Dominik Dán – Moucha

ANOTACE:
Další z řady detektivek velmi úspěšného a oblíbeného slovenského spisovatele Dominika Dána nás zavádí na Slovensko rok po sametové revoluci. Nejen slovenští kriminalisté se v té době musí potýkat s nárůstem zločinů, brutality i vražd. Jedním z případů je i vražda mladého děvčete, jejíž tělo našli policisté ve stadiu značného rozkladu. Zdá se, že neexistují žádné důkazy, a tak detektiv Krauz i jeho kolegové začínají vyšetřování jako už tolikrát, od nuly. Objeví však jednu, na první pohled téměř nepostřehnutelnou stopu, kterou po sobě zanechala moucha…
K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
Dominik Dán je minimálně na Slovensku stálicí a nutno říct, že ani u nás se mu nevede nijak špatně. Není proto divu, že nakladatelství Slovart nezahálí a chrlí na nás jednu “dánovku” za druhou. Po Smrti na druhém břehu přichází na řadu i jeden z nejlépe hodnocených dílů kriminálky Našeho města – Moucha.
Stejně jako v předchozí knize se i tentokrát se ocitáme krátce po revoluci, konkrétně v červenci roku 1990. Kriminalisté v této době nezažívají rozhodně nejlepší období. Kriminalita prudce stoupá a počet případů, které neodkladně volají po vyřešení, se nebezpečně zvyšuje. Jedním z nich je i vražda mladého děvčete, jehož tělo jednoho dne našli v místním lesoparku, jen tak pohozené u jezera.
Dívka zde evidentně ležela již nějakou dobu, a tak se tělo nachází v pokročilém stádiu rozkladu. S případnými stopami to tak rozhodně nebude mít parta okolo Richarda Krauze nijak jednoduché. Naštěstí se jim naskytla možnost využít jedinečnou metodu, která by jim při pátrání po vrahovi mohla snad alespoň trochu pomoci. Jediné, co k ní potřebují, jsou larvy much, těch je však na mrtvém těle opravdu hodně a tak nezbývá než počkat, jaká tajemství pomohou mouchy odhalit.
Dánových knih jsme si již mohli zvyknout, že se autor velice často inspiruje skutečnými případy slovenské kriminalistiky. V tomto ohledu není ani Moucha jiná. Autor zde otevírá případ masového vraha Jozefa Slováka, jenž v letech 1990 a 1991 zavraždil v Čechách a na Slovensku čtyři mladé ženy. Samotné zakončení tohoto příběhu pak najdeme v knize Mucholapka, která je přímým pokračováním této knihy. Žel Bohu, v “českém překladu” však prozatím u Slovartu ještě nevyšla. A tak nezbývá než počkat na začátek příštího roku, kdy by měla Mucholapka vyjít, nebo sáhnout po originálu.
Dánovky se již tradičně vyznačují skvěle vykreslenými dobovými reáliemi a ani Moucha v tomto ohledu není jiná. Ostatně Dánovou nejsilnější stránkou je právě autentičnost knih. Čtenáři tak nemají nejmenší problém se přenést zpět do minulosti a spolu s hlavními hrdiny prožívat bláznivá devadesátá léta. Vše je navíc okořeněné patřičnou dávkou napětí a humoru, který již k hlavním hrdinům neodmyslitelně patří.
Pokud jste již měli možnost se do některé dánovky začíst, Moucha vás rozhodně v žádném ohledu nepřekvapí. Opět tak dostáváme přesně to, co čekáme, a především po čem v dánovkách toužíme. Skvěle vystavěný příběh a postavy jsou jedním z hlavních lákadel celé této série. Když k tomu připočteme perfektní atmosféru, nezbytnou ironii a všudypřítomný humor, kterým si hlavní hrdinové zpříjemňují těžké chvíle, dostáváme do rukou další kousek, který fanoušky tohoto autora snad ani nemůže zklamat.
Dominik Dán tak jede v podstatě stále ve stejném stylu a mění pouze dějovou linii, kolem které se jednotlivé příběhy točí. S tím je spojený i fakt, že ne každému musí tento styl sednout. Navíc po x knihách přichází lehká monotónnost, kdy čtenáři v podstatě přesně vědí, co na ně čeká. Na druhou stranu právě Moucha patří bezesporu k tomu nejlepšímu co prozatím v této sérii vyšlo. Jediným záporem, který by se jí dal vytknout je fakt, že ukončení příběhu dostaneme až v další knize. Přesto by byla věčná škoda nechat si tuto příjemnou oddechovku nechat ujít.