Klára Smolíková – Jak se staví město

0

Kniha je třetí publikací volné série popularizující historii. Autorka nápaditě spojuje příběh dětských hrdinů s poznatky, které hravě a srozumitelně podává. Tentokrát budou děti putovat časem, aby krok za krokem viděly, jak roste město, jak se staví a proměňuje. Kniha obsahuje celostránkové ilustrace Honzy Smolíka, které názorně představí opevnění, radnici nebo katedrálu, ale také pobaví vtipnými situacemi, detaily a komiksovými sekvencemi.

…………………………………………………………….

„Škola hrou“ je heslo, které razil už učitel národů Jan Amos Komenský a platí stejně dnes jako tehdy. Není nad to, když se vaše děti učí a ještě se přitom výborně pobaví. A právě o to se snaží i Klára Smolíková ve své třetí knize populární série o historii. Po Řemeslech a Husitech se hlavní hrdinové vydávají na cestu časem, aby viděli vznik města, jeho růst a proměnu v průběhu času.

196627_bigKlára Smolíková je česká spisovatelka, scénáristka komiksových příběhů, publicistka a uznávaná lektorka. Dlouhodobě přispívala do dětských rubrik novin a časopisů Pastelka, Sluníčko, Mateřídouška nebo Čtyřlístek. Také dlouhá léta učila na střední škole v Táboře knihkupce a knihovníky. Od roku 2004 píše především knihy pro děti. Je také spoluautorkou večerníčku vynálezce Alva a pomáhá vytvářet dětské expozice pro muzea po celé České republice. Jejím partnerem  je Jiří Walker Procházka, kultovní autor české sci-fi a fantasy.

Kniha vznikla stejně jako předchozí kousky z této série v návaznosti na muzejní expozici. Tentokrát se jedná o Cesty časem – procházky třebíčskou historií na zámku v Třebíči. Je tedy asi jasné, jaké město budeme stavět. Ano jedná se o krásné historické město Třebíč. Spolu s Čeňkem a Zdeničkou se tak vydáváme na cestu do historie a budeme sledovat zrod tohoto malebného města od jeho úplného prvopočátku.

Autorce se povedlo kouzelný způsobem spojit jednoduchý příběh s užitečnými a velmi zajímavými informacemi, které malé čtenáře naučí něčemu novému. Spolu s hlavními hrdiny tak projdeme celými dějinami tohoto města. Od jeho založení, přes renesanci, baroko až do současnosti. Do doby kdy nevzhledné krabice socialistických sídlišť změnily ráz snad každého města v republice.

1_34-3

Kromě vývoje města čtenáři poznávají i tehdejší řemesla, která byla více či méně významná a bez kterých by si tehdejší lidé nedokázali představit svůj život. Mimochodem víte, kdo to byl brtník, vaječkář, nebo smolař? Že ne? I to se zde dozvíte. Kniha je navíc doprovázena hojnými ilustracemi, o které se již tradičně u této autorky postaral ilustrátor Jan Smolík. Kromě obrázků zde najdeme také boxíky s vysvětlivkami, kdo je kdo, co je co a podobně. Čtenáři, kteří už mají za sebou Husity nebo Řemesla, nebudou ničím překvapeni. Stejně tak zde nalezneme za každou kapitolou sadu otázek, na kterých si může vaše dítko ověřit, co si z příběhu zapamatovalo.

Jak se staví město, je stejně jako předchozí knihy této autorky ideálním příkladem toho, jak naučit své dítko zábavnou formou něco nového. Samozřejmě za předpokladu, že rádo čte. Pokud navíc malého čtenáře toto téma zaujme, máte i skvělý tip na výlet, protože Třebíč je krásné historické město a proč se nevydat na místa kde malý Čeňek a Zuzanka prožili skvělé dobrodružství.

 
 Kniha vychází v nakladatelství Albatros
Objednávat můžete například zde.

…………………………………………………………….

 

polaroid-photo-avatar-psdKlára Smolíková (* 1974) je česká spisovatelka, scénáristka komiksových příběhů, publicistka a velmi činorodá lektorka.

Narodila se v Praze, kde vystudovala estetiku a teorii kultury na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.Již od studií ji zajímá popularizace, věnuje se environmentální, multikulturní, estetické a mediální výchově, angažuje se v muzejní pedagogice. Největší výčet jejích knih představují učebnice a metodické materiály. V současné době se plně věnuje psaní knih pro děti a mládež.

Pro děti začala psát nejprve do dětských rubrik novin. Mnoho let přispívala do časopisů Pastelka, Sluníčko, Mateřídouška a Čtyřlístek, kde publikovala desítky pohádek, jazykových hádanek a komiksů. Od roku 2004 píše knížky pro děti. Spolupracovala na scénářích několika webových portálů zaměřených zejména na zábavné vzdělávání. Je spoluautorkou večerníčkového seriálu Vynálezce Alva (2012).

Patnáct let prožila v Táboře, kde deset let učila na střední škole knihkupce a knihovníky od roku 2000 do roku 2010. Poté pracovala ve zdejším Husitském muzeu, pro které připravila dětskou linku nové expozice a realizovala řadu lektorských programů, jež se staly podkladem pro úspěšnou dětskou komiksovou knihu Husité. V roce 2013 spolupracovala na třebíčské expozici Cesty časem, část zaměřenou na řemesla přepracovala do další nápadité knihy Řemesla. Na pražské Pedagogické fakultě vedla od roku 2006 do roku 2014 seminář věnovaný médiím. Krátce působila v Národním muzeu na pozici vedoucí oddělení vzdělávání a kulturních aktivit (2013). Nyní spolupracuje na lektorských programech pro muzea jako externista.

Většinu jejích knih ilustroval Honza Smolík, se kterým má děti Tobiáše a Joriku. Jejím druhým manželem je Jiří Walker Procházka, kultovní autor české sci-fi a fantasy

 

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..