Jízdenky, Prosím!: Asie – rozšíření deskové hry

0

Jízdenky, Prosím! (Ticket to Ride) patří mezi stálice rodinného segmentu deskových her už řadu let. Hra má na kontě miliony prodaných kopií, a i u nás se těší velké oblibě. Je tak trochu s podivem, že na nějaké to plnohodnotné rozšíření jsme si museli pěkných pár let počkat. Čekání je ale naštěstí u konce a první expanze pro tuto oblíbenou rodinnou hru v češtině je zde. Připravte si kufry, vyrážíme směrem ASIE…

Přijít v rámci léty osvědčeného konceptu Ticket to Ride s něčím extra novým, není vůbec jednoduché. Z velké části se tak většina herních vylepšení a variant této hry točí okolo různorodých mapových dílů, z nichž jsou některé vhodnější pro větší počet hráčů (Evropa, Amerika) a jiné si naopak užijete nejvíce ve dvou (Švýcarsko). Naštěstí jsou zde i výjimky. A mezi ně se počítá i již zmíněná Asie. Ta jako jedna z mála opravdu přichází s určitými změnami, které výraznějším způsobem mění herní zážitek. Jedná se dokonce o vůbec první rozšíření této známé hry. To se na svět dostalo už v roce 2011 a je pod ním podepsaný Francois Valentyne a duchovní otec celé série Alan R. Moon. Po dlouhých deseti letech od vydání se tak konečně dočkávají i čeští fanoušci, kteří si toto zásadní rozšíření mohou konečně užít i v našem rodném jazyce.

A o co vlastně v Asii půjde? Je to zcela jednoduché, toto rozšíření přináší do původní hry hned dvě nové mapy. Ty do hry přináší vcelku pochopitelně pár menších novinek. Kromě toho, ale s tímto rozšířením dostáváme možnost si hru užít i v týmech, což pozvedá základní hru na zcela novou úroveň. A věřte, že i když by to mělo jít ve dvou lépe a jednodušeji, v případě tohoto kousku je mnohdy opak pravdou. Asie vám tak dokáže místy pořádně zavařit. Autoři totiž mysleli na všechno a tak týmovou variantu vybavili zpřesňujícími pravidly, které vám jednoduchý základní koncept hry dokáží řádně opepřit. Ale vše pěkně popořadě…

Aktuální novinku na náš trh již tradičně přináší společnost Blackfire. Rozšíření Asie je určeno pro 2-6 hráčů. V případě týmové varianty si pak budete muset vystačit se 4 nebo 6 hráči.. Vzhledem k tomu, že se jedná o rozšíření, budete ke hře potřebovat i některou ze základních her Jízdenky, Prosím! (Evropa), ze kterých při hře využijete řadu komponent. Ostatně, už samotná krabice napovídá, že obsah tentokrát nebude tak bohatý a ke hře budete muset něco málo doplnit.

Krabice tohoto rozšíření je tak prakticky o víc než polovinu nižší než u základní hry. I tak ale v sobě ukrývá řadu důležitých komponent. Tím asi nejdůležitějším je samotný herní plán, který je tentokrát oboustranný. Na jedné straně nalezneme mapu Legendární Asie. Ta se soustředí na oblast Indie, Číny a jejich okolí. Tato část se až na pár drobných novinek (především horské průsmyky) nese ve stylu klasického TTR a využijete ji tak při klasické kompetetivní hře. Z našeho pohledu je ale mnohem zajímavější druhá strana herního plánu. Ta na sobě ukrývá mapu celé Asíe, která je určena pro týmovou hru. Kromě herního plánu zde nalezneme i řadu karet cílových stanic, stojánky na karty a 9 plastových vagónů od každé z pěti barev. Ty budete primárně potřebovat právě pro týmovou variantu hry.

A právě týmové variantě se budeme věnovat primárně. Legendární Asie je sice lákavá, avšak oproti týmové variantě zas tolik novinek nepřináší. Pokud se tedy rozhodnete zahrát si v týmech věřte, že můžete rovnou zapomenout na tradiční herní styl, na jaký jste u této hry zvyklí. Týmová varianta totiž do hry přináší celou řadu specifik, na které si budete muset dát pozor a které budete muset sledovat. Hrát v týmech totiž v případě této hry opravdu neznamená jen to, že se vaše body za získané tratě budou sčítat. Ale především fakt, že se budete muset snažit spolupracovat se svým spoluhráčem, aniž byste měli možnost se jakkoliv domlouvat na strategii. Pak by totiž bylo vše příliš jednoduché a to autoři hry rozhodně nechtěli dopustit.

Na začátku hry se všichni hráči rozdělí do dvoučlenných týmů. Následně každý hráč dostane polovinu vláčků své barvy (včetně těch z rozšíření) a sadu karet vagónků, které nesmí nikomu (ani svému spoluhráči) ukazovat. Po tomto rozdělení přichází na řadu karty úkolů. Každý dostane pět karet, z nichž si musí alespoň tři ponechat. Tento výběr je opět čistě na vás a nikdo by vám s ním neměl radit. Jakmile ale tento výběr skončí, položí oba týmoví spoluhráči jednu ze svých cílových karet do společného stojánku. To jsou jediné karty, které máte společně na očích a které vám mohou napovědět, jakou strategii použít a na jaké tratě se zaměřit.

K tomuto základu se postupně nabaluje ještě pár dalších drobností, jinak ale zůstávají základní mechanismy prakticky stejné. Avšak jsou to právě tyto drobnosti, které dokáží vytvořit mezi základní hrou a týmovou variantou klíčové rozdíly a tím i značně odlišný herní zážitek. A věřte, že to není jen o sdílení cílových stanic a snaze odhadnout, jak váš spoluhráč bude hrát a tím zaměřit svou strategii.

Byť úprava strategie, přemýšlení pár tahů dopředu a snaha odhadnout snahu svého spoluhráče tvoří hlavní gró týmové varianty. A ač se to nemusí zdát, právě těchto pár drobností vám dokáže v průběhu partie i vcelku slušně zavařit. Nikdy si totiž nemůžete být stoprocentně jisti, o co se váš partner snaží. A když k tomu připočteme ještě vaše protihráče, z původně jednoduchého TTR se rázem stává nervy drásající strategická bitva. Ne vždy totiž vyjde vše tak jak byste si přáli. V prvé řadě jde sice o tým, ale každý z hráčů hraje a vybírá sám za sebe, nezřídka se vám tak stane, že před vámi vyvstane takřka neřešitelná situace, ze které nebude snadné vybruslit. Hra vám sice dává do ruky určité mechanismy jak si pomoci, všechno ale něco stojí a tak je dobré hrát s rozvahou..

Obě mapy z tohoto rozšíření jsou zajímavé a slibují dlouhé hodiny zábavy. Ať už si rozšíření Asie pořídíte kvůli klasické kompetetivní mapě, nebo výše probírané týmové variantě, určitě neprohloupíte. Blackfire při výběru prvního česky dostupného rozšíření rozhodně nešlápl vedle. Na náš trh tak míří kousek, který rozhodně stojí za pozornost a k původní hře přináší celou řadu zajímavých prvků. Pokud jste tedy milovníci původní hry, s tímto rozšířením rozhodně váhat nemusíte…JÍZDENKY, PROSÍM! ASIE
VYDAVATEL ORIGINÁLU: DAYS OF WONDER
VYDAL CZ: BLACKFIRE
ROK: 2021
POČET HRÁČŮ: 2-6
VĚK: 8 LET
HERNÍ DOBA: 45 MINUT

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..