Kazu Kibuishi – Amulet #5: elfí princ

0

Amulet je zpět! Po necelé půlroční pauze se Kazu Kibuishi vrací na scénu s již pátým pokračováním této jedinečné série. Tentokrát s podtitulem Elfí princ. Neodvratný střet mezi Pány kamene a Elfím králem se blíží. Přelomový pátý díl však ukazuje, že osud jednotlivých hrdinů je mnohem tragičtější než se mohlo zdát…

Ačkoliv to loni vypadalo s knižním trhem všelijak a ani aktuální situace k němu není dvakrát přívětivá, čeští nakladatelé to nevzdávají. Krásným příkladem je právě série Amulet. Na předchozí díl jsme si právě díky koronavirové pandemii museli více než rok počkat, nyní však už Paseka na nic nečeká a pátý díl je zde! Pokud se navíc nestane nic závažného, ještě letos bychom se měli dočkat i šestého dílu série Což je v této nelehké době rozhodně potěšující zpráva. To však již maličko odbočujeme. Pojďme se tedy znovu naplno ponořit do fenomenální pohádkové fantasy série, která se stejně jako legendární Harry Potter stala v podstatě moderní klasikou.

Kazu Kibuishi již v předchozích knihách naplno ukázal, proč Amulet patří k tomu nejlepšímu, po čem můžete v oblasti komiksů pro mladší čtenáře sáhnout. V této sérii se snoubí jedinečný autorův kresebný styl inspirovaný mangou a japonskými komiksy, s inteligentním příběhem, protkaném nemalým množstvím popkulturních odkazů. I díky tomu je tak tato série dostatečně atraktivní i pro starší čtenáře, kteří se do ní s chutí začtou, stejně jako do legendárního Kůstka, se kterým má Amulet zdánlivě mnoho společného. Pátý díl série navíc ukazuje, že přituhovat teprve začíná a my se tak máme skutečně na co těšit.

A tak stejně jako Harry Potter, nebo již zmíněný Kůstek, i Amulet pomalu, ale jistě opouští mantinely nevinné pohádkové fantasy a jeho příběh začíná temnout. Kibuishi ukazuje, že i zdánlivě prostinký a jednoduchý příběh se dá vcelku snadno a hlavně uvěřitelně zdramatizovat. A věřte, že o dramatické události rozhodně nebude nouze.

Aktuální díl nám mimo jiné ukáže, že za vším špatným nemusí být nutně elfové, ale opravdový nepřítel je ukrytý v pozadí. Než se však k tomuto poznání dopracujeme je potřeba probudit dávného netvora, pustit se do první větší bitvy, která ukáže opravdovou sílu obou znepřátelených stran a pohrát si s myšlenkou cestování v čase. Sázky se zvyšují, šance na příměří je však stále v nedohlednu a tak je jasné, že našim hrdinům půjde nejednou doslova o život…

Není to však jen samotný příběh, který se touto knihou posouvá kupředu. Kibuishi kromě toho přidává k dobru i celou řadu zajímavých informací a střípků o historii a samotném světě, ve kterém se tato fantasy série odehrává. Kromě toho se autor ještě více zaměřuje i na samotné postavy, jenž dostávají patřičnou hloubku a čtenáři se blíže seznamují s jejich motivací. Navíc, jak již bylo řečeno se ukáže, že vše zde nemusí být takové, jak to na první pohled vypadá. A právě v tom tkví síla dobrých příběhů a tím Amulet bezpochyby je.

Opomenout nesmíme ani fantastickou Kibuishiho kresbu, která je jedním z hlavních tahounů celé série. Ono se vlastně ani není co divit. Autor v Amuletu vytvořil opravdu fantastický fikční svět, jenž čtenářům nabízí opravdu dechberoucí kulisy. A vzhledem k tomu, kam se příběh v aktuální knize posunul můžeme se těšit na celou řadu zcela nových fantastických kulis. Samotný příběh tak ve spojení se specifickou anime inspirovanou kresbou vytváří velice zajímavý a originální celek, který sérii propůjčuje jedinečné kouzlo, díky kterému se budete moci ještě více ponořit do tohoto nádherného fantastického světa.

Opět se tak budu pravděpodobně jen opakovat, ale Amulet nám s každým dílem rozkvétá do krásy a má výborně našlápnuto k úspěchu. Kibuishi navíc nepřešlapuje na místě, ale s každou další knihou posouvá sérii mílovými kroky kupředu. Čehož je ostatně pátá kniha série jasným důkazem. S aktuální novinkou jsme se navíc konečně přehouply do druhé poloviny série a jak se zdá ta opravdová “zábava” teprve začíná…AMULET #5: ELFÍ PRINC
SCÉNÁŘ: KAZU KIBUISHI
KRESBA: KAZU KIBUISHI
PŘELOŽIL: MICHAEL PROKOP
VYDAL: PASEKA
ROK: 2021
STRAN: 208
ORIG. NÁZEV: Amulet: Prince of the Elves
ISBN: 978-80-7637-100-2

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..