Ed. Brubaker – Místo činu

Už se mi to vlastně nechce ani psát, ale UŽ JE TADY ZAS. Ed Brubaker je zde s námi v letošním roce častěji, než někteří naši příbuzní a ani na Vánoce tomu nebude jinak. Nakladatelství BBart nelení a po Velvetu nám v předvánočním čase přináší další pecku této legendy noirového komiksu. Místo činu už čeká…
Oproti předchozím příspěvkům tohoto autora se však aktuální novinka přeci jen trochu liší. A rozhodně to není jen rozsahem, kdy Místo činu nespadá mezi “omnibusy”, kterých v poslední době vyšlo hned několik. Tentokrát totiž nedostáváme jedno z nejslavnějších Brubakerových děl, ale naopak saháme po jednom z komiksů, který stál na začátku jeho pozoruhodné kariéry.
Hlavním hrdinou je tentokrát ani ne třicetiletý soukromý detektiv Jack Herriman, jenž i přes svůj mladý věk až příliš mnoho mrtvol. Dokonce se dá říct, že jde do určité míry o rodinné prokletí, protože jeho strýc je slavný fotograf, jenž zachycuje místa kriminálních činů. Nyní má tento mladý detektiv na krku nový případ. Jde o zmizení dívky Maggie Jordanové, kterou už měsíc pohřešuje jak její sestra, tak matka. Zdá se, že to tentokrát bude snad jednoduché, ale opak je pravdou. Lži. Tajemství. A nádavkem bizarní sexuální kult…
Toliko k samotnému příběhu, který má co nabídnout a rozhodně byste o něm neřekli, že se jedná o Brubakerovo ranné dílko. Které navíc svým rozsahem patří k tomu nejkratšímu, co u nás od tohoto autora vyšlo. Přesto se nebojím říct, že se stále jedná o starého dobrého Brubakera. Nemusíte mít tak ani nejmenší strach, že by vás tento autor na počátku své kariéry zklamal. Brubaker si zkrátka sebou nese snadno rozpoznatelné znaky prakticky už od svého debutu a Místo činu je toho jasným důkazem.
Přesto je zde pár drobných změn oproti jeho tradiční tvorbě. V rámci kriminálního žánru zůstáváme. Avšak zatímco pozdější díla tíhla vyloženě k noiru, Místo činu je jasně ovlivněné klasickou americkou drsnou školou, na které tento autor vyrostl. Pro běžného čtenáře se však jedná jen o malé rozdíly a pokud nemáte Brubakera nastudovaného opravdu dopodrobna a neznáte jasné rozdíly mezi těmito subžánry, tuto rozdílnost pravděpodobně ani nezaznamenáte.
Jediným větším rozdílem je tak fakt, že se jedná o dílko z počátek jeho tvorby, kdy teprve začínal a vypisoval se, takže jsou sem tam vidět menší začátečnické chybky. Komiks je navíc na pozdější Brubakerovi poměry nezvykle ukecaný o čemž se ostatně zmiňuje i sám autor a má lehce rozvážnější tempo. Nechybí mu však rafinovanost a patřičné napětí. Místo činu tak i přes pár droboučkých výtek nabízí vše, po čem fanoušci tohoto autora touží. Brubaker zkrátka umí a jasně to dokazuje i v tomto svém ranném díle.
Ačkoliv se jedná o skromnější kousek z kompletní Brubakerovi bibliografie, byla by věčná škoda ho jen tak přejít a opomenout. Ba právě naopak, tento výlet do minulosti nám ukazuje, jak se tento fenomenální autor vyvíjel a co stálo na začátku jeho kariéry. Pokud tedy ještě hledáte nějaký ten dáreček k Vánocům nový Brubaker je rozhodně zajímavým tipem.
MÍSTO ČINU
SCÉNÁŘ: ED BRUBAKER
KRESBA: MICHAEL LARK
PŘELOŽIL: RICHARD KLÍČNÍK
VYDAL: BBART
ROK: 2022
STRAN: 128
ORIG. NÁZEV: Scene of the Crime
ISBN: 978-80-7595-616-3