František Novotný – Valhala

0

Devadesátá léta byla v naší malé republice dobou velkých změn. Sametová revoluce byla minulostí a s ní i doba, kdy komunističtí pohlaváři velmi ovlivňovali co se u nás smí vydat. Poměry se postupně  uvolnily a český trh začali zaplavovat zahraniční autoři, které bylo do té doby velmi složité sehnat. V této době se také začala postupně formovat česká fantastika do podoby, v jaké ji známe dnes. Nadaná Vilma Kadlečková zabodovala v Ceně Karla Čapka s Na pomezí Eternaalu, Jiří Walker Procházka přišel s Kenem Woodem a  v roce 1994 vyšel Dlouhý den Valhaly, první díl fantastického cyklu Františka Novotného.

V té době asi ani sám autor netušil, že s touto sérií stráví tolik dlouhých let, než se mu toto fantastické dobrodružství podaří dovést do zdárného konce. Dnes již uplynulo více než dvacet let od vydání prvního dílu a celá fantastická scéna se posunula malinko jinam. Česká scéna se malinko omladila, přišla nová jména a celý tento žánr se posunul z temných zákoutí fandomu do všeobecného podvědomí čtenářů.  Přese všechny změny, kterými za ty roky česká fantasy scéna prošla, stále máme možnost narazit na autory, kteří stáli na počátku. Vilmě Klímové vychází sága Mycelium, JWP se pustil do audio vydavatelství a Františku Novotnému? Tomu se podařilo dokončit své dílo a společně s nakladatelstvím Argo a Triton jej přetavit do pravděpodobně největší knihy v dějinách české fantastiky. Právě tak se dá totiž nejjednodušeji označit kompletní vydání Novotného Valhaly, která u nás vyšla v roce 2014.

Toto dílo je častokrát označováno za jeden z nejzásadnějších textů české fantastiky, ať už svým rozsahem, který je na české poměry opravdu monumentální, nebo i hloubkou a zpracováním celého příběhu, který v sobě jedinečným způsobem propojuje dávnou severskou mytologii s reáliemi obou světových válek. Je proto jen a jen dobře, že se nakladatelství Argo společně s Tritonem rozhodli vydat tuto sérii v jediném reprezentativním svazku, který bude i díky úžasné ilustraci na obálce ozdobou nejedné knihovny.

František Novotný je známý svou láskou k moři a lodím. Vždyť sám strávil pět let, jako nájemní kapitán, kdy většinu té doby trávil na lodi. Kromě této vášně se hodně angažuje i v rámci plastikového modelářství zaměřujícího se na techniku první a především druhé světové války. Není proto divu, že se tento koníček projevuje i v tématu jeho série Valhala. Novotný zde bravurně pracuje s dějinami 20. století, které přenáší do svého alternativního univerza a dává tak vzniknout neopakovatelné atmosféře, která pohltí nejednoho čtenáře.

Pilot Arnim von Galwitz je během I. světové války sestřelen a ve chvíli kdy se chystá zemřít se na scéně objevuje valkýra, která ho odnáší do Valhaly, aby zde sloužil Ódinovi, který po zkázonosném Ragnaroku sestavuje novou armádu pro boj proti drakům a jiným démonům, kteří pod nadvládou Súrta ohrožují křehký mír ve Valhale. Jenže ani sám Ódin netuší, že Sútra uzavřel smlouvu s daleko nebezpečnějším protivníkem než jsou draci – s nacisty.

Již od počátku je jasné, že se autor zaměřuje na svět a celkové podání příběhu. Nehledejte zde žádnou vůdčí osobnost, kolem které se točí veškeré dění. Zde je každý nenahraditelný a kdokoliv může změnit poměr sil na té či oné straně. V tom je nepopiratelné kouzlo této série a s ním je spojený i typický znak Novotného knih a tou je nevypočitatelnost. Stejně jako například G. R. R. Martin je i František Novotný mistr zvratů a čtenář si tak nemůže být nikdy stoprocentně jistý, co si pro něj autor připravil.

Valhala byla původně navíc koncipována jako parodie, která se v průběhu doby změnila v komplexní trilogii. I díky tomu se v textu můžeme setkat s různými úsměvnými odkazy. Vždyť i sám autor neváhal a sám sebe do příběhu přenesl. Setkat se tak můžeme například s konspirativním spisem od Franka N. Skippera (pseudonym, pod kterým autor původně publikoval). Těchto odkazů můžeme nalézt více a je jen a jen na čtenáři zda se mu to podaří.

Tato série samozřejmě není bez chyby a najdou se tací, kterým se líbit nebude. Na druhou stranu se jedná na české poměry o opravdu jedinečné dílo, které si bezpochyby stále zaslouží pozornost všech fanoušků tohoto žánru. Ke svým 70. narozeninám tak autor dostal opravdu pěkný dárek v podobě souborného vydání, které čítá více než tisíc stran textu. Kromě normálního vydání připravilo Argo také 150 sběratelských výtisků s jinou verzí obálky a podpisem autora. Ta už se ale více než šest let po vydání bude shánět jen velice těžko… 

FRANTIŠEK NOVOTNÝ – VALHALA
VYDAL: ARGO/TRITON
ROK: 2014
STRAN: 1096
ISBN: 978-80-7387-732-3

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..