František Kotleta – Underground

0

František Kotleta je zde s námi již pěkných pár let. Za tu dobu se vyprofiloval v přední osobnost české fantastiky, které se podařilo zasáhnout i běžného mainstreamového čtenáře. Postupně nás tak vzdělal v oblasti upírů, postapa, paranormálních jevů i klasické science fiction. A jelikož změna je život a Kotleta evidentně razí heslo, že by se neustále měli zkoušet nové věci, v aktuální novince Underground zabrousil i mezi cyberpunk.

Za devatero horami a devatero řekami žil, byl….vlastně ne, bavíme se o Kotletovi a ten, jak už je dobrým zvykem zůstává věrný české kotlině. Bruntálský řezník nám tak ve své novince představuje opravdu zajímavou budoucnost, která nás může čekat. Píše se rok 2107 a svět, jak jej známe je minulostí. Snad jen s jedinou výjimkou, stověžatá Praha je stále zde a kvete do krásy. Deset milionů obyvatel zde přežívá díky výdobytkům moderních technologií, zatímco zbytek Evropy se propadl do chaosu. Tedy alespoň to hlásá City News a tak to musí být pravda…

Prahu vzdálené budoucnosti, coby výspu veškeré civilizace, nám Kotleta představil již několikrát, avšak až v Undergroundu získává toto město hlubší obrysy. V aktuální novince se tak vydáme od nejspodnějších pater U metra, až po sluncem zalité vrcholky mrakodrapů, které si mohou naplno užít jen vyvolení. Popravdě se toto vykreslení autorovi podařilo opravdu na výbornou a dodává to celé knize na patřičné atmosféře. Osobně by sem v tomto ohledu klidně ještě přitlačil na pilu. I tak ale bude právě Praha City jedním z hlavních lákadel aktuální novinky, která do prodeje zamířila i přes probíhající karanténu.

Jak už je ale u Kotlety zvykem, stranou nezůstává ani samotný příběh. Ostatně, na ten se autor zaměřoval vždy především, samotné kulisy tak byly doposud spíše nezbytným doplňkem. V Undergroundu ale vše tvoří pevný celek a na výsledném dojmu je to rozhodně znát. Je však zbytečné chodit kolem horké kaše a “kochat” se “krásami” futuristické Prahy, každá strana má dvě mince. A jak už je u Kotlety dobrým zvykem, ani tentokrát na nás nečeká procházka růžovou zahradou, ale spíše špína a prach nejspodnějších patrech města.

Právě zde žije i Petr Vachten, bývalý policista a voják, který ve válce s Poláky přišel o nohu. To už je ale minulost, dnes si na válku už nikdo nevzpomene a proč taky. Stále je zde přece Praha, ve které jsou všichni šťastní, tedy alespoň by měli být. Velká část obyvatel se snaží jen přežít a stejně tak Vachten, ze kterého se stal obyčejný žoldák. Jenže se zdá, že aktuální úkol mu může pořádně zkomplikovat život. Přitom vše ze začátku vypadalo vcelku jednoduše. Co by ostatně mohlo být složitého na tom ochránit jednu digišlapku, která díky svým implantátům uspokojí i ty nejnáročnější zákazníky z vyšších vrstev. Jak už to tak ale bývá, něco se záhy pos..e, akce i mrtvol přibývá a náš hrdina je vtažen do víru událostí, které toho mají s kurvami společného jen málo, a nebo zase až moc…

Příběh je popravdě vcelku jednoduchý a vychází více méně z klasické šablony, se kterou jsme se u tohoto autora již mohli setkat. Nutně to ovšem není špatně. V kulisách futuristické Prahy vše funguje na jedničku, Kotleta navíc přidává své klasické ingredience – akci, násilí, sex, popkulturní hlášky i narážky na aktuální situaci v naší společnosti. Takový pan Páreček v první kapitole vás zcela odzbrojí a buďte si jisti, že to je jen začátek. V Undergroundu si tak bezpochyby každý přijde na své. Stále je to starý dobrý Kotleta, avšak se špetkou inovací, díky kterým se snaží svým čtenářům ukázat další nové zákoutí science fiction.

Zároveň je však potřeba říct, že Kotleta rozhodně nepřichází s ničím novým. Ostřílení čtenáři tohoto žánru si tak bezesporu nejednou vzpomenou například na Petra Hetešu, který je českou legendou tohoto žánru. Na druhou stranu ruku na srdce a se vší úctou k mistru Hetešovi, díky Kotletovi se cyberpunk dostane přeci jen k daleko většímu množství čtenářů, než kdyby vše zůstalo jen u Heteši. Pokud vás však Underground zaujme rozhodně zkuste i některý z Hetešových románů, který vaše choutky po cyberpunku uspokojí měrou vrchovatou.

Už u předchozích knih mistra Kotlety jsem nejednou zmiňoval, že nám bruntálský řezník dospívá a Underground je toho jasným důkazem. Samozřejmě bude záležet především na vás, jak vás Kotleta v této poloze osloví. Pokud však nepatříte mezi matadory, kteří mají českou fantastickou scénu načtenou ze všech stran, bude pro vás aktuální cyberpunková novinka příjemným překvapením. Pro nás ostatní se jedná o další skvělou jednohubku, která vás sice na zadek neposadí, ale množstvím akce, krve, sexu a především pak popkulturních hlášek a odkazů rozhodně pobaví. A o to jde u knížek tohoto autora především.FRANTIŠEK KOTLETA – UNDERGROUND
VYDAL: EPOCHA
ROK: 2020
STRAN: 312
ISBN: 978-80-7557-241-7

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..