Jaroslav Rudiš – Český ráj

0
ANOTACE:
Parta chlapů se pravidelně schází ve staré sauně za městem. Potí svoje těla i duše. Nemají jména, jen staré indiánské přezdívky. Tady je nikdo neruší, tady se cítí svobodní a mohou být těmi, kým doopravdy jsou. Jejich sebestředný svět rámují tragikomické vzpomínky na minulost i nejistota z vlastní budoucnosti. Radost a smutek mezi kapkami vody. Novela o současných mužích, jejichž touhy a sny se soustředí na tajemný svět za vysokou zdí, který možná obývají ženy…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audiokniha


Po dlouhých pěti letech se nám opět připomíná jedna z nejvýraznějších postav mezi současnou generací českých spisovatelů. Po veleúspěšné Národní třídě nám spisovatel a scénárista Jaroslav Rudiš přináší novelku s prostým názvem Český ráj, která zároveň vychází jako audiokniha načtená Petrem Čtvrtníčkem.

Ač by mohl samotný název evokovat nejrůznější “vznešené” asociace, jde o čistě zeměpisné označení místa děje a to ještě s určitou nadsázkou. Hlavním dějištěm knihy je totiž sauna umístěná kdesi v severovýchodních Čechách. Právě v tomto prostředí začíná autor rozvíjet svůj příběh party mužů, kteří se zde pravidelně scházejí, aby se vymluvili ze svých trápení i radostí. A právě na jejich dialozích stojí celá kniha.

Máme zde toho co býval taxikářem, toho co je hasič, toho, kterému umřela žena, nebo toho, co je lékařem ženských orgánů. Skladba hrdinů této novely je skutečně pestrá a autor sem zahrnul muže napříč všemi věkovými kategoriemi, ale i nejrůznějších profesí. A právě rozdílnost těchto postav je etanolem celého příběhu. I když nazývat příběhem tuto novelu asi není úplně přesné. Více než co jiného připomíná mozaiku náhodných rozhovorů, chlapských keců a vtipných hlášek.

Pokud se však na “Český ráj” podívám v širším kontextu a shrneme chlapská setkání do většího celku, začne se před námi rozprostírat citlivé vyprávění z životů běžného českého člověka. Nic víc, nic míň. Ovšem právě v tom tkví největší kouzlo novinky od Jaroslava Rudiše. Díky své “obyčejnosti” bezpochyby dokáže zaujmout a zároveň pohladit na duši nejednoho čtenáře, která dá této novelce šanci.

Nikterak pozadu nezůstává ani audioknižní adaptace, která se na trh dostává zároveň s papírovou knihou. Tu má stejně, jako předchozí Národní třídu, na svědomí vydavatelství OneHotBook. Režisér Michal Bureš dostal tentokrát pod svá křídla Petra Čtvrtníčka, aby společně přetavili zajímavou knižní předlohu v jedinečný posluchačský zážitek. A nutno říct, že se to beze zbytku podařilo. Posluchači tak dostávají do rukou 3:45 h trvající nahrávku, která dává ve Čtvtníčkově podání původnímu textu další rozměr.

Vzhledem k rolím, které tento herec především ztvárňuje, může být jeho volba pro tuto knihu pro někoho možná trochu překvapující. Čtvrtníček nás však již během úvodních minut přesvědčí, že se jednalo o volbu více než dobrou. Velkým úskalím této knihy je bezesporu velké množství jednotlivých postav, které je v případě audioknihy potřeba od sebe umě odlišit. A právě to se Čtvrtníčkovi podařilo skutečně na výbornou. Jeho velmi živé přesto nikterak nepřehrávané ztvárnění k celému textu opravdu dokonale sedí a pozvedá původní, sice zajímavou ale nikterak výjimečnou knihu, o stupínek výš. Celkový dojem pak podtrhává i nezbytný hudební doprovod.


Rudišův Český ráj je rozhodně pozoruhodnou knihou, která si bezesporu zaslouží naší pozornost. Kniha ani chvíli nenudí, dokáže zaujmout i pobavit, jen je potřeba nemít příliš přehnaná očekávání. Rudišovo vyprávění je “obyčejné” jako sám život, a právě v tom je největší kouzlo této novinky. V případě audioknihy do hry vstupuje i výborná interpretace v podání Petra Čtvrtníčka, který původní text pozvedá ještě o stupínek výše.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..