Dominik Dán – Sára

0

Představovat fanouškům detektivek Dominika Dána asi není moc potřeba. Jeho úspěšná krimi série se i u nás utěšeně rozrůstá a nakladatelství Slovart přináší stále nové a nové kousky. A i když u nás tato série již čítá přes dvacet kousků, stále jsou zde tituly s kterými zaostáváme. Jedním z nich byla i Sára, se kterou právě přichází Slovart. Jedna z prvních knih Dominika Dána, která se takřka patnáct let od svého vydání dočkala konečně i oficiálního českého překladu.

Ten tak konečně doplňuje původní slovenské vydání a audioknihu, se kterou přišlo vydavatelství Publixing již před třemi lety. V té době byl hlavní tváří série Marián Geišberg, jenž propůjčil “Dánovkám” svůj charismatický chraplák. Žel bohu nás pan Geišberg již opustil a tak je Sára jednou z posledních příležitostí, jak si tohoto fantastického herce a narátora připomenout. To však již maličko odbíháme, podívejme se na samotnou knihu a to co si v ní pro nás slovenský bestsellerista přichystal.

Sára spatřila světlo světa sice již v roce 2006, čeští čtenáři si na ní však museli dlouhých patnáct let počkat. Čekání na překlad je však již naštěstí u konce a my se tak můžeme s chutí pustit do další “Dánovky”, která nabízí originálně pojatý příběh, který vás rozhodně nebude nudit. Ostatně, toto tvrzení platí prakticky pro celou Dánovu sérii, která si drží neuvěřitelně vyrovnanou kvalitu. A možná i díky tomu se těší u fanoušků takové oblibě.

Příběh Sáry nás zavádí na počátek roku 2002. Právě v této době se vyšetřovací tým mordparty Našeho města věnuje osudu mladé lékařky Sáry, dcery bohatého bankéře, který po sametové revoluci získal – za vydatné pomocí svých příbuzných – zpět svůj majetek. Příběh sleduje jeho snahy o privatizaci nemocnice v Našem Městě, ve které mu má pomoci jeho dcera, primář kardiochirurgie a ředitel nemocnice. Současně druhá dějová linie sleduje nájemného vraha, který se pokouší zabít svou první oběť…

Sára je na jednu stranu typická “Dánovka” využívající osvědčených postupů a témat, díky kterým vám bude důvěrně známá. Na druhou stranu se nebojí trochu vybočit z řady. A stejně jako například Cela číslo 17, nabízí odlišnou skladbu příběhu, která je ve výsledku příjemným zpestřením. Daleko více prostoru tak oproti hlavním hrdinům získávají i ostatní aktéři aktuálního případu. Mordparta z Našeho města se dostává na scénu až v druhé polovině knihy, což knize rozhodně dodává punc originality a jasně se tak odlišuje od většiny příběhů z této série. 

I přes tuto změnu Dominik Dán opět exceluje a dokáže si držet naši pozornost. S postupujícím časem již dostáváme další klasickou dánovku se vším všudy. Nechybí napětí, perfektní gradace, i na nějaký ten více, či méně překvapivý zvrat dojde. Autor navíc staví velký důraz na psychologii postav, díky čemuž se s nimi dokážete lépe sžít a získají si vaše sympatie. Dominik Dán je zkrátka ostřílený autor, který ví, jak příběh správně uchopit. Díky tomu dostáváme do rukou další výborný kousek, který své fanoušky rozhodně nezklame.

O tom jsme se ostatně mohli přesvědčit i v případě skvěle načtené audioknihy v podání charismatického Mariána Geišberga. Ten byl dlouhá léta s touto sérií pevně spjatý a dodal jí jedinečné osobité kouzlo. A ani v tomto případě nebylo Geišbergovi v podstatě co vytknout, jeho přednes je takřka stoprocentní a perfektně souzní s již načtenými kousky. Svým hlubokým atmosférickým chraplákem dodal celému příběhu výjimečnou atmosféru a zkušeně nás provádí všemi zákoutími tohoto “spletitého” případu.

Dominik Dán sice ani v Sáře své fanoušky výrazněji nepřekvapí. Avšak díky skladbě příběhu nebudete mít pocit, že neustále přešlapujeme na místě. Jinak nám tento ostřílený autor dává opět vše, po čem toužíme a kvůli čemu jsme si jeho knihy oblíbili. Po dočtení/doposlechnutí tak nezbývá než netrpělivě vyhlížet další přírůstek do sbírky, který nám nakladatelství Slovart s železnou pravidelností už pár let servíruje…DOMINIK DÁN – SÁRA
PŘELOŽIL: JAN HANZLÍK
VYDAL: SLOVART
ROK: 2021
STRAN:  288
ORIG. NÁZEV: SÁRA
ISBN: 9788027601394
AUDIO
VYDAL: PUBLIXING
NAČETL: MARIÁN GEIŠBERG
DÉLKA: 11 H. 17 MIN.

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..