Duna: Hra o dobývání a diplomacii

Rok 10 191. Vesmíru vládne pádišáh imperátor Shaddam IV (José Ferrer). Nejcennější substancí je koření melanž. Koření prodlužuje život. Koření prohlubuje vědomí. Koření je nezbytné pro cestování vesmírem. Toto koření existuje pouze na jedné jediné planetě v celém vesmíru. Je jím planeta Arrakis – známá také jako Duna, pouštní planeta…
Duna Franka Herberta je jednou z nejslavnějších sérii sci-fi románů všech dob a nutno podotknout, že má na svém hřbetě již pěkných pár křížků. Avšak i přes svůj věk zůstává stále i takřka po 60 letech od svého vydání stále aktuální. Vděčit za to může především nedávné filmové adaptaci Denise Villeneuva, která zase zvýšila nebývalým způsobem zájem o tuto nesmrtelnou klasiku. Díky tomu je Duny zase všude plno. A jak je v posledních letech stále častější velké úspěšné značky to zkoušejí i v oblasti deskových her.
A Duna v tomto ohledu rozhodně není výjimkou. V posledním roce tak na nás z regálů deskoherních obchodů vykukuje hned několik her s tématikou pouštní planety Arrakis. A nutno říct, že se rozhodně nejedná o první pokusy přenést Dunu do světa deskových her. Řada pamětníků si možná ještě vzpomene na dnes už legendární Dunu, na jejíž zahrání jste potřebovali dostatek spoluhráčů a především pak spoustu volného času. Jedna partie se mohla protáhnout klidně na osm hodin. To je však již hluboká historie, byť právě tento kousek má co dočinění i s nejnovějším počinem, který nám krátce před Vánoci přineslo vydavatelství Blackfire.
Stará tradiční Duna se totiž dočkala svého kompletního přepracování, aby se oblékla do modernějšího a hlavně stravitelnějšího hávu v podobě hry Duna: Hra o dobývání a diplomacii. Základní koncept a prvky původní hry, které z ní udělali nesmrtelnou klasiku zůstaly zachovány, přesto se autorům povedlo vše přepracovat a odladit tak, že i přes podobný feeling obou her, dostáváme do rukou kousek, u kterého se vám nezavaří mozek a hlavně ho dohrajete do hodinky čistého herního času.
Porovnávat obě verze hry zde však rozhodně nechci, jednak u původního kousku budete mít pravděpodobně menší problém se sháněním a druhak si myslím, že to není vůbec potřeba. Co tedy na nás čeká v kousku, který nás láká “filmovým” přebalem s jednotlivými hrdiny a vyobrazením planety Arrakis? S ohledem na tématické zařazení hry asi nebude velkým překvapením, že tento kousek bude spadat mezi area control hry. Konkrétně se jedná o asymetrickou area control hru pro 2-4 hráče s věkovým doporučením 12+ a herní dobou okolo 60 min na jednu hru. Společně se svými protihráči se zde utkáte o nadvládu nad planetou Arrakis.
Chopíte se jedné ze čtyř stran (Atreidové, Harkonnenové, Fremeni, Impérium), které se neváhají zrazovat, přepadávat a vraždit, aby dosáhly svého cíle. Tím je ovládnutí tří pevností z pěti na planetě Arrakis. Situaci vám však bude zhoršovat bouře v nehostinné písečné krajině a obří červi, kteří sprovodí ze světa vše co jím přijde do cesty. Každá frakce tak bude muset využít svých největších předností, protože kdo ovládne planetu, získá důležitý přísun koření.
Samotná hra se hraje maximálně na pět kol rozdělených na sedm fází. Cílem hry je jak už bylo řečeno získat, kontrolu nad třemi z pěti pevností na mapě. To by se vám mělo povést od třetího do pátého kola. Pokud se tohle do konce pátého kola nikomu nepovede, rozhodují body za získané pevnosti a nastřádané koření. Nic víc, nic míň. To se dá ostatně říct i o jednotlivých fázích kola a herních akcích. Autoři se snažili vše maximálně zpřístupnit a udělat hru co “nejjednodušší” aby se k ní mohl dostat co největší okruh hráčů. A nutno říct, že v tomto ohledu se to rozhodně povedlo.
V rámci herního kola se nejprve hodí kostkou bouří určující o kolik se posune zničující bouře, která smete vše z písečných oblastí, kterými se přežene. S ohledem na neustále řádící bouři je tak potřeba velice dobře plánovat a předjímat kam by se mohla bouře vydat. Samozřejmě to nemáte nikdy plně v rukou a tak je potřeba s tímto prvkem určité náhody počítat. Jako druhá po bouři následuje fáze Výronu koření, ta určí, ve kterých oblastech se vyskytne koření, nebo se objeví písečný červ. A s tím se rozhodně potkat nechcete, tedy pokud náhodou nehrajete za Fremeny, ti naopak jako jediní dokáží červy využít ve svůj prospěch.
V další fázi si doplňujete zásoby bitevních karet a karet z tržiště. Ty první automaticky dobíráte v každém kole tak dlouho, dokud nemáte v ruce čtyři. Ty druhé si pak můžete koupit za koření. Zde je však potřeba mít na paměti, že všechen případný zisk jde Impériu pokud je tato frakce ve hře. Karty z tržiště přitom mohou zásadním způsobem ovlivnit celou partii ohýbáním jinak pevně daných pravidel, ať už jde o větší výsadky, rychlejší přesuny nebo výhody v boji!
Další fází je Oživení, každý má možnost zdarma oživit dvě jednotky z tleilaxských nádrží, kam putují všechny mrtvé jednotky i velitelé, další stojí dvě koření. Poté své jednotky za koření můžete vysadit na libovolné volné pole a pohnout až o tři sektory. V místech, kde se setkávají různé frakce, započne bitva.
A tím se dostáváme k fázi, která velmi často tvoří největší část každého kola a tím je samotný boj. Základem všeho jsou dvě bitevní desky, pro každou válčící stranu bitvy jedna. Na tu tajně navolíte zúčastněné jednotky, velitele a bitevní karty. Vše mohou zvrátit karty zrádců a díky nim lze zvítězit bez boje. V závěru kola sesbírají jednotky koření ve své přítomnosti.
Jak již bylo řečeno jedná se o asymetrickou area control hru. A tak je potřeba počítat s tím, že každá ze zde obsažených frakcí se hraje odlišně, má odlišné vlastnosti i bonusy. Takže univerzální návod na vítězství neexistuje. Avšak i když liku hráčů. Herní dobou se vlezete do jedné hodiny, pravidla nejsou nijak náročná, ikdyž je mezi frakcemi velká asymetrie, rychle si je osvojíte, čemuž vcelku pochopitelně nemalou měrou dopomáhají i skutečně přístupná pravidla.
Ano, nová Duna už rozhodně není tak epickou záležitostí jako původní hra z roku 1979, ale ruku na srdce, jak často by se vám na dnešní poměry takto těžkopádná a hlavně ukrutně dlouhá hra dostala na stůl. Nová adaptace je tak rozhodně přístupnější a míří i na příležitostné hráče, čemuž odpovídá i použitá filmová grafika. Duna: Hra o dobývání a diplomacii je tak vskutku povedenou záležitostí, u které se nemusíte bát, že by se jednalo jen o snahu využít známé jméno. Ba právě naopak, hra staví na pevných a osvědčených základech a vychází z dnes už legendárního kousku a tak je více než jasné, že si své místo v deskoherních sbírkách rozhodně zaslouží.
DUNA: HRA O DOBÝVÁNÍ A DIPLOMACII
VYDAVATEL ORIGINÁLU: GALE FORCE NINE
VYDAL CZ: BLACKFIRE
ROK: 2022
POČET HRÁČŮ: 2-4
VĚK: 12 LET
HERNÍ DOBA: 30-60 MINUT