Ian Manook – Jerúldelger

0

ANOTACE:
Komisař Jerúldelger, rázný muž s minulostí poznamenanou krutým osobním dramatem, jehož v dětství vychovali a vycvičili v klášteře mniši ovládající bojová umění, se ujímá dvou případů plných krutosti a násilí. Pátrání se odehrává v mongolských stepích, zejména však v hlavním městě Ulánbátaru. Autor nás při něm provádí krásnou a drsnou přírodou, připomíná mnohé dávné tradice, ale také bez příkras ukazuje dnešní Mongolsko – upozorňuje na problémy, které si země nese z minulosti, na ruské vazby a pozůstatky sovětského režimu, napjaté kontakty s Čínou, korupci, bídu či nebezpečí nacionalistických bojůvek. Jedny lákají nejmodernější technologické přístroje, motoristická a sportovní výstroj, druzí se snaží zůstat v sepětí s tradicí a udržet si duchovní bohatství předků – mniši, kočovníci a tajemní stepní jezdci měří síly se zkorumpovanými policisty, vysoce postavenými osobami s temnou minulostí, agresivními motorkáři i mazanými překupníky, a také s těmi, kdo přišli ze stepí do města za lepším životem, aby nakonec živořili v městské kanalizaci. Kromě obou případů však musí Jerúldelger vyřešit i různé soukromé záležitosti a je načase uspořádat si osobní život…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Máte už dost všech těch severských detektivek a přesto se vám nechce opouštět vyšetřování hrůzných zločinů a originální hrdiny? Právě pro vás si nakladatelství Kniha Zlín připravila originální krimi román Jerúldelger Iana Manooka. Ten za poněkud podivnou obálkou ukrývá asi největší překvapení letošního Velkého knižního čtvrtka.

722_jeruldelgerPřeneseme se do opravdu originálního prostředí, se kterým se v knihách moc nesetkáváme. Ostatně, zkuste sami zapřemýšlet, kdy naposledy jste se v knize ocitli na území Mongolska. Už jen díky tomuto prostředí Jerúldelger jen tak nezapadne. Pro čtenáře skrývá ovšem daleko víc než jen divoké stepi s domorodými pastevci žijícími v jurtách. Jerúldelger ukazuje Mongolsko i z druhé strany – jako mladou ekonomiku zápasící se svým sovětským dědictvím.

O to více zarážející je fakt, že za touto knihou nestojí žádný z mongolských autorů, ale francouzský novinář a spisovatel Patrick Manoukian, jenž vydal tuto knihu pod pseudonymem Ian Manook. Přestože autor není domorodý mongolec, dokázal především díky své cestovatelské vášni a dokonalé znalosti asijského kontinentu v knize dokonale vystihnout atmosféru této nespoutané země a přiblížit tak její zvyky a přírodu i obyčejným evropanům. V tomto ohledu tak Jerúldelger jednoznačně vyčnívá nad konkurencí a je příjemným oživením po všech těch temných uličkách Osla či Stockholmu.

Manook však neusnul na vavřínech a nezůstal pozadu ani v dalších ohledech. Krásným příkladem je hlavní hrdina, jenž nese stejné jméno jako celý román. Jerúldelger je stárnoucí policista, který má nejlepší léta dávno za sebou a jehož minulost je poznamenaná krutým osobním dramatem. Přes to všechno však stále patří k nejlepším. Že vám tento profil někoho připomíná? Osloský superman Harry Hole toho má s Jerúldelgerem společného opravdu mnoho, ale jeho mongolský kolega ho však v lecčems hravě překonává. Může snad Harry říct, že ho v mládí vychovávali mniši ovládající bojová umění? Jerúldelger ano. V tomto komisaři tak dostáváme originální mix Sherlocka Holmese s Chuckem Norrisem, který rozhodně nejde pro ránu nijak daleko.

796751A právě na tohoto komisaře čekají v Manookově románu dva nelehké případy, během nichž se bude muset vyrovnat nejen s nepřízní osudu a mocnými soupeři, ale postavit se i svým nočním můrám  a strašákům z minulosti. Odhalme společně s nesmlouvavým komisařem v rozlehlých mongolských stepích pravdu o smrti malé holčičky zahrabané v zemi uprostřed ničeho. A zároveň objasněme brutální vraždu tří čínských prominentů v neustále rostoucím hlavním městě Ulánbátaru. Cesta za odhalením pravdy však bude trnitá a lemovaná krví…

Prakticky už od prvních stran je jasné, že v této knize moc příležitostí pro nudu nebude. Autor své hrdiny rozhodně nenechává vydechnout a staví před ně jednu překážku za druhou. Neopomněl samozřejmě ani nějaký ten dějový zvrat, který zamíchá kartami a nechává čtenáře na pochybách prakticky až do poslední strany. To vše okořeněné dávkou humoru dává dohromady úžasně čtivý celek, který budete odkládat jen velmi těžce.

Samotný koncept knihy se nese vcelku v klasickém duchu. Jsou to však právě detaily, které jí odlišují od konkurence. Je sice pravda, že i v Jerúldelgerovi najdeme pár zaškobrnutí či nelogičností, nehledě na “nesmrtelnost” hlavního hrdiny nebo příliš mnoho náhod, ale i tak si  troufám říct, že většina čtenářů autorovi těchto pár chybek mileráda odpustí. Klady rozhodně převažují. Od dechberoucího prostředí, přes popis starých mongolských zvyků a přípravy jídla, až po napínavý, i když místy zbytečně brutální příběh, který vás nenechá vydechnout.

Jerúldelger sice není bez chyby, přesto se jedná o jedno z nejpříjemnějších překvapení letošního jara. Jako celek působí vcelku kompaktním a sympatickým dojmem a splňuje vše, co běžný čtenář od detektivky požaduje. Navrch přidává originální a skvěle vykreslené prostředí, originální hrdiny a notnou dávku krve a brutality, která v moderní detektivce tak nějak nesmí chybět. Autor navíc letos napsal i volné pokračování této knihy. Fanoušci tak mohou doufat, že se v budoucnu dočkáme Divokých časů i v českém překladu.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..