Dominik Dán – Klubko zmijí

0

Ačkoliv byl loňský rok pro mnohé z nás hodně náročný a společností prostupovala velká nervozita, naštěstí jsou stále věci, na které se můžeme spolehnout. Jednou z nich je i jistota, že se fanoušci kriminálních příběhů mohou již tradičně před Vánoci těšit na novou knihu slovenského bestselleristy Dominika Dána. Ani tentokrát tomu nebylo naštěstí jinak. Klubko zmijí přichází…

Po starším kousku Nevinným se neodpouští sahá nakladatelství Slovart opět po žhavé novince tohoto bestselleristy. A ač by se mohlo zdát, že nás Dominik Dán nemá už čím překvapit, opak je pravdou. Aktuální novinka se totiž nese v maličko odlišném stylu, než tomu je u Dána zvykem. Fanoušci se však nemusí bát, základní koncept zůstává stejný a tak se můžete opět těšit na řešení zapeklitých případů v podání kriminálky Našeho města.

Klubko zmijí je však z pohledu Dominika Dána o něco osobnější záležitostí. Možná vám v průběhu loňského roku neunikla kauza, která se kolem tohoto autora roztočila, a ke které se sám Dominik Dán na sociálních sítích několikrát vyjadřoval. Dopodrobna to zde rozebírat nehodlám, pokud vás však zajímá víc doporučím zadat do vyhledávače heslo dominik dán ministerstvo vnútra. Navíc čeští čtenáři, kteří se ve slovenské politice tak neorientují, nemají šanci zcela ocenit veškeré nuance a odkazy, které si Dán pro čtenáře připravil. Avšak věřte, že zde jsou a není jich zrovna málo.

Ostatně, autor se tentokrát kromě tradiční vraždy a peripetií točící se okolo patičky vyšetřovatelů zaměřil i na vcelku silnou kritiku politických poměru s jasným společenským odkazem. Toho si ale samozřejmě nejvíce všimnou slovenští čtenáři. Kromě tradičních vražd tak po nějaké době opět sklouzáváme k mafiánům, úplatkům a korupci, která je všeobecným problémem i u nás.

Když však odhlédneme od tohoto specifika, které se line napříč celou knihou, dostáváme do rukou další klasickou “dánovku”, která nijak výrazně nevybočuje z řady. Začínáme vcelku tradičně… Na začátku jsou dvě vraždy, které spolu zdánlivě nesouvisí. . Neznámý střelec popravil doma v posteli okresního prokurátora a o dva dny později kandidáta na starostu okrajové městské části. Zatknout a usvědčit pachatele vraždy rozhodně nebude ani tentokrát jednoduché. Obzvláště, když se na základě tohoto zločinu začne rozplétat korupční aféra kolem zavražděného prokurátora. Detektivové jsou pod drobnohledem a stále v nich sílí podezření, že se jim někdo shora dívá přes rameno a snaží se jimi manipulovat. Vyřešení dvou brutálních vražd tak bude tentokrát pořádný oříšek…

Autor i tentokrát staví na osvědčených postupech, které známe z předchozích knih série a fanoušci tak dostávají vše, na co jsou u dánovek zvyklí a mají rádi. Nechybí brutální zločin, zajímavá zápletka, staré známé postavy ani typický “dánovský humor” a styl, který si fanoušci oblíbili. Zkrátka a dobře, starý dobrý Dominik Dán, kterého jsme si oblíbili a máme rádi.

Na druhou stranu je z knihy do určité míry cítit i ta osobnější rovina, která se opírá právě o politickou situaci a korupční kauzy. O těchto věcech čteme dnes a denně na internetu a v novinách a nemusíme se s tím potýkat i v beletrii. Je tak vcelku pochopitelné, že toto pojetí nemusí vyhovovat úplně všem. V takovém případě vás může Klubko zmijí v určitých okamžicích maličko iritovat. Takový je ale život a už nejednou jsme se přesvědčili, že Dominik Dán s realitou pracovat skutečně umí, byť to nemusí být některým úplně po chuti.

Na závěr si neodpustím jedno malé upozornění pro všechny fanoušky, kteří jsou s touto sérií už řadu let a hlavní postavy jim přirostly k srdci. Připravte se na to, že tento díl vás bude bolet a to hodně. Jak jsem už ale zmiňoval, takový je prostě život a Dominik Dán to moc dobře ví. Jisté však je, že kriminálka Našeho města už nebude nikdy stejná…NAŠE MESTO – KLUBKO ZMIJÍ
NAPSAL: DOMINIK DÁN
PŘELOŽIL: JAN HANZLÍK
VYDAL: SLOVART
ROK: 2020
STRAN: 304
ISBN: 9788027601387

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..