K. Smolíková & Jiří W. Procházka – Tajná dvojka A+B: Zbloudilá střela

0

ANOTACE:
Spolužáci Artur a Bára jsou špičkoví detektivové, kteří za pomoci supermoderních technologií řeší zapeklité záhady! Za městem se koná velkolepá historická bitva. Až na pár modřin a škrábanců žádné nebezpečí nehrozí, střílí se přece slepými náboji. Jak je tedy možné, že v bahně zůstal ležet vážně raněný muž, podnikatel, který ve městě vlastní dvě vyhlášené restaurace?! Byla to náhoda? Nebo se do něčeho zapletl? Tajná dvojka A+B opět zasahuje!

Třetí díl detektivní série pro děti od mistrů české detektivky, tentokrát s vůní střelného prachu. Vyřeš úkoly a staň se agentem!

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Autorskou a partnerskou dvojici Jiří Walker Procházka a Klára Smolíková asi netřeba moc představovat. Jejich záběr je skutečně široký a kromě svých vlastních autorských počinů spolupracují i společných projektech. Kromě klasické detektivky (Mrtvá šelma) se zaměřují především na tvorbu pro děti a mládež. Do jejich portfolia tak patří i velice zajímavá detektivní/špionská série Tajná dvojka A + B, jenž se právě dočkala již třetího dílu. Tentokrát s podtitulem Zbloudilá střela.

Jejich série se mezi čtenáři těší vcelku slušné oblibě, ostatně i v hodnoceních na databáziknih,  či cbdb si nevedou jednotlivé díly vůbec špatně. Je tedy vcelku pochopitelné, že pokračování na sebe nenechalo dlouho čekat. Ostatně kromě právě vydaného třetího dílu se Tajná dvojka dočkala i audiopodoby, takže si mohou čtenáři a posluchači užít tuto sérii takřka všemi smysly.

Tajná dvojka vděčí za svou oblibu především skutečně sympatické dvojici (trojici) hlavních postav, které nás provázejí příběhem. Avšak ani samotné příběhy nezůstávají stranou. Autorům se podařilo vytvořit velice zajímavý mix, v němž se střetávají klasické dobrodružné příběhy, s detektivkou a trochou špionských technologií. A právě špionská udělátka jsou příjemným zpestřením této série. Díky nim mohou příběhy sice působit lehce neuvěřitelně, na druhou stranu právě díky nim získávají příběhy opravdovou šťávu.

Opět se tak setkáváme s dvanáctiletým Arturem a stejně starou Bárou, z nichž se během jejich předchozích dobrodružství stala nerozlučná dvojice, ke které neodmyslitelně patří i pes jejich mecenáše a tajného spojence pana Vrchoty. Po dobrodružství mezi dinosaury a kouzelnickém představení čeká na A + B velkolepá historická bitva v duchu napoleonských válek.

Nebyla by to však správná detektivní, potažmo špionská série, kdyby se něco nezvrtlo. Za normálních okolností při těchto bitvách až na pár škrábanců a modřin moc nebezpečí nehrozí. Tentokrát však zůstává v bahně ležet vážně zraněný otec jednoho z Arturových a Bářiných spolužáků. Ačkoliv se při těchto bitvách střílí slepými náboji, tentokrát to muž schytal ostrými. Byla to tragická náhoda, nebo se jednalo o úkladný zločin? Před Arturem a Bárou tak stojí další nová výzva, při které se budou snažit tento zapeklitý případ dovést až do zdárného konce.

 

Stejně jako u předchozích dílů série se i u Zbloudilé střely vejdeme do 150 stránek včetně bohatých ilustrací. Rozsah knihy tedy není kdoví jak dlouhý, na druhou stranu se díky tomu daří autorům udržet čtenářovu pozornost od začátku až do konce. Což právě u dětí, pro které je tato kniha určena, není vždy jednoduché. V tomto případě se to však díky přímočarému ději, atraktivním kulisám a sympatické dvojici hlavních hrdinů daří na jedničku.

I tentokrát provází knihu bohaté ilustrace komiksového kreslíře Viktora Svobody. A neposlední řadě zde opět najdeme na konci každé kapitoly i zajímavý rébus, který se vždy váže k tématu dané kapitoly. Jedná se o milé zpestření, kterým si autoři testují pozornost čtenářů a zároveň dodávají do svých knížek “něco navíc”, co jednak pobaví a potrápí mozkové závity a v neposlední řadě také dokáže upoutat pozornost.

Kláře Smolíkové a Jiřímu W. Procházkovi dětské knihy evidentně jdou a jejich plodná spolupráce tak nese kýžené ovoce. I na potřetí se jim tak podařilo udržet nastavenou laťku z předchozích dílů. Příběhy s moderními vychytávkami pro malé agenty jsou pro malé čtenáře bezpochyby atraktivní a nepostrádají takřka nic, co bychom mohli od detektivky pro děti chtít. Nezbývá tedy než čekat co si pro své hrdiny autoři připraví příště…


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..