Escape Room: Dobrodružné puzzle – Tajemství vědy

0

Únikové a detektivní hry se za dobu své deskoherní existence již staly v podstatě klasikou, která má svůj pevný okruh fanoušků, kteří na tyto hry nedají dopustit. Zároveň je však potřeba říct, že přijít v oblasti těchto her s nějakou velkou novinkou, je vcelku složité. Výjimky však existují a jednou z nich je i zbrusu nový Escape Room, jenž v sobě kombinuje prvky detektivní hry se skládáním puzzle.

Stejně, jako v případě klasického Escape Roomu i za nejnovější variantou hry stojí autoři z Identity Games. Ti se rozhodli využít základní mechanismy hry, které zkombinovali se stavěním puzzle. Avšak jdou na to trochu jiným způsobem, než na který můžeme narazit u Exit Puzzle od Ravensburgeru. V tomto ohledu je Escape Room je stále blíže klasické deskovce, než oblíbenému skládání obrázků.

Přesto je potřeba počítat s tím, že oproti původnímu Escape Roomu s dekodérem je nová řada  Escape Room: Dobrodružné puzzle mnohem komornější záležitostí. Aktuální novinka jenž u nás vychází s podtitulem Tajemství vědy je primárně určena pro 1-2 hráče od 16 let. Věkový limit je zde však spíše kvůli tématu, než kvůli složitosti jako takové. I tak se ale nejedná o hru pro vyloženě nejmenší hráče. Stejně jako všechny ostatní únikovky i nejnovější puzzle prověří vaše mozkové závity na maximum.

Oproti klasické hře je zde změna i v počtu hráčů. Když pomineme variantu Escape Roomu pro dva, ve většině se jedná o kousky určené pro více hráčů. V tomto případě navíc máte na výběr zda budete hrát s časovým limitem, či nikoliv. Díky tomu vás nebude tlačit časový limit, jako u klasické hry a vy si tak budete moci vše v klidu promyslet. Když k tomu přidáme i již zmíněné skládání puzzle je vcelku logické, že aktuální novinka nebude primárně určena pro pět hráčů. Čistě teoreticky si ji samozřejmě zahrát můžete, ale doporučený počet hráčů je v tomto případě opravdu ideální. Pokud tedy hledáte příjemnou dvojkovku na večer, či nějaký ten kousek pro sólové hraní, mohl by vás nový Escape Room bezpochyby zaujmout.

Nemalý podíl na tom bude mít bezpochyby i příjemně nastavená prodejní cena, která plně reflektuje fakt, že se jedná o hru na jedno zahrání. Přitom rozhodně nebudete mít pocit, že byste za své peníze dostali málo. Ba právě naopak. Již zmíněné puzzle dodávají hře na atraktivitě a přináší do hry zcela nový prvek, který bude pro řadu hráčů nemalým lákadlem.

Jak už samotný název hry napovídá, téma by se mělo točit okolo Tajemství vědy. Věřte však, že už na samotném začátku vás čeká jedna povedená vražda. A aby toho nebylo málo tak okamžitě po vstupu do domu se za vámi zabouchnou vstupní dveře a vy nebudete moci ven. Nezbývá tak nic jiného, než se vydat z místnosti do místnosti, odhalit tajemství tohoto podivného domu a najít cestu ven.

V tomto případě jde jen o to otevřít příslušnou přihrádku v krabici a přečíst si průvodní text, jenž se nachází na vnitřní straně víčka. Následně poskládáte puzzle, které v přihrádce najdete. Ty vám dají dohromady příslušnou místnost, ve které budete řešit rébusy. Právě ty vás dovedou ke speciálnímu čtyřmístnému kódu, jenž bude tvořený čtyřmi čísly nebo tvary. Ty následně zadáte do Puzzle dekodéru, v němž když vše správně zkombinujete dostanete speciální symbol, jenž značí další přihrádku v krabici a tím i další místnost, do které se budete moci vydat. Nic víc nic míň.

Tento koncept je zcela jednoduchý a do hry nepřináší žádné extra inovace, zároveň však skvěle funguje a přináší do hry ještě více napěti z toho, co na vás vlastně čeká. Nyní totiž nestačí jen otočit kartičku s indiciemi a na ní pak hledat. Zde vše plyne poněkud pozvolnějším tempem a už jen samotné skládání puzzle (byť malých) vám nějaký ten čas zabere. Pokud se vám ale toto pojetí trefí do správné nálady, celkový dojem bude opravdu výborný.

Ve výsledku tak puzzle hru příjemně oživují. Zároveň je však zachovaná úžasná přístupnost všech únikovek, díky které se takřka okamžitě můžete pustit do hraní. To z těchto kousků dělá ideální zábavu na poklidný večer ve dvou. Zároveň je však potřeba říct, že tato kombinace s puzzle nemusí vyhovovat úplně všem. Ano, dostáváme do rukou určitý hrací plán, na kterém budeme něco hledat. Zároveň je však potřeba říct, že kromě delšího odhalování místností a tím pádem i natažení herní doby, tento koncept nepřináší nic extra navíc. Je tedy jen a jen na vás zda vám tato zajímavě pojatá novinka sedne, či nikoliv. Minimálně za vyzkoušení to však rozhodně stojí a vzhledem k ceně, která se pohybuje mezi 3-400 Kč určitě litovat nebudete.ESCAPE ROOM: DOBRODRUŽSTVÍ PUZZLE: TAJEMSTVÍ VĚDY
VYDAVATEL ORIGINÁLU: IDENTITY GAMES
VYDAL CZ: BLACKFIRE
ROK: 2020
POČET HRÁČŮ: 1-2
VĚK: 16 LET
HERNÍ DOBA: 120 MINUT

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..