Derib & Job – Yakari a tajemství Malého Bleska

0

Když se na jaře loňského roku vrátil na náš trh po dlouhých letech malý indián Yakari, bylo to pro většinu čtenářů vcelku velkým avšak o to příjemnějším překvapením. Nakladatelství Slovart navíc nezahálelo a během jediného roku nám přineslo hned pět dílů této kouzelné komiksové série pro malé čtenáře. Letos jsme sice v tomto trendu značně polevili, přesto se na Yakariho úplně nezapomnělo a tak je malý indián zde aby nám odhalil Tajemství Malého Bleska.

Aktuální novinka sice na náš trh přichází již s pořadovým číslem šest, rozhodně ale neuškodí menší opakování. Přeci jen Yakari také nepatří k nejmladším a pamatují si jej především pamětníci. Ostatně je to již více než 20 let co to Yakari na našem trhu zkoušel poprvé. Tenkrát mu zde ovšem pšenka moc nekvetla a tak se čeští čtenáři dočkali pouze čtyř vydaných knih z této takřka 40 dílné série.

O více než dvacet let později se však Yakariho ujalo nakladatelství Slovart a jak se zdá, tentokrát to s touto sérií vypadá o něco růžověji. Po zběsilém startu sice přišlo na řadu lehké vystřízlivění, avšak ani tak se na malého indiána letos nezapomnělo. A stejně, jako v případě předchozího dílu i aktuální novinka zažívá na našem trhu svou premiéru a pevně věřte, že se nejedná zdaleka o poslední díl. Přeci jen, povedených komiksů pro malé čtenáře u nás zas tolik nevychází, nemluvě o tom, že Yakariho dobrodružství jsou už v podstatě klasikou…

Za celou sérií stojí dnes již legendární autorské duo původem ze Švýcarska – Derib a Job. Ačkoliv oba autoři pochází ze země helvétského kříže, jejich tvorba nese klasické znaky francouzské školy, která se zde nezapře. Tedy alespoň co se komiksů pro děti a mládež týče. Stačí tak zmínit nesmrtelného Asterixe, či belgického Tintina a každý bude hned doma. Ostatně, s oběma zmíněnými toho má Yakari minimálně po grafické stránce vcelku dost společného.

Stále ovšem platí, že vyznění a především pak cílová skupina obou komiksových sérií je zcela odlišné a na to je třeba pamatovat. Byť se v nejrůznějších hodnoceních setkávám právě se srovnáváním s legendárním Asterixem. Zde je však jasné, že Yakari nemůže vyjít jako vítěz. Zatímco Asterix se zaměřuje už na o něco odrostlejší čtenáře a na své si v něm mohou přijít i dospělí, díky řadě narážek a vtipů, Yakari je určen pro ty nejmenší. Tomu ostatně odpovídá i celkové vyznění jednotlivých epizod, které se nesou ve vskutku jednoduché rovině. O tom jsme se ostatně mohli přesvědčit již v pěti předchozích knihách a ani aktuální novinka na tomto trendu nehodlá nic měnit.

Opět se tak můžeme těšit na vcelku jednodušší příběh jehož hlavní snahou je především malé čtenáře poučit a připravit na určité životní pravdy. V tomto ohledu se tak žádné extra překvapení nekoná. Což ale rozhodně neznamená, že by příběh točící se především okolo Malého Bleska nestál za pozornost. Ostatně, Malý Blesk jednoho dne zmizí z ohrady a jeho přítel Yakari absolutně neví kam. Na Malého Bleska však čeká řada nebezpečných zkoušek které musí podstoupit aby se mohl vrátit zpět ke svému příteli…

Zkrátka a dobře další klasický Yakarariho příběh, který budou malí čtenáři hltat stranu za stranou. Nemalou měrou se do tohoto hodnocení samozřejmě promítá i perfektní vizuální stránka, která se stala snadným rozpoznatelným znamením této série. Yakari si tak i nadále drží svou kvalitu. Nechybí kouzelné grafické zpracování, trocha toho nezbytného napětí, lehký humor a snaha malé čtenáře také trochu poučit. 

Pro začínající malé čtenáře se tak jedná o vcelku ideální kousek. Nabízí nenáročný příběh, který však neobsahuje přehršel textu, zároveň však dokáže udržet pozornost malých čtenářů až do konce. Hlavním tahákem stejně jako u předchozích dílu je povedená Deribova kresba, která v mnohém připomíná dnes již legendární Uderzův styl z Asterixe, či indiána Umpa-Pi, zároveň však nabízí i něco svého. Pokud tedy hledáte něco pro začínající čtenáře a zároveň fanoušky komiksu, je Yakari bezpochyby ideální volbou.YAKARI A TAJEMSTVÍ MALÉHO BLESKA
SCÉNÁŘ: ANDRÉ JOBIN (JOB)
KRESBA: CLAUDE DE RIBAUPIERRE (DERIB)
PŘELOŽIL: ZUZANA PAVLOVÁ
VYDAL: SLOVART
ROK: 2021
STRAN: 48
ORIG. NÁZEV: Yakari #06: Le secret de Petit Tonnerre
ISBN: 978-80-276-0222-3

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..