Dominik Dán – Kráska a zvíře

0

 

ANOTACE:
Dvojice detektivů z Našeho Města je po prázdninách zase spolu. Šéf se vrátil do práce opálený, usměvavý a plný energie. Barva mu zůstala, ale úsměv zamrzl na rtech už druhý den. Maďarští kolegové našli v poli kousek od státní hranice nahé zmasakrované tělo mladé ženy. Mezinárodní vyšetřování se rozbíhá a celý případ je velmi ostře sledován veřejností a médii. Kdo vraha dopadne a co bylo důvodem k této extrémně brutální vraždě? 

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Bylo to léto jako každé jiné. Okurková sezóna v plném proudu a všude vládl klid a mír. Zkrátka, pohodička jako vyšitá. Všechno ale jednou končí. A tak když maďarští policisté najdou kousek od státní hranice nahé zmasakrované tělo mladé ženy, zamrzne úsměv na tváři i šéfovi kriminálky Našeho města, který se právě vrátil z dovolené…

Po Venuši ze zátoky z loňského roku nakladatelství Slovart tentokrát sahá po jednom ze starších Dánových kousků. Kráska a zvíře (Kráska a netvor) vyšla již v roce 2013, aby o rok později zamířila i mezi české čtenáře. Tehdy ještě pod hlavičkou nakladatelství XYZ, které však s Dominikem Dánem příliš neuspělo. Pro Slovart to naštěstí neplatí a my se tak můžeme s nadšením pustit již do devatenácté knihy z této povedené série.

I tentokrát se vracíme na počátek nového tisíciletí, konkrétně do roku 2008, tedy rok před události předchozí knihy (Venuše ze zátoky), která mnohé v rámci série změnila. Zde je ale vše stále při starém. Chosé s Richardem se tak za neustálého špičkování chystají na další závažný případ, zatímco Burger s Hanzelem si tentokrát zahrají na “chůvy”.

Právě na tuto ostřílenou dvojici čeká vskutku zvláštní případ pokusu o vraždu malého dítěte, které jen malým zázrakem uniklo smrti. A právě na Burgerovi s Hanzelem bude snažit se přijít celé záhadě okolo malého dítka na kloub. Jak už to tak ale bývá, pomalu ale jistě se ukáže, že celý případ se doslova brodí ve sra… Tento lehce fekální případ je však pouze jednou dějovou linií, na kterou se v této knize můžete těšit.

Daleko větší a hlavně i důležitější část zůstává již tradičně na Richardovi s Chosém. Právě ti totiž vyfasovali opravdu nepěknou vraždu mladé dívky, kterou našli jejich maďarští kolegové kousek za hranicemi. A jelikož neštěstí nechodí po horách, ale po lidech, vcelku záhy se ukáže, že neznámá je Slovenka, která byla zavražděna někde v Našem městě. Zkrátka a dobře případ přesně pro detektivy z kanceláře 141.

Po příběhové stránce je aktuální díl o něco slabší, obzvláště když jej porovnáme například s předchozí knihou, která byla plná dramatických událostí, které zásadním způsobem ovlivnili většinu hrdinů z oddělení vražd. To se zde tentokrát nekoná. Ostatně i samotné pátrání po vrahovi, mladé studentky je jaksi nemastné neslané, což bohužel platí i pro samotné finále. Na druhou stranu je právě na případě této knihy krásně vidět, že Dominik Dán skutečně píše ze života. A tak každá jeho kniha nemusí končit fantastickou honičkou, či akčními scénami, jak je to v této branži běžné. Kráska a zvíře naopak jasně ukazuje závažnost i osobní tragédie, které se za jednotlivými případy skrývají.

Zápletka je tedy tentokrát o něco slabší, avšak i přes tento handicap se stále jedná o poctivou “dánovku”, která fanoušky rozhodně neurazí a nezklame, jen prostě nepatří k nejlepším dílům série. Dominik Dán nás tak tentokrát ničím příliš nepřekvapí. Nepřináší žádné zásadnější události v rámci celé série, ani napínavé vyšetřování plné akce a zvratů, přesto fanoušci nemusí smutnit. Jako každá “dánovka” i Kráska a zvíře se skvěle čte, nechybí jí nezaměnitelný humor a postavy, které jsme si již v rámci této série oblíbili a které nám dokonale přirostli k srdci.

Dominik Dán dnes a denně ukazuje, proč patří ve svém žánru mezi absolutní špičku. Tentokrát si dává sice maličko oraz, avšak ani tak Kráska a zvíře fanoušky série rozhodně nezklame. Dominik Dán je zkrátka zárukou kvality a i když zrovna nemá svůj nejlepší den, jeho knihy stále patří k tomu nejlepšímu, po čem můžeme v rámci žánru sáhnout. Ostatně, znáte někoho jiného, kdo by dokázal tak věrně zachytit práci vyšetřovatelů z oddělení vražd?


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..