Jason Aaron – Doctor Strange #2: Poslední dny magie

ANOTACE:
ČARODĚJ UŽ NADÁLE NENÍ TÍM NEJVYŠŠÍM!CESTOVALI SKRZ DIMENZE a z každné z nich vymýtili magii. Teď Empirikul dorazili ke zdroji magie na Zemi. Mistr mystických umění se ocitá vydaný na milost Císaři! Ale Empirikul málem boj vyhráli ještě dříve, než vůbec začal. Zbývají Strangovi v rukávu ještě nějaké triky, když je jeho magie zničena a jeho svět na pokraji katastrofy? Anebo když selžou, co takhle nějaké fajnové zbraně? Plus: zatímco Empirikul rozsévá zkázu mezi uživateli magie napříč marvelovským vesmírem, seznámíte se s Wongovou nejvyšší obětí, uvidíte Bratra Voodoo postavit se Empirikulu a setkáte se s novou hráčkou ve chvíli, kdy má prohrát!
K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
Ačkoliv se může zdát, že letošní rok je zasvěcen především komiksovým fandům DC univerza, nakladatelství Crew nezapomíná ani na příznivce Marvelu. Vedle oblíbeného Deadpoola, či mývala Rocketa letos na náš trh zamířil i magický Doctor Strange. Ten se na jaře vydal na Cestu podivných, abychom si na konci prázdnin mohli spolu s ním užít Poslední dny magie. Nechte se tedy unášet na vlnách podivna, nový Doctor Strange je zde!!!
Stejně jako předchozí díl je i aktuální novinka plně v kompetenci Jasona Aarona. Tohoto talentovaného scénáristu pravděpodobně českým čtenářům netřeba příliš představovat. Ostatně jeho opěvovaná autorská série Skalpy vychází i u nás a pomalu ale jistě se blíží ke svému konci. Tomu opět kryje záda svou lehce psychadelickou, avšak velmi povedenou kresbou Chris Buchalo. Samozřejmě, jak už je u podobných sérií zvykem, kromě této ústřední dvojice se zde setkáme s celou řadou více, či méně známých jmen (G. Duggan, J. Robinson, D. Beyruth, M. D. Perkins, L. Romero). Hlavní gró aktuální série Dr. Strange však lpí právě na autorském duu Aaron – Buchalo.
Už předchozí kniha Cesta podivných naznačila, že se Jason Aaron rozhodl skutečně pro originální pojetí marvelovského hrdiny. Bere tak zažité pořádky a přizpůsobuje je k obrazu svému. Strange je tak sice stále jedním z nejmocnějších mágů na Zemi, avšak nyní nastal čas, aby za dlouhá léta užívání magie konečně zaplatil, protože každé seslané kouzlo má svou cenu. A samozřejmě aby toho nebylo málo připlete se k tomu ještě problém se záchranou světa.
Pomyslnou třešničkou na dortu je fakt, že magie umírá. Její dny jsou sečteny. Temné síly ničí vše mystické v celém mnohovesmíru a jejich zrak se zaměřil i na naši dimenzi. Empirikul přichází s jasným úkolem zničit vše, co je nějakým způsobem spojené s magií.Celý svět se tak ocitá na pokraji katastrofy a poslední nadějí je právě Strange a jeho věrní. Jenže jeho magie je zničena a tak nejvyšší čaroděj bude muset vytáhnout zcela nové triky z rukávu…
Aktuální book obsahuje sešity původní série Doctor Strange (All-New, All-Different Marvel) #6-10 a Doctor Strange: Last Days of Magic #1 a přímo tak navazuje na události z předchozí knihy. Pokud byla Cesta podivných lehkou přestavovačkou jsou Poslední dny magie začátkem něčeho velkého. Empirikul dorazili na Zemi aby se vypořádali s veškerou magií. Díky tomu je vcelku jasné v jakém stylu se aktuální kniha ponese. Akce střídá akci, nechybí celá řada zvratů a dočkáme se i zajímavého příslibu pro další pokračování. Zkrátka a dobře superhrdinský mainstream jak má být.
Na druhou stranu se ani aktuální kniha nevyhnula místy lehké zmatečnosti. Občas tak budete možná maličko tápat, co nám vlastně autor chtěl říct. Tomu ostatně nenapomáhá ani Buchalova kresba. Ta je na jedné straně opravdu originální a líbivá, na straně druhé občas nešetří až přílišným množstvím detailů a mnohdy až psychadelickými barvami. To samozřejmě dodává celému komiksu na jedinečnosti, zároveň se však mnohdy stane, že občas budete muset chvíli pátrat po tom, co se na jednotlivých panelech vůbec nachází.
Zkrátka a dobře Doctor Strange jede na vlnách podivna. Ostatně speciál Last Days of Magic je toho krásným důkazem, který ještě více potvrzuje mé předchozí tvrzení. Díky tomu je však tato série skutečně svěžím závanem v jinak uniformním světě klasických superhrdinských komiksů, kterým v dnešní době chybí větší míra invence. Doctor Strange tak rozhodně nezklame ani na podruhé a nabízí jedinečnou psychadelickou jízdu nabitou magií. To, že ji má na svědomí slovutný Jason Aaron je jen příjemná třešnička na dortu.