Gloomhaven: Lví chřtán – desková hra

0

Když na náš maličký trh před více než dvěma lety zamířil monstrózní Gloomhaven vzbudilo to v herní komunitě doslova poprask. Jedna z největších a nejlépe hodnocených her historie však vzbuzuje oprávněný respekt, i tak ale slaví obrovské úspěchy po celém světě. A jelikož Gloomhavenu evidentně není nikdy dost, přichází na scénu nový přírůstek do Gloomhavení rodinky, tentokrát s podtitulem Lví chřtán…

Pokud však očekáváte další desetikilovou krabici musím vás tentokrát vyvést z omylu. Autor Gloomhavenu Isaac Childres si je evidentně velice dobře vědom, že jeho dítko vzbuzuje u hráčů obrovský respekt a řada z nich kolem tohoto svatého grálu jen tiše našlapuje. A právě pro ně se rozhodl vytvořit Lví chřtán. Ten se stává vstupní branou do světa Gloomhavenu, zachovává si herní mechaniky svého přerostlého bratra, ale míří především na masy. Soustředí se na snazší přechod od učení se pravidlům k samotnému hraní. Také je výrazně levnější, menší a co je pro mnohé asi nejdůležitější, Lví chřtán přichází s kratší kampaní.

Přeci jen jedna z hlavních nevýhod původního Gloomhavenu byla jeho určitá přeprodukovanost a masivnost. Odehrát samotnou herní kampaň vám tak vcelku snadno mohlo zabrat klidně celý rok. Což ruku na srdce v dnešní uspěchané době si může dovolit opravdu jen málo kdo. A právě toto se snaží vyřešit Lví chřtán chřtán, který se nesnaží být přístupnější jen po herní stránce, ale i v oblasti délky herní kampaně.

Rozhodně však nemusíte mít obavu, že by nejnovější Gloomhaven byl jen chudým příbuzným. Ano, oproti svému desetikilovému bratříčku působí rozhodně skromnějším dojmem, jinak je ale jeho krabice narvaná k prasknutí a vy nebudete litovat ani jedné investované koruny. Ostatně, těšit se můžete na celkem pětadvacet herních scénářů, které vám zaberou něco mezi 30 minutami až dvěma hodinami v závislosti na dané hře a počtu hráčů. A to bratru není rozhodně málo. Obzvláště, když vezmeme v potaz, že cena Lvího chřtánu je lehce nad jedním tisícem korun. Poměr cena výkon je zde tedy více než dobrý.

Vypisovat zde dopodrobna veškeré komponenty, které na vás po otevření krabice čekají je pravděpodobně zcela zbytečné. Jednak nový Gloomhaven neukrývá nic s čím už bychom se někde nesetkali a druhak bych vás ochudil o objevování z nové hry. Nehledě na fakt, že stejně jako u původní hry ani zde nepoužijete vše od začátku. Pojďme se tedy spíše než na popis komponent a pravidel zaměřit na to co je nového a jakými změnami si Lví chřtán oproti svému předchůdci prošel.

A věřte, že na inovace nebudete čekat nijak extra dlouho. Hned v úvodu vás totiž může lehce zarazit absence klasického sešitu pravidel. Lví chřtán sází na jejich postupné učení během prvních pěti scénářů kampaně s pomocí tutoriálu. nejdříve se tak například naučíte používat karty schopností své postavy a ovládat nestvůry. Až následně budou na scénu přicházet na scénu další aspekty hry – naučíte se složitější přesuny, skoky, spouštění pastí, otevírání dveří a další. Na konci pátého scénáře byste již měli umět vše důležité a tak se budete moci pustit neohroženě do hraní. Tento styl učení pravidel je rozhodně příjemnější a hlavně přístupnější než drcení 50 stránkové příručky ve které se akorát zamotáte. Nezbývá tak než otevřít krabici připravit komponenty a hrát…

Druhou novinkou, které si takřka okamžitě všimnete je absence herního plánu ( či chcete-li mapových dílů, ze kterých jste před každou hrou skládaly příslušnou mapu scénáře).  Mapové díly zabraly jednak docela dost prostoru a druhak jejich příprava a sestavení zabralo vždy docela dost času. To v případě Lvího chřtánu zcela odpadá. Gloomhaven se tentokrát vydává cestou Plyšové hlídky, nebo Kolonie kdy se vše odehrává v tzv. knize scénářů.  Prostě nalistujete příslušnou stránku, kde je již mapa nakreslena, rozmístíte na ni nestvůry a můžete hrát.

Jak již bylo řečeno, Lví chřtán si zachovává veškeré základní premisy původní hry, autoři je pouze o něco více vymazlili a snažili se dotáhnout k dokonalosti a větší přístupnosti. Jinak se stále jedná o příběhové RPG s určitými legacy prvky. Vylepšováním hrdinů, postupným odemykáním skrytého obsahu krabice a především rozvoji příběhu, který si vás zcela získá. Postupně se tak budete stejně jako v původním Gloomhavenu probíjet mapou scénáře, sbírat mince, poklady, klást pasti, odstraňovat překážky, bojovat s nestvůrami a snažit se splnit cíl scénáře. V tomto ohledu Gloomhaven: Lví chřtán rozhodně nic na svého předchůdce neztrácí. 

Ba právě naopak, díky již zmíněným změnám, kterými hra prošla se Lví chřtán bude velice pravděpodobně dostávat na váš herní stůl mnohem častěji než jeho předchůdce. A o hru jako takovou jde především. Samozřejmě vzhledem k tomu, že se stále jedná o příběhovou hru s legacy prvky počítejte s určitými úskalími, který tento typ her skýtá. Vše se zkrátka vyřešit nedá a tak stále počítejte s tím, že ve chvíli kdy se rozhodnete hrát ve více hráčích budete odkázáni na tuto uzavřenou skupinu až do samotného konce. Naštěstí 25 zde obsažených scénářů přeci jen odehrajete za nesrovnatelně kratší dobu, než příběh v původním velkém Gloomhavenu.

Gloomhaven: Lví chřtán se zkrátka po všech stránkách skutečně povedl a pokud jste náhodou nad Gloomhavenem až doposud váhali díky této hře už nemusíte. Jednodušeji a přístupněji už to pravděpodobně udělat ani nejde. Ostatně o tom svědčí i fakt, že první naskladněná várka Lvího chřtánu se vcelku záhy vyprodala. Zoufat však rozhodně nemusíte. Dotisk už je na cestě a nejpozději v listopadu by měla být tato povedená hra skladem. Takže nezbývá než napsat ježíškovi a těšit se na Vánoce…GLOOMHAVEN: LVÍ CHŘTÁN
VYDAVATEL ORIGINÁLU: CEPHALOFAIR GAMES
VYDAL CZ: ALBI
ROK: 2021
POČET HRÁČŮ: 1-4
VĚK: 14 LET
HERNÍ DOBA: 120 MINUT

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..