Hadara – desková hra

0

Zatímco se většina českých vydavatelů aktuálně přetahuje o to, kdo z nich přinese vymazlenější a epičtější hru pro náročnější hráče, společnost Mindok zatím stojí maličko opodál. Na jejich Nemesis si tak budeme muset ještě chvilku počkat, to však neznamená, že by v Mindoku snad zaháleli. Ba právě naopak, jednou z jejich prvních letošních her je na první pohled nenápadná, avšak o to zajímavější civilizační hra Hadara, ve které se budete snažit co nejvíc rozvinout svou říši a tím na body porazit všechny své protihráče.

O Hadaře jste toho zatím pravděpodobně moc slyšet nemohli. Důvod je vcelku jednoduchý, jedná se o naprostou novinku, se kterou se náš Mindok přidal k celosvětovému releasu hry. Na svědomí ji má talentovaný autor Benjamin Schwer, kterého mohou hráči znát díky hrám jako je Buttons, Yeti, či Crown of Emara. Avšak, je to právě Hadara, která se jako první z her tohoto autora dočkala plnohodnotné české verze.

V zdánlivě nenápadné krabici se nachází hra, která dokáže zaujmout hned v několika ohledech. Jednak tím, že se v podstatě jedná o tradiční euro hru, které v poslední době nemají úplně na růžích ustláno. Přeci jen tuna plastu vždy dokáže navnadit. Věřte však, že v případě této záležitosti je rozhodně nebudete potřebovat. Navíc plast zde nahrazuje velice povedená grafika, která z Hadary dělá skutečně líbivou záležitost, za kterou se na stole rozhodně nemusíte stydět.

Ostatně, celé zpracování této hry je skutečně vynikající a v tomto ohledu se jí nedá moc vytknout. Kvalita komponent je příkladná, co je však potřeba v případě této hry vyzdvihnout, je naprosto skvěle provedený insert, ve kterém má vše své pevně dané místo a zároveň je díky němu příprava samotné hry skutečně bleskovou záležitostí, která vám zabere maximálně dvě, tři minutky času.

Avšak mnohem důležitější než grafika, potažmo insert hry, je vcelku pochopitelně samotná hratelnost a náročnost hry. A nutno říct, že ani v tomto ohledu Hadara nikterak neztrácí. V této hře pro 2 až 5 hráčů si na jednu partii připravte cca 60 minut. Což je více než příjemný čas. Hratelnost je pak na excelentní úrovni a poskytne vám maximální potěšení nejen při plném počtu hráčů, ale i ve chvíli, kdy se rozhodnete si Hadaru užít jen ve dvou.

Celkový dojem pak nemalou měrou umocňují i skutečně jednoduchá pravidla, které z Hadary dělají skutečně příjemnou záležitost. Samotná pravidla jsou sice jednoduchá a pod kůži se vám zcela dostanou již během úvodní hry, zároveň však nabízejí skutečně širokou paletu strategických možností, které mohou vést k celkovému vítězství. Díky tomu bude mít tato hra skutečně široký záběr a najde své příznivce jak mezi začátečníky, tak i mezi zkušenějšími hráči, kteří se vyžívají v plánování a vymýšlení strategií, jak porazit své soupeře.

Ostatně, už podle jednotlivých fází hry si můžeme odvodit, kde hráči získávají prostor pro taktizování a úpravu strategie. V průběhu celkem tří epoch se budete snažit povznést svou říši k výšinám a zajistit si tak dostatečný  ekonomický, vojenský, kulturní a zemědělský růst, díky kterým budete moci následně využívat další efekty této hry a tím získat i vítězné body, o které jde v této hře především.

Je vcelku jasné, že na všechny aspekty se během hry zaměřit nejde a tak je jen na vás, zda se rozhodnete jít cestou “vojenské převahy”, či naopak podpoříte kulturu a zemědělství. A právě v této různorodosti tkví kouzlo celé hry. Prakticky v každé hře se tak můžete rozhodnout pro trochu odlišnou strategii, která vás při troše štěstí a samozřejmě díky vašim dobrým taktických schopnostem dovede až k vítězství. A je jedno, zda se rozhodne pro využití správné kombinace karet, či se poženete za vítězstvím pomocí převahy v koloniích, stavěním soch, či získávání pečetí.

