Katsuhiro Otomo – Akira #1

0

Nemožné se stalo skutečností. Legendární Akira po řadě peripetiích a odkladů konečně přichází do Česka. Nakladatelství CREW tak na náš trh přináší jedno z nejzásadnějších děl japonského komiksu. Dílo, díky kterému se manga rozšířila mimo hranice Japonska a stala se globálním fenoménem… a je to jeden z titulů, který je braný jako jeden ze základních kamenů kyberpunku. Víc asi netřeba dodávat. AKIRA je zde!!!

O této legendární sérii toho bylo již napsáno více než dost. Prakticky každý fanoušek japonského komiksu minimálně tuší, o čem tato fantastická série je. Pro Japonce se jedná o rodinné stříbro a tak se k ní dostat není vůbec jednoduché. Ostatně sama CREW se o to snažila dlouhé roky, avšak ještě dříve než jí byla tato legenda svěřena musela dokázat, že na to skutečně má.

Dobrá věc se nakonec podařila, český překlad prošel tvrdým schvalovacím kolečkem, díky kterému máme jedinečnou možnost začíst se do této legendární mangy v podobě, která se co nejvíce blíží tomu, co dostali na konci minulého století do rukou japonští čtenáři. CREW a především pak pracovníci v tiskárně se museli vypořádat s přesnými barvami, zpracováním obálek, minimálním zásahem do kreseb, či způsobu výroby předsádky. Všechny tyto procesy jsou na dnešní dobu vskutku unikátní. Naštěstí se vše podařilo a tak mohl AKIRA vyjít i v českém překladu.

Za Akirou stojí jedna z legend japonského komiksu – Katsuhiro Otomo. Otomo sice nebyl tak plodný jako například Osamu Tezuka i tak má na svém kontě celou řadu zajímavých příběhů jako je Dömu, The Legend of Mother Sarah, nebo krátký příběh ze speciálu Batman v černé a bílé. Skutečnou nesmrtelnost mu však zajistil až zmíněný AKIRA, jenž se po právu zařadil do zlatého fondu japonského komiksu. Akira inspiroval jak komiksy, tak filmy – stal se jedním z nejzásadnějších popkulturních milníků. 

Ostatně sám Otomo stojí za filmovou adaptací AKIRY z roku 1988. A právě k této adaptaci se váže i jedna velmi zajímavá perlička. Komiks AKIRA začal v Japonsku vycházet v roce 1982,  a ještě dřív, než vyšla poslední kniha, rozhodl se Otomo převést tento příběh i na filmová plátna (v té době nejdražší animovaný film v japonské historii, navíc měl i rekord v počtu použitých střihů a barev). Avšak vzhledem k tomu, že film spatřil světlo světa dříve, než zakončení komiksové série, tento snímek zachycuje pouze část tohoto více než 2000 stran čítajícího příběhu. Pokud si tedy myslíte, že AKIRU znáte právě díky filmovému zpracování, nastal čas doplnit si vzdělání. Komiksová sága vás totiž dokáže lecčím překvapit.

Aktuálně se nám do rukou dostává první část šestidílné ságy, jenž v českém překladu vychází s podtitulem TECUO. Příběh nás zavádí do Neo-Tokia, postaveném na troskách původního Tokia, které bylo zničeno záhadnou katastrofou, která rozpoutala třetí světovou válku. Ta je již naštěstí minulostí a nyní o 32 let později, konkrétně v roce 2019 se může začít odehrávat fascinující příběh točící se okolo konfliktu mezi vládou a ilegálním hnutím odporu.

Avšak, ještě než se tento konflikt naplno rozvine, o čemž se ostatně přesvědčíme v následujících knihách, přichází na scénu pár přátel z jednoho motorkářského gangu. Ti se během jedné noční jízdy stanou svědky velmi podivné události, která ve výsledku vyústí v zajetí jednoho z členů (Tecuo) armádou, která se na něm rozhodne dělat tajné experimenty. To se samozřejmě členům gangu nelíbí a tak se vůdce party Kaneda rozhodne svého přítele zachránit. Jak už to tak ale bývá, co se může pokazit se pokazí a tak se Kaneda vcelku záhy zaplete nejen s armádou a tajnými službami, ale i s hnutím odporu. Rázem se tak ocitá uprostřed víru událostí, kterými rezonují parapsychické síly, mutace a záhadný AKIRA….

K samotnému příběhu se asi netřeba příliš vyjadřovat. Přeci jen jsme teprve na začátku této fascinující ságy. I tak nám ale Otomo zvládne párkrát zamotat hlavu a přinést nějaký ten překvapivý moment. Těch je ostatně celá Akira plná a nejlépe si vše užijete vše pěkně pohromadě. Na to si však budeme muset chvíli počkat. Zatím tak musíme vzít za vděk úvodním dílem, který nás uvede do situace a nastíní základní rozvržení sil. O výjimečnosti tohoto komiksu však netřeba ani na chvíli pochybovat.

Ale není to jen příběh, který táhne celou mangu kupředu. Otomo excelu i v oblasti kresby a celkového uspořádání komiksu. Autor skvěle pracuje s panely a využívá až filmového střihu, což bylo s ohledem na dobu vzniku značně inovativní a dodávalo to celému komiksu na nebývalé dynamice. Dnes už to není tolik patrné, avšak v osmdesátých letech byla většina komiksu mnohem více statická a právě vedle nich působila Akira jako zjevení  Velkolepé bitvy, destrukce a honičky jsou i dnes srovnatelné s těmi nejvýpravnějšími hollywoodskými trháky. Ale přitom je tohle vlastně jen kulisa, ve které se odehrává příběh plný nejednoznačných postav, lidských krizí a tajemných spiknutí.“

A ani po výtvarné stránce Akira za dnešní konkurencí nikterak neztrácí. Ba právě naopak. Otomova kresba je i po tolika letech fascinující a úžasně detailní. Obzvláště v rámci japonského komiksu. Není proto divu, že Akira vychází na poměry mangy ve značně zvětšeném formátu, který Otomovu kresbu ještě více podtrhuje a dává lépe vyniknout i těm nejmenším detailům, které si pro nás autor přichystal.

Závěrem tak už chybí jen velké poděkování CRWI za to, že se jí podařilo po všech peripetiích a nárocích japonců, AKIRU na český trh přivést. Tento legendární kousek totiž nesmí chybět v žádné sbírce pravověrného fanouška nejen mangy, ale i sci-fi a kyberpunku zvláště.AKIRA #1 – TECUO
SCÉNÁŘ: KATSUHIRO OTOMO
KRESBA: KATSUHIRO OTOMO
PŘELOŽIL: ANNA KŘIVÁNKOVÁ
VYDAL: CREW
ROK: 2021
STRAN: 362
ORIG. NÁZEV: AKIRA #1
ISBN: 978-80-7449-907-4

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..