K. Smolíková & Jiří W. Procházka – Tajná dvojka A+B

0

ANOTACE:
Artur a Bára jsou spolužáci a kamarádi, ale ve třídě na sebe moc neupozorňují. Potřebují vypadat nenápadně. Jsou to totiž špičkoví detektivové, kteří za pomoci supermoderních technologií řeší zapeklité záhady. Měla to být poučná exkurze, při které se žáci dozvědí o životě v druhohorách, ale návštěva v muzeu se proměnila v nebezpečné drama. Začalo totiž hořet! Vyváznou všichni bez zranění? A vyšetří Bára s Arturem, kdo využil požáru ke krádeži?

Během kouzelnického představení zmizí oblíbená třídní učitelka. Dobrovolně vstoupila do magické bedny, v níž lidé mizí a znovu se objevují. Vrcholné číslo se však nepovede. Kouzelník Devil Magicus nedokáže učitelku přivolat zpět.
Tajná dvojka A + B se opět pouští do pátrání. Co se vlastně na jevišti odehrálo a co se s učitelkou stalo? Má v tom prsty démonický kouzelník, nebo někdo úplně jiný?

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Ačkoliv detektivky slaví v posledních letech návrat na výsluní a těší se všeobecnému zájmu, mladší čtenáři mají však v tomto žánru přeci jen omezenější výběr. Přitom má dětská detektivka rozhodně co nabídnout a i na našem trhu najdeme pěkných pár zavedených sérií (Správná pětka, Klub tygrů, Agáta a doktor Lupa). K nim před nedávnem přibyla i zbrusu nová čistě česká detektivní série Tajná dvojka A + B, kterou má na svědomí osvědčené duo autorů Klára Smolíková a Jiří Walker Procházka.

Oba autoři nejsou rozhodně na literárním poli žádnými nováčky. Kláru Smolíkovou budou znát především dětští čtenáři, díky jejím naučným knihám a kouzelným komiksům, které tvoří především s Janem Smolíkem. Oproti tomu JWP je ve své podstatě legenda českého fandomu, a i když své knihy vydává asi tak často, jako politici plní své předvolební sliby, fanoušci na něj nedají dopustit. Již před časem však spojili své síly dohromady a výsledkem byla skvělá detektivka pro dospělé Mrtvá šelma. Tu nyní doplňuje i právě zmíněná série pro mladší čtenáře a již teď mohu říct, že je na co se těšit.

Tato nová série v současné době čítá již dva díly. Zatímco Zločin mezi dinosaury zamířil na knižní pulty před koncem roku, Poprask v divadle je horkou novinkou, na které pomalu zasychá tiskařská barva. Obě knihy nabízí svižné, akční a napínavé počtení, které má rozhodně šanci zaujmout. Bezpochyby za to mohou vděčit i sympatické dvojici (trojici) hlavních hrdinů, kteří nás celou dobu provázejí.

Dvanáctiletý Artur se s rodiči právě přistěhoval do nového města. A jelikož je od přírody zvídavý neváhá a hned první den se vydává na průzkum okolí. Při svém pátrání se seznámí i se stejně starou dívkou jménem Bára, která se záhy stane jeho nerozlučnou kamarádkou. Společně se pak vydávají propátrat tajemnou vilu pana Vrchoty, kterého prakticky nikdo neviděl a ani neví jestli zde stále bydlí. Právě tato výprava za tajemstvím záhadného domu je počátkem jejich velkých dobrodružství, které společně prožijí. A jako správní agenti musí mít i svého pomocníka. Tím je Vrchotův pes Šerlok, se kterým se dvojice rychle skamarádí.

Společně se pak vydávají vstříc fantastickým dobrodružstvím a záhadám, za které by se nemusel stydět ani agent 007 James Bond. V první knize (Zločin mezi dinosaury), která je také úvodem do celé série, se kromě seznámení s hlavními hrdiny, vydáváme, jak už název napovídá, po stopách zločinu v místním dinosauřím světě.  A + B tak dopomůžou místní policii s objasněním záhady, která tento park obestírá.

Stejně dobře si naše dvojka povede i v druhé knize, která nese podtitul Poprask v divadle kouzel. Artur s Bárou se tentokrát  musejí vypořádat se záhadným zmizením oblíbené třídní učitelky, která zmizela během kouzelnického představení. Policie podezřívá vcelku pochopitelně samotného kouzelníka. A + B však vědí své a tak neváhají ani minutu a opět se pouští do pátrání…

Celá tato série je samozřejmě čistě dětskou detektivkou, neočekávejme tedy žádné násilí, či zbytečné záludnosti, které by zbytečně odbíhaly od samotného děje. Tajná dvojka A + B je příjemnou oddechovkou, které ale nechybí akce, ani nezbytné napětí. Obě knihy navíc nesou nezaměnitelné rysy obou autorů. Zatímco Klára Smolíková obstarala poučnou část, ve které by se měli čtenáři i něco zajímavého dozvědět, její manžel Jiří Walker Procházka se naopak vydováděl na nejrůznějších popkulturních odkazech, technických vymoženostech a agentských udělátkách, které zatraktivňují celý příběh. Dohromady tak dostáváme velice zajímavý a líbivý mix, který má šanci zaujmout i děti, které se normálně četbě vyhýbají.

Jednotlivé knížečky rozhodně nepatří k nejdelším, do 150 stran včetně bohatých ilustrací komiksového kreslíře Viktora Svobody. Jedná se tedy opravdu o příjemné jednohubky, které mají spád a dokáží udržet čtenářovu pozornost až do samotného konce. Na konci každé kapitoly navíc na “malé detektivy” čeká i zajímavý rébus, který se vždy váže k tématu dané kapitoly. Tímto si autoři testují pozornost čtenářů a zároveň dodávají do svých knížek “něco navíc”, co jednak pobaví a potrápí mozkové závity a v neposlední řadě také dokáže upoutat pozornost.

V této sérii dostáváme svěží detektivní sérii pro mladé čtenáře, která s přehledem dokáže konkurovat zavedeným jménům v tomto žánru. Příběhy s moderními vychytávkami pro malé agenty nepostrádají takřka nic a vřele je tak doporučit všem, kteří touží zažít trochu toho dobrodružství a nebojí se postavit čelem každé větší, či menší výzvě. Klára Smolíková a Jiří Walker Procházka navíc rozhodně nijak nezahálí a pro své fanoušky již chystají třetí díl pod názvem Zbloudilá střela. Nezbývá tedy než čekat co si pro své hrdiny autoři připravili tentokrát…


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..