G. Rucka – Lazarus #1: Rodina

Vyloženě dospělých komiksových sérií je u nás v poslední době jako máku. Skalpy jsou již dávno minulostí a i další série, které nám CREW a další vydavatelé v posledních letech přinesli to mají v podstatě za sebou. Jedněmi z posledních zástupců jsou tak Parchanti z jihu, potažmo nikdy nekončící Mýty. Nyní do této společnosti však míří nový zástupce. Není jim nic jiného než pětidílná dystopická série Lazarus Grega Rucky a Michaela Larka.
Oba autory bezpochyby netřeba příliš představovat. Jak Rucka tak Lark spolupracovali se samotným Edem Brubakerem. Zmínit tak můžeme například sérii Gotham Central, která vyšla i u nás a na které se oba podíleli. Tím ale samozřejmě nekončíme a v jejich portfoliu najdeme celou řadu dalších zajímavých a úspěšných komiksů. Lazarus je tak v podstatě sázka na jistotu. Rozhodně ale nečekejte další tradiční “brubakerovinu”, byť zde najdeme řadu společných prvků a především pak jména autorů k tomu vyloženě svádí.
Lazarus jde však svou vlastní cestou. Oproti Brubakerovi, jenž staví vyloženě na klasickém krimi a noiru, nás Lazarus zavádí do vcelku zajímavého dystopického světa. Na tom by samozřejmě nebylo nic extra objevného. Ostatně s tímto žánrem se v předchozích letech roztrhl pytel. V případě Lazara je zde ale maličký rozdíl. Mnoho současných dystopických komiksů koketuje s myšlenkou světa, který je hnán do záhuby, ale málokterý tak činí tak aktuálním způsobem jako Lazarus.
Nejlepší dystopie nastavují zrcadlo světu, ve kterém žijeme, a odhalují každou jeho vadu a bolístku. Hunger Games odhalily divokou posedlost naší kultury sledovat, jak se mládež veřejně ničí. Věčná válka zkoumá myšlenku neustálého konfliktu. V Lazarovi vidíme svět rozvrácený finanční korupcí. A vzhledem ke stavu naší současné společnosti je to mimořádně výstižné přirovnání.
Ocitáme se ve světě, kde bohatství znamená moc jenže touto mocí nyní disponuje pouze několik RODIN. O těch pár lidí, kteří své vládnoucí rodině slouží, je postaráno. Všichni ostatní jsou chamraď.V těch nejmocnějších rodinách je vždy jedna osoba, která dostane to nejlepší: výcvik, technologie a veškeré výhody plynoucí z vědeckého výzkumu. Této osobě se říká meč a štít rodiny, ochránce, Lazarus. Lazarus rodiny Carlyleových se jmenuje Forever.
A právě toto je její příběh a věřte, že bude pořádně krvavý. Tedy alespoň první kniha této pětidílné série to tak nějak naznačuje A velkou zásluhu na tom má i kresba Michaela Larka. Ten nám společně s Ruckou přestavují hlavní hrdinku tohoto komiksu Forever a její schopnosti scénou, která je stejně zdrženlivá jako výbušná. Tlumená barevná paleta je chytrým kontrastem k násilí, které je tak brutálně, ale zároveň elegantně vykreslené, že když se pozorně zaposloucháte, téměř uslyšíte zvuk praskajících kostí.
Nechci prozrazovat příliš mnoho přeci jen jsme na úplném začátku a autoři si zde především připravují půdu, ale Lazarus se zatím jeví jako jeden z těch komiksů, které byste rozhodně neměli minout. Základní premisa hlavní hrdiny před kterou se otevírá tajemství z minulosti není nic extra objevného. Na druhou stranu samotné zpracování příběhu je excelentní a řekneme, že Rucka a Lark se rozhodně nebojí zpracovávat ani větší problémy a témata.
Jedinou výtku můžeme mít zatím k tomu, že vyprávění může občas působit maličko zmatečně a po úvodních čtyřech zde obsažených číslech si nebudeme zatím úplně jistí, kam vlastně Lazarus směřuje. Celkově nás ale Rucka s Larkem vypravili na cestu, která nám položí těžké otázky o tom, co znamená být člověkem, a zároveň nás donutí podívat se na svět, ve kterém žijeme.
Pokud máte rádi věci z žánrů politických thrillerů, nepříliš vzdálené dystopické budoucnosti a maybe military sci-fi/špionáže tak Lazarus rozhodně stojí za vaši pozornost. Pokud se navíc autorům podaří udržet nastavenou kvalitu i do dalších čísel máme se skutečně na co těšit.
LAZARUS #01
RODINA
SCÉNÁŘ: GREG RUCKA
KRESBA: MICHAEL LARK
PŘELOŽIL: MICHAEL TALIÁN
VYDAL: CREW
ROK: 2023
STRAN: 104
ORIG. NÁZEV: LAZARUS #1: FAMILY
ISBN: 978-80-7679-331-6