Josiah Bancroft – Cesta do Babylonu

0

 

ANOTACE:
Pokud chce Thomas Senlin zachránit svou ženu, musí se z tichého knihomola proměnit v muže činu.
Vznešená a prastará babylonská věž je nejúžasnější div světa, sestávající z nesčetných prstencových říší naskládaných na sebe jako vrstvy svatebního dortu. Je světem géniů a tyranů, vzducholodí a parních strojů, neobyčejných
 zvířat i záhadných vynálezů.
A je to také letovisko, kde chce strávit líbánky ředitel malé venkovské školy Thomas Senlin se svou ženou Maryou. Krátce po příjezdu však Thomas manželku ve víru turistů, starousedlíků a podvodníků ztratí. Ve snaze ji najít se vydává na hrdinskou pouť, během které musí překonat řadu nástrah — zradu, pokus o vraždu i namířené hlavně létající pevnosti.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Ačkoliv si při zmínce o fantasy většina z nás představí monumentální příběhy plné draků, elfů a krve, americký autor Josiah Bancroft ve svém debutu ukazuje, že tento žánr jde pojmout i trochu jiným způsobem. Cesta do Babylonu tak nabízí vcelku neotřelý příběh v atraktivních kulisách, které jej podle deníku The Washington Post katapultovali mezi nejlepší fantasy knihy roku 2018.

Josiah Bancroft, se stejně jako celá řada dalších autorů, může pochlubit takřka splněným americkým snem. První díl knižní série o Thomasi Senlinovi vydal Bancroft vlastním nákladem. Cesta do Babylonu si navzdory minimální reklamě získala u čtenářů mimořádnou oblibu, a tak v roce 2018 vyšla znovu, tentokrát již pod hlavičkou zavedeného nakladatele, jenž mohl dát knize náležitou péči. A i díky tomu se můžeme do tohoto fascinujícího příběhu začíst i v českém překladu Aleše Drobka, který na náš trh přináší brněnské nakladatelství Host. To touto knihou znovu dokazuje, jak vytříbený cit pro vyhledávání neotřelé žánrové literatury má.

Základní premisa a námět příběhu rozhodně nepatří k nejsložitějším. Josiah Bancroft nám zde představuje tichého knihomola a ředitele malé venkovské školy Thomase Senlina, jenž se se svou manželkou Maryou rozhodne strávit líbánky ve vznešené a prastaré babylonské věži. Krátce po příjezdu však Thomas svou manželku ve víru turistů, starousedlíků a podvodníků ztrácí. Vcelku záhy se tak na vlastní kůži přesvědčí o tom, že turističtí průvodci o nejúžasnějším divu světa neříkají zrovna pravdu. Místo novomanželské idylky tak tohoto zakřiknutého hrdinu čeká nelehká cesta za znovunalezením své lásky. Avšak věřte, že babylonská věž ukrývá spoustu tajemství a nástrah, které je cestou vzhůru potřeba překonat…

Více než klasickou fantasy připomíná Bancroftova kniha staré dobrodružné příběhy z počátku minulého století. Avšak to rozhodně není výtka, právě díky tomuto pojetí se Cesta do Babylonu značně odlišuje od konkurence a dává jí jedinečnou šanci na úspěch. Na druhou stranu, i díky tomu nelze očekávat žádný extra složitý příběh. Ten postupuje vcelku lineárním způsobem kupředu a neklade před čtenáře přílišné záludnosti.

Nebude to však samotný příběh, který bude největším lákadlem této knihy, ale především prostředí, ve kterém se “putování Thomase Senlina” odehrává. Bancroft pro kulisy svého románu vybral mýtickou babylonskou věž, která patřila mezi jeden ze sedmi divů světa. Bancroft však pracuje s možností, že tato megalomanská stavba přetrvala dlouhé věky a zasadil ji do modernějšího věku páry. Díky tomu má Cesta do Babylonu lehký nádech steampunku a zcela se obejde bez mýtických bytostí a magie.

Cesta do Babylonu je však pouhým počátkem daleko většího příběhu, který autor začíná na stránkách své knihy rozehrávat. Ostatně velikost babylonské věže se dá jen velmi těžko vyjádřit a Thomas Senlin v úvodní knize série zvládne navštívit pouze tři patra této fascinující stavby. Postupně se tak setkává s nejrůznějšími obyvateli věže, kteří se dají označit za vše, jen ne normální lidi. A právě ti a jejich neskutečná různorodost bude společně se samotnou věží patrně největším  lákadlem této knihy. Zde si však dovolím ještě jedno malé upozornění, vzhledem k celkovému pojetí knihy a celé série je potřeba počítat s tím, že samotný konec je více než otevřený a nemusí tak většinu čtenářů zcela uspokojit. Zkrátka a dobře se jedná o pouhý počátek většího příběhu a je s tím třeba počítat.

Cesta do Babylonu je tak po všech stránkách zajímavým titulem, který má rozhodně co nabídnout. Pokud vás osloví autorův styl vyprávění, příběh Thomase Senlina si vás naprosto získá. Na větší soudy je však přeci jen potřeba ještě počkat, zatím jsme dostali pouze první střípek do fantastické mozaiky příběhu, který má však již teď má více než slušně nakročeno k úspěchu.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..