Rozebírat zde samotná pravidla asi netřeba, vzhledem k jejich délce a jednoduchosti se rozhodně nemusíte bát žádných záludností. Ostatně, jak již bylo řečeno, vše bez problémů pochopíte během dvou, tří minutek. Pokud vás však přeci jen zajímá víc, můžete kouknout přímo na stránky Mindoku, kde jsou pravidla ke stažení. Například ZDE. Ty se Mindoku skutečně hodně povedly a zaslouží za ně pochvalu. Až možná trochu zamrzí, že je při samotné hře nebudete vůbec potřebovat. Vše potřebné obstarají “lama” kartičky, kde hráči najdou vše nejdůležitější.

Pokud bychom měli přirovnat Hadaru k některé již existující hře, bude to patrně 7 Divů světa, se kterými má tato hra na první pohled celou řadu společných věcí. Rozhodně se však nemusíte bát, že by autor této hry pouze kopíroval u konkurence. To rozhodně ne, ba právě naopak. Hadara jako celek působí zcela odlišným dojmem, a i když i zde hraje do určité míry svou roli náhoda, především v případě dobírání nových karet. Na rozdíl od 7 Divů světa však Hadara jednak nabízí daleko více možností, jak hru dovést ke zdárnému konci a druhak mají hráči i lepší možnost jak uškodit svým soupeřům. Obě hry se tak řadí ke skutečně povedeným kouskům, Hadara je však přeci jen o něco komplexnější záležitostí, která vám poskytne daleko více možností.

Abychom však jenom nechválili, jednu či dvě věci můžeme i Hadaře vytknout. Hra trpí obecnou bolístkou naprosté většiny euro her. Autor se k nám snaží dostat nějaké určité téma, které je v případě této hry podpořené i povedenou grafikou, ve výsledku vám však bude úplně jedno jestli se snažíte “vylepšit” svůj národ, nebo pouze sbíráte co nejlepší karty. Téma tak z této hry bohužel moc cítit není, to je však pouze jedna z mála výtek, obzvláště když se jedná o všeobecný problém euro her.

Menší rýpnutí pak může směřovat i k samotnému závěru hry. Zatímco celá partie uhání příjemným tempem kupředu a nikde nic nezadrhává, samotný konec tento dojem může maličko zkazit. Právě na konci totiž přichází na řadu samotné sčítání vítězných bodů. A věřte, že ho rozhodně není málo a nejednou se vám bude pro jistotu hodit k ruce i kalkulačka. Paradoxně tak nejdelší dobu nezabírá samotná partie, či příprava hry, ale právě závěrečné vyhodnocení. Naštěstí i přes tyto dvě malá rýpnutí převládá z Hadary velice pozitivní dojem.

Vyzdvihnout je navíc potřeba i to, jak hra funguje při různém počtu hráčů. Zatímco je většina her koncipována pro větší počet hráčů a doplňková pravidla pro dva hráče nemusí působit úplně dobře, o fungování hry ani nemluvě, v případě Hadary se nic takového neděje. Samozřejmě, když hrajete pouze ve dvou máte celou hru daleko více pod kontrolou než v pěti hráčích i celkový feeling se maličko liší, rozhodně však hra funguje a nikde nezadrhává ani při menším počtu hráčů. Celkový dojem ze hry tak leží pouze na samotných hráčích a na tom, jak se rozhodnou ke hře přistupovat. Rozhodnete se pro pohodovou partii, kde zase prohra tolik nevadí, nebo naopak rozehrajete taktickou řež s plánováním x tahů dopředu?

Hadara je skutečně velice příjemným překvapením. Dlouho zde nebyla takto příjemně jednoduchá a rychlá hra, která zároveň poskytuje nepřeberné množství cest k vítězství. Když k tomu připočteme srozumitelná a snadno pochopitelná pravidla, může se tato hra stát černým koněm celé řady hráčů. A to od úplných začátečníků, až po ostřílené hráče, které jen tak nějaká hra neuspokojí. Hadara je tak krásnou ukázkou toho, že k vytvoření výborné hry není potřeba tuna plastu, či překombinovaná pravidla, ve kterých se bez problému ztratí i ti nejostřílenější hráči. V jednoduchosti je síla a Hadara je toho krásným důkazem!


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..