Dominik Dán – Ve stínu

0

Ačkoliv byl poslední rok pro mnohé z nás hodně náročný a společností prostupovala velká nervozita, naštěstí jsou zde stále věci, na které se můžeme spolehnout. Jednou z nich je i to, že Dominik Dán, potažmo nakladatelství Slovart, nelení a přináší fanouškům kriminálních příběhů pravidelnou dávku napětí z Našeho města. A ani letos tomu není jinak. Po Sáře, která nás zavedla do roku 2002 se Ve stínu vydáme hlouběji do minulosti po stopách “Ponožkového vraha”.

Představovat po více než třiceti vydaných knihách (v originále) nějakého autora je pravděpodobně zcela zcestné. Dvojnásob to pak platí o Dominiku Dánovi, jenž dlouhá léta platí za nejprodávanějšího slovenského autora detektivek. Za svou oblibu může vděčit nejen svému vypravěčskému talentu, ale především i dlouholetým zkušenostem s prací policie, díky kterým působí jeho knihy, alespoň ve většině případů, uvěřitelně. A právě tuto jedinečnou sondu do života obyčejných detektivů Našeho města si oblíbil bezpočet čtenářů nejen na Slovensku, ale i u nás.

Po již zmíněné Sáře, kterou Slovart na začátku roku doháněl resty, nastal čas opět sáhnout po nějaké novější knize. Na řadu tentokrát přišel nejnovější přírůstek do série, jenž u nás vychází s podtitulem Ve stínu. Dominik Dán nás v tomto příběhu zavádí zpět do hlubokých devadesátých let. Do doby, kdy se známá parta detektivů teprve formovala a všichni byli plni síly a energie. Zároveň se jednalo o dobu, kdy naše dvě malé republiky byly zmítány těmi nejtěžšími zločiny a místy to u nás vypadalo, jako na divokém západě.

Ostatně, aktuální novinka je toho jasným důkazem. Na scénu totiž po dlouhých letech opět přichází “Ponožkový vrah”. Čtenáři, kteří jsou s touto sérií od samotného začátku si bezpochyby vzpomenou na Bestii a další knihy z tohoto období, kde se již pár zmínek o tomto vrahovi objevilo. Nyní přišel čas na to, věnovat mu celou knihu.

Nejznámější sériový vrah Ondrej, se totiž po svých eskapádách v Německu a Holandsku vrací domů na Slovensko a rozhodně se svým řáděním nehodlá jen tak přestat. O tom se ostatně přesvědčí i naši známí detektivové, kteří zatím ještě netuší. co na ně vlastně čeká. Snad jen samotný Krauz má zlé tušení. Tomu ale nikdo nevěří a bojí se paniky Série brutálních znásilnění a vražd však nabírá na obrátkách…

Aktuální příběh, je i na skromné poměry Dominika Dána vskutku přímočarý. z naprosté většiny se tak věnuje jen a jen “Ponožkovému vrahovi”. Ty tam jsou Krauzovi pletky s mafií i stále silnější politikaření. Stejně jako sonda do soukromí detektivů. Na to tentokrát nezbyl takřka žádný prostor. V kontextu předchozích knih tak Ve stínu může působit maličko nezvykle, zároveň se však jedná o vcelku vítané oživení. Právě tato změna narušuje určitý stereotyp, kterým série chtě, nechtě trpí. Dominik Dán nás tentokrát nechává více nahlédnout pod ruce vyšetřovatelů, a na veškeré detaily jejich  detektivní práce, včetně pracovních byrokratických postupů.

Až na tuto drobnou změnu se však jedná o starého dobrého Dominika Dána, který své fanoušky rozhodně nezklame. Zkrátka a dobře, tento ostřílený autor nám opět dává vše, po čem toužíme a kvůli čemu jsme si jeho knihy oblíbili. Po dočtení tak nezbývá než netrpělivě vyhlížet další přírůstek do sbírky, který nám nakladatelství Slovart s železnou pravidelností už pár let servíruje…DOMINIK DÁN – VE STÍNU
PŘELOŽIL: JAN HANZLÍK
VYDAL: SLOVART
ROK: 2021
STRAN:  296
ORIG. NÁZEV: V TIENI
ISBN: 978-80-276-0193-6
AUDIO
VYDAL: PUBLIXING
NAČETL: MARTIN MŇAHONČÁK
DÉLKA: 10 H. 03 MIN.

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..