Klára Smolíková – Na hradě Bradě

0

Seznamte se s rodinou Bradových v oblíbeném komiksovém seriálu, který vycházel v časopise Sluníčko.

Na hradě Bradě, v městečku Podbradí nebo okolních lesích se prohánějí Bertík a Bibi, děti barona Barnabáše a baronky Berty. Proskakují z jednoho komiksového políčka do druhého a zažívají veselé příhody v pohádkovém světě, kde na koštěti poletuje teta Čárová, ve věži straší prapraděda Budivoj, v kuchyni Zašupšák a mezi stromy tančí meluzína.

…………………………………………………………….

Klára Smolíková patří bezpochyby mezi naše nejčinorodější autory pro děti. V jejím portfoliu najdeme již pěknou řádku titulů a naštěstí pro malé čtenáře přibývají stále další. Autorka je navíc známá tím, že se ve svých knihách a komiksech snaží dítka něčemu přiučit a nenásilnou formou jim předat trochu těch vědomostí. O to se snaží i ve své horké novince Na hradě Bradě, i když v daleko menší míře než dříve.

2b35241dee3e3d2f45a40259514edc5dOstatně drtivá většina čtenářů, ji bude znát především díky populárně naučné sérii o historii (Řemesla, Husité, Jak se staví město), kterou kombinovala klasický text s komiksovými bublinami a bohatou ilustrací, o které se postaral dlouholetý Klářin kolega, Jan Smolík. Dalším neméně úspěšným počinem této dvojice, byla již čistě komiksová Viktorka a vesmírná dobrodružství, ve které se malí čtenáři sice něco přiučili, ale daleko více zábavnější formou. Přeci jen, barevné obrázky s pár textovými bublinami jsou dětem daleko bližší, než řádky za sebou poskládaných písmenek.

Na hradě Bradě je čistokrevný komiks pro nejmenší čtenáře, ve kterém se ocitáme, jak jinak než na hradě Bradě, v městečku Podbradí a jeho okolních lesích. Hlavními hrdiny jsou tentokrát Bertík a Bibi, děti barona Barnabáše a baronky Berty, kteří na hradě a v jeho okolí prožívají úžasná dobrodružství. S hlavními hrdiny jsme se navíc již mohli setkat, jelikož tyto příběhy vycházeli v časopise Sluníčko, nyní však díky nakladatelství Albatros dostávají ucelenou knižní podobu.

613663275cec5e136605d424e71c1b25Jednotlivé příběhy jsou opravdu kratičké, každý z nich zaujímá pouze dvě strany, až vám při samotném čtení bude občas líto, že jej autoři alespoň trochu nenatáhli. Ovšem, co dobrodružství hlavních hrdinů ztrácejí na délce, dohánějí v rozmanitosti a počtu pohádkových postav. Jelikož se žádný pořádný hrad neobejde bez svého strašidla, ani zde nesmí chybět, ve věži tak straší prapraděda Budivoj, v kuchyni Zašupšák a mezi stromy tančí Meluzína.

To zdaleka není všechno, “prťata” se navíc mohou těšit na hodnou tetu Čárovou, která po okolí poletuje na koštěti, trpaslíky a spoustu dalších fantastických postav a strašidel. A právě tato rozmanitost je skvělou zárukou toho, že perfektně udrží pozornost malého čtenáře a nezačne jej po krátké chvíli nudit.

Co se týče samotných kreseb, tam je vše při starém. Pokud jste tedy měli již čest s nějakou z autorčiných knih, či komiksů, bude vám Na hradě Bradě velice povědomé, protože ilustrace se nesou ve stejném duchu, například Řemesla, či Husitů. Díky tomu zapadá tento komiks do řady již vydaných titulů a to i přesto, že spolu nijak nesouvisejí.

f30236eb0553e2c98d5c5913d8eb8d9eAsi nejeden rodič řešil zapeklitou otázku, co svému dítku vůbec pořídit, protože se i v knihách pro menší čtenáře stále více objevují nevhodné výrazy, potažmo násilí. O nic takového se zde bát nemusíte, Klára je zkušená autorka, jenž velmi dobře ví, pro koho přesně jsou její tituly určené. Jediným nebezpečím u tohoto komiksu je to, že za vámi bude dítko odbíhat s otázkami typu: Proč? Nač? Jakto? a Co to je?, jelikož na dvou stranách jednoho příběhu se toho moc vysvětlit nedá. Autorka si je toho naštěstí vědoma a tak se snaží s méně známými výrazy šetřit, bohužel, ne vždy se bez nich obejdeme. Takže se připravte na to, že budete vysvětlovat, co je masopust a jemu podobné výrazy.

Na hradě Bradě je nenáročné dílko, kterým své malé ratolesti bezpochyby potěšíte. Navíc skvěle zapadne mezi ostatní díla této autorky a díky kouzelné kresbě Honzy Smolíka, se do Podbradí budou malí čtenáři rádi vracet.

Kniha vychází v nakladatelství Albatros
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdKlára Smolíková (* 1974) je česká spisovatelka, scénáristka komiksových příběhů, publicistka a velmi činorodá lektorka. Narodila se v Praze, kde vystudovala estetiku a teorii kultury na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.Již od studií ji zajímá popularizace, věnuje se environmentální, multikulturní, estetické a mediální výchově, angažuje se v muzejní pedagogice. Největší výčet jejích knih představují učebnice a metodické materiály. V současné době se plně věnuje psaní knih pro děti a mládež.

Pro děti začala psát nejprve do dětských rubrik novin. Mnoho let přispívala do časopisů Pastelka, Sluníčko, Mateřídouška a Čtyřlístek, kde publikovala desítky pohádek, jazykových hádanek a komiksů. Od roku 2004 píše knížky pro děti. Spolupracovala na scénářích několika webových portálů zaměřených zejména na zábavné vzdělávání. Je spoluautorkou večerníčkového seriálu Vynálezce Alva (2012).

Patnáct let prožila v Táboře, kde deset let učila na střední škole knihkupce a knihovníky od roku 2000 do roku 2010. Poté pracovala ve zdejším Husitském muzeu, pro které připravila dětskou linku nové expozice a realizovala řadu lektorských programů, jež se staly podkladem pro úspěšnou dětskou komiksovou knihu Husité. V roce 2013 spolupracovala na třebíčské expozici Cesty časem, část zaměřenou na řemesla přepracovala do další nápadité knihy Řemesla. Na pražské Pedagogické fakultě vedla od roku 2006 do roku 2014 seminář věnovaný médiím. Krátce působila v Národním muzeu na pozici vedoucí oddělení vzdělávání a kulturních aktivit (2013). Nyní spolupracuje na lektorských programech pro muzea jako externista.

Většinu jejích knih ilustroval Honza Smolík, se kterým má děti Tobiáše a Joriku. Jejím druhým manželem je Jiří Walker Procházka, kultovní autor české sci-fi a fantasy


wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..