Gregory David Roberts – Šantaram

0

ANOTACE:
Hlavní hrdina převážně autobiografického románu Šantaram přilétá do Bombaje, aniž kdo tuší, že jeho příjezdu předcházel útěk z přísně střežené australské věznice, kde si odpykával devatenáctiletý trest za loupežná přepadení. Loupil, aby ukojil svou závislost na heroinu, kterou si vypracoval po rozpadu rodiny. V Bombaji získává přátele, kteří mu pomohou zorientovat se v tamějším životě, ale další životní zvraty ho opět dostávají do vězení a posléze na cestu mafiána, pašeráka i bojovníka v afghánské válce.
Román Šantaram je silný a napínavý příběh. Ale je to také výpověď o citech, hledání dobra, hodnotě rodiny a lidského života i jeho smyslu. Kniha je také označována jako „novodobý Motýlek“ a po vydání okamžitě získala mezinárodní věhlas a uznání.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:

kniha

 


Šantaram. Kniha, která vyšla již ve čtyřiceti jazycích a uhranula miliony čtenářů po celém světě, nyní vychází v češtině. Vydejme se spolu s Gregory David Robertsem v jeho autobiografickém románu na fantastickou pouť, v níž hraje prim láska a přátelství v nejrůznějších podobách.

210677_bigJiž ve chvíli, kdy nahlédneme do Robertsova životopisu, zjistíme, že paralel jeho života s románem je opravdu více než dost. Chvílemi se až nechce věřit, že je vůbec možné prožít tolik neskutečných zážitků za jeden život. Ostatně, stejně jako hrdina jeho románu, i Roberts utekl z australského vězení, kdy ho osud zavál až do indické Bombaje, kde se stal členem tamního podsvětí. Tato Robertsova životní etapa se nakonec stala základem jeho románu, jenž mu zajistil celosvětový věhlas.

Na útěku strávil Roberts deset let. Pod falešným jménem se skrýval v Bombaji, kde se živil jako padělatel, pašerák a pouliční bojovník ve službách mafiánského bosse. Tam také potkal svoji osudovou ženu a v tamním slumu zřídil ilegální „lékařskou praxi“. Znal jen základy první pomoci, ale díky svým kontaktům s mafií dokázal sehnat peníze na léky. Pro obyvatele slumu se stal andělem a dali mu jméno Šantaram, Muž božího míru…

Právě autobiografická linie je asi největším lákadlem knihy. Autor tak do hlavního hrdiny věrně otiskl svou osobnost. Ve spojení s jeho neuvěřitelným příběhem je navíc velice těžké odlišit, kde končí skutečnost a začíná bezbřehá autorova fantazie. Ani popisovat děj této knihy rozhodně není nic jednoduchého. Šantaram je zkrátka ve všech ohledech jedinečný, o čemž svědčí mimo jiné i hodnocení na portálu Goodreads, který se drží na hodnotě 4,25 hvězdičky. A tím se rozhodně ledajaká kniha pyšnit nemůže.

Jedinečnost této knihy podtrhuje i české vydání, které v knihkupectví zaujme již na první pohled. Sedmisetpadesáti stránkový epos rozdělil nakladatel Václav Tobořík do tří samostatných svazků uložených do speciálního skládacího obalu, díky kterému vytvoří jednotlivé knihy zajímavý celek.

„Mým záměrem je dopřát čtenářům větší komfort – na cestu metrem si mohou vzít svazek, který mají právě rozečtený.“ – nakladatel Václav Tobořík

12246821_750493965055493_4593151002218099370_nA co tedy na čtenáře čeká? Příběh začíná ve chvíli kdy hlavní hrdina této knihy Linbábá přilétá po útěku z přísně střežené věznice v Austrálii do Indie. V kapse má doklady na falešné jméno, trochu peněz a žádnou představu o budoucnosti. V tuto chvíli jsme na samém začátku vyprávění, které zde nejde jen tak popsat. Linbábá prožije na své cestě nepřeberné množství dobrodružství, které by normálnímu smrtelníkovi vydalo na několik životů. Autor však sepsal vše tak umě, že prakticky nemáme možnost poznat, kde nám Roberts předkládá své vlastní zážitky a kde již začíná fikce.

shantaramJisté však je, že během tohoto osmisetstránkového výletu za exotikou, nebudete mít moc šancí se nudit. Tumu ostatně kromě samotného příběhu napomáhá i velká variabilita prostředí, ve kterém se kniha odehrává. Postupně tak navštívíme opravdu velkou řadu míst, od nejnuznějších děr Bombajského slumu, přes nechvalně proslulé indické vězení, až po Afganistán zmítaný okupací sovětskými vojsky.

Přestože se ve své podstatě jedná o vcelku drsný a hlavně hodně akční thriller, její žánrové zařazení ale tak jednoduché není. Její přesah je mnohem větší než u obyčejného thrilleru. Šantaram je však především kniha o hledání sebe sama, lásce, přátelství a naději ve všech myslitelných podobách. Navíc nám ukazuje fakt, že vše není jen černobílé. Ostatně i hlavní hrdina je osobou mnoha protikladů. Na jedné straně obyčejný kriminálník závislý na heroinu a na straně druhé inteligentní osoba, které záleží na druhých a jejich osud jim není lhostejný. Odtud i jeho jméno Šantaram – Muž božího míru….

Je samozřejmě jasné, že takto spletitý příběh nemusí vyhovovat úplně všem čtenářům. Děj je vcelku komplikovaný, navíc se zde vyskytuje opravdu velké množství postav, takže čtenáři musí dávat opravdu dobrý pozor. Na druhou stranu právě v těchto detailech a celkové spletitosti se skrývá hlavní kouzlo této knihy.

Mnohými čtenáři je Šantaram nazýván novodobým Motýlkem a již po pár letech od svého vydání se nezmazatelně zapsal do dějin světové literatury. G. D. Roberts se tak po řadě bouřlivých let dočkal celosvětového uznání. Mimochodem, podle knihy se natáčí i stejnojmenný film s Johnnym Deppem v hlavní roli…


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..