J. Charyn & F. Boucq – Čertův rypák/Tulipánek (MDEK)

0

Je tomu již deset let co nám Nakladatelství CREW představilo svou ediční řadu Mistrovská díla evropského komiksu. Za tu dobu jsme díky MDEKu mohli objevit opravdu celou řadu výborných komiksů, které by žádný fanoušek neměl minout. A nejinak tomu je i s nejnovějším přírůstkem do této ediční řady. V ní se na scénu vrací fenomenální kreslíř François Boucq, jenž nám společně s významným americkým spisovatelem a scenáristou Jeromem Charynem představují dva pozoruhodné příběhy, které bezesporu patří k tomu nejlepšímu, co nám MDEK zatím nabídl.

24. kniha v řadě „Mistrovská díla evropského komiksu“ nám tentokrát nepředstavuje jen významné komiksové dílo, ale vůbec poprvé také českému čtenáři představuje práci význačného amerického autora a scénáristy Jeroma Charyna. Ačkoliv má tento autor na kontě přes čtyřicet románů, bezpočet divadelních her a asi desítku komiksů, v českém překladu nám svůj talent ukazuje vůbec poprvé.

Čertův rypák/Tulipánek nám tak nabízí opravdu zajímavé spojení tohoto amerického autora s fenomenálním kreslířem Françoisem Boucqem. Toho si fanoušci mohou pamatovat především díky jeho autorskému komiksu Dobrodružství Jeronýma Moucherota, jenž mimochodem vyšel také v rámci řady MDEK. Druhým příspěvkem v němž se na našem trhu objevil byl výborný westernový Bouncer. Na něm Boucq pro změnu spolupracoval s další legendou evropského komiksu Alejandrem Jodorowskym. A jelikož i zde evidentně platí do třetice všeho dobrého, François Boucq je zpět, aby nám společně s Charynem představili dva komiksové příběhy, které mohou směle aspirovat na ocenění komiks roku a bezesporu patří mezi vůbec to nejlepší co se za dlouhá léta v této řadě objevilo a věřte, že konkunce byla v tomto případě opravdu tvrdá.

Čertův rypák/Tulipánek při tom do značné míry klame tělem. Nesympatická obálka a ne zrovna líbivý název pravděpodobně naprostou většinu čtenářů na první pohled neohromí. Tento komiks je však pomyslným ošklivým káčátkem, které za nevzhledným vizuálem ukrývá skutečné mistrovské dílo. Charynovi s Boucqem se podařilo vytvořit opravdu jedinečný kousek, který ve vás bude rezonovat ještě dlouho po jeho dočtení. Pokud tedy patříte k náročnějším fanouškům komiksu, nejnovější MDEK si za žádnou cenu nesmíte nechat ujít. 

Jak už samotný název této knihy napovídá, ve 24. knize ediční řady MDEK se můžeme těšit hned na dva komiksové příběhy. Konkrétně tedy Čertův rypák a Tulipánek. Oba spojuje společné téma, atmosféra a poselství, které se nám Charyn na stránkách těchto dvou příběhů snaží předat. A ačkoliv je Charyn americkým autorem, oba příběhy jsou tradičními kousky evropského střihu, v nichž se podíváme do Ruska a Ameriky v dobách studené války.

Úvodní část knihy nám nabízí příběh “Čertova rypáka”, ruského sirotka s rozštěpem patra, jenž se ocitl pod ochrannými křídly samotné KGB. Ta z něj vycvičí dokonalého agenta, aby se následně ocitl v samotném srdci imperialismu. Charyn s Boucqem tak na stránkách tohoto takřka 120 stránkového příběhu začínají splétat dokonalý špionážní thriller, jenž však nabízí mnohem víc, než jen příběh jako vystřižený z Jamese Bonda. Nechybí skvělé prokreslení dobových reálií, uvěřitelné a hlavně výborně napsané postavy a především pak příběh, který rozhodně není černobílý.

Po tomto úvodním kousku následuje Tulipánek. V tomto případě však autoři opouští žánr špionážních thrillerů a představují nám hutné a tíživé drama amerického chlapce, jenž se snad pouhou náhodou, či řízením osudu ocitá v sovětském gulagu. A právě tento příběh vás doslova posadí na zadek. Přestože je Čertův rypák opravdu výborným kouskem, Tulipánek jej minimálně o třídu převyšuje. V případě tohoto příběhu tak dostáváme skutečný “majstrštyk”, který se vám zavrtá pod kůži a nebude chtít ven.

Charyn v tomto příběhu popisuje s historickou přesností všechny hrůzy, kterým byli obyvatelé těchto táborů vystavování. Ruku v ruce s tím jde všudypřítomná sibiřská zima, stejně jako nepřátelský kastovní systém, který zde vládne a jemu třeba se podřídit. Vše navíc podtrhuje jedinečná Boucqova kresba, která s vyzněním obou příběhů skvěle koresponduje a dodává jim na patřičné tíživosti a ještě více tak dotváří jedinečnou atmosféru obou komiksů.

Více již dopodrobna zacházet nebudu, byla by věčná škoda kdybych vás připravil jen o jediné překvapení, které si pro nás autoři přichystali. Oba kousky tak po právu patří k tomu vůbec nejlepšímu co nám ediční řada MDEK nabídla a jsou jasnou ukázkou toho, že se občas nevyplatí “soudit knihu podle obalu”. Nezbývá než smeknout a doufat, že se podobně výjimečných kousků budeme dočkávat o něco častěji.ČERTŮV RYPÁK / TULIPÁNEK (MDEK)
SCÉNÁŘ: JEROME CHARYN
KRESBA: FRANCOIS BOUCQ
PŘELOŽIL: RICHARD PODANÝ
VYDAL: CREW
ROK: 2020
STRAN: 216
ORIG. NÁZEV: Bouche du Diable / Little Tulip
ISBN: 978-80-7449-983-8

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..