří dbají i na nejmenší detaily.

V případě vícehlasých audioknih velice záleží na výběru interpretů. Jejich výkon by měl být vyvážený a žádný z nich by neměl zbytečně vyčnívat nad ostatní. Pouze tak může působit nahrávka kompatním dojmem, kdy nás při poslechu nic neruší. To se naštěstí v případě Prahy Noir povedlo na výbornou. Výběr interpretů je opravdu precizní a audioknihu je skutečně radost poslouchat. Nemalou měrou tomu samozřejmě dopomáhá i nezbytný hudební doprovod, jenž dotváří celkovou atmosféru.

Jediný výraznější rozdíl oproti knižní předloze je ten, že audiokniha má naprosto jiné řazení povídek. V knize nalezneme několik tématických celků, které sdružují povídky podobného ražení, toto rozdělení však v případě audioknihy úplně chybí. Navíc jsou jednotlivé povídky zpřeházeny  a tvoří tak pouze nahodilé pořadí příběhů. Co k této změně produkční tým ve OneHotBook vedlo, těžko říct. Nejedná se však o nic zásadního co by kazilo celkový dojem z poslechu. Pokud jste však Prahu Noir četli a chystáte se i na její audiopodobu, může vás to minimálně malinko překvapit.

I přesto, že se Praha Noir nedrží vymezeného žánru, se jedná o více než povedenou sbírku, kterou by si neměli nechat uniknout nejen fanoušci detektivek. Díky své různorodosti má šanci oslovit opravdu široké spektrum čtenářů a posluchačů. Navíc je tato sbírka krásným příkladem toho, že česká detektivka má rozhodně co nabídnout. V následujících letech bychom se tak mohli těšit na opravdu zajímavé kousky, ostatně řada zde zveřejněných povídek by rozhodně stála za to rozvinout do samostatného románu.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..