James Tynion IV – Batman Detective Comics #7: Batmani navěky

0

Někteří už možná ani nedoufali. Avšak po koronavirovou pandemií zaviněné pauze se pomalu rozjíždí i poslední z velkých komiksových nakladatelů u nás. Nakladatelství BBart nám krátce po spin-offu k Aquamanovi přináší i další díl jedné z vůbec nejpovedenějších “rebirthových” sérií – Batman Detective Comics. James Tynion IV. je zde a spolu s ním i Batmani navěky…

Možná si někteří fanoušci vzpomenou, když se takřka před rokem ve spojení s šestým dílem série hovořilo o tom, že čas Jamese Tyniona u této série se nachýlil ke konci. To se nyní stává skutečností a my se tak můžeme začíst do velkého finále příběhu, který si pro nás tento autor na ploše sedmi knih připravil. A ti čtenáři, kteří mají již za sebou i předchozí díly série moc dobře vědí, že je skutečně na co se těšit. Ostatně, ne nadarmo Tynion povýšil a po práci na Batman Detective Comics přešel k samotnému temnému rytíři. 

O tom však až někdy později. Nyní přišel čas podívat se na to, zda se autorovi podařilo udržet příběh pohromadě a jaké vlastně bude vyústění jeho runu u této série. Ostatně už předchozí kniha naznačila, že o dramatické události a zvraty rozhodně nebude nouze. Tynion navíc své hrdiny rozhodně nešetří a případě velkého finále to platí dvojnásob. Aktuální novinka tak přináší celkem sedm sešitů původní série Batman Detective Comics s číslovkami 975-981. Do scénáristického křesla usedl, jak již bylo řečeno, i tentokrát James Tynion IV v jehož snažení mu dopomohli kreslíři Eddy Barrows, Philippe Briones, Scot Eaton, Javier Fernández a Álvaro Martínez Bueno. Tedy autoři, kteří se v minulosti na této sérii již podíleli. I díky tomu tak víme, co po kresební stránce od aktuální novinky asi čekat, výraznější změna se zde nekoná.

Po dramatických událostech ze Stínu nad Netopýry, které vyústily smrtí napraveného Clayface rukou samotné Batwoman, stojí netopýří rodina na rozcestí. Nightwing, Batgirl, Red Robin, Robin a samotný Batman – se musí rozhodnout, co udělají se svou bývalou členkou. Přeci jen, pokud měl Batman někdy nějaké pravidlo, tak to bylo nezabíjet. Tímto činem však Batwoman pošlapala vše v co netopýří rodina věřila. Bohužel to je jen začátek…

A tak zatímco mezi Brucem Waynem a jeho sestřenicí Kate Kaneovou zuří rodinná válka, na pozadí se začíná formovat nová ďábelská kybernetická hrozba. Ta chce přeměnit Red Robina v ničivou zbraň a tím Gothamu zaručit tu nejhorší možnou budoucnost. Avšak k tomu, aby Batman zachránil své město bude potřebovat pomoc všech, kteří nosí symbol netopýra na hrudi. Protože ať už nakonec zvítězí nebo prohrají, musí v tom být společně.

James Tynion IV. nám již nejednou ukázal, že patří ke skutečně zkušeným scénáristům, kteří umí se svými postavami pracovat a dokáží jim dát pevný cíl a směřování. A i tato kniha je toho jasným důkazem. Batmani navěky tak přináší vše, co byste mohli od epického finále série čekat. James Tynion IV tak i na posedmé vše drží pevně ve svých rukou a kočíruje příběh ke zdárnému konci.

Občas se ale zdá, že cesta po které autor řídí tenhle kočár je maličko hrbolatá, jelikož se to bez pár ale úplně neobešlo. Tynion tak sice vše drží pevně v rukou, zároveň se však nedá ubránit pocitu, že místy trošičku moc popustil uzdu své fantazii. Příběh tak v pár okamžicích působí lehce překombinovaně a drnká na fantasmagorickou notu.

Naštěstí ale autor umí vcelku zručně balancovat na hraně a tak když už se zdá, že to nepůjde zachránit, vrací se naštěstí k vcelku smysluplnému příběhu. Dokonce se mu daří zodpovědět i ty nejdůležitější načrtnuté otázky, které se na nás postupně vynořují. Příjemným bonusem je pak Tynionova snaha předat nám tímto příběhem i nějaké to poselství. Autor se zkrátka snaží aby bylo vidět, že tato série není jen přihlouplou akční týmovou zábavou bez hlubšího smyslu, ale že postavy mají i nějaký ten vývoj a pocity, které mohou mnohdy utrpět a zabolet víc, než běžné fyzické zranění.

James Tynion IV nám v rámci této série ukázal, že Rebirthové příběhy nemusí být jen veskrze průměrnou mainstreamovou zábavou, ale mohou obsahovat i smysluplný a zajímavý příběh, který rozhodně dokáže zaujmout. A to se myslím této sérii podařilo na sto procent. Nastal tak čas se s Tynionovou Detective Comics nadobro rozloučit. Jestli se nakladatelství BBart rozhodne v této sérii dále pokračovat ukáže až čas. Jisté však je, že to Tynionovi následníci budou mít sakra těžké. Tento autor totiž nastavil laťku vcelku vysoko…BATMAN DETECTIVE COMICS #7: BATMANI NAVĚKY
SCÉNÁŘ: JAMES TYNION IV
KRESBA: E. BARROWS, S. EATON, J FERNANDÉZ, A.M. BUENO
PŘELOŽIL: PAVEL ŠVANDA
VYDAL: BBART
ROK: 2021
STRAN: 176
ORIG. NÁZEV: Batman Detective Comics #07: Batmen Eternal
ISBN: 978-80-7595-465-7

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..