Dan Simmons – Terror

0

ANOTACE:

Tohle místo nás chce zabít!

Erebus a Terror. Dvě lodě britského královského námořnictva, které se roku 1845 vydaly hledat tzv. severozápadní cestu – tedy způsob, jak obeplout Ameriku od severu a dostat se mezi Kanadskými arktickými ostrovy z Atlantiku do Pacifiku. Z dějin už víme, že Franklinova expedice skončila tragicky, ale co se vlastně stalo? Svou verzi událostí líčí druhý kapitán Crozier, velící na lodi Terror, a několik dalších účastníků výpravy. V mozaice výpovědí, proložené retrospektivními pasážemi, se vyjevují osudy námořníků, kteří uvázli v arktické ledové pasti, docházejí jim potraviny, sužují je kurděje i jiné choroby a navíc je pronásleduje tajemný netvor z inuitských mýtů. Dramatický příběh boje o přežití je vystavěn na půdorysu dostupných historických fakt, zároveň je však barvitě zprostředkován skrze perspektivu posádky, pro níž cesta za dobrodružstvím postupně nabývá nečekaně děsivých rozměrů.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audiokniha


Audiovydavatelství OneHotBook patří bezesporu k jedněm z našich předních tvůrců audioknih a již nejednou dokázalo, že se opravdových výzev rozhodně nebojí. Ostatně stačí vzpomenout na jejich adaptaci Herbertovy Duny, či monumentální Kingovo TO. A právě do této společnosti zamířil loni další titul tohoto vydavatele. Po science-fiction a hororu se ve OneHotBook rozhodli vydat i trochu do historie a nadšeným posluchačům přinesli Terror Dana Simmonse, jenž nás zavede až za polární kruh.

Kniha Dana Simmonse, Terror, spatřila světlo světa již v roce 2007, kdy ji i českým čtenářům přineslo nakladatelství BB Art. Od té doby se kniha dočkala již dvou dalších vydání, které loni doplnila i audioknižní verze z vydavatelství OneHotBook. Více než šestisetstránková bichle uchvacuje nadšené čtenáře svou jedinečnou atmosférou. A právě tu se snažilo věrně zachytit hned 11 interpretů pod režisérskou taktovkou velezkušeného Hynka Pekárka, kteří nám společnými silami přinesli opravdu hutnou takřka 36 hodin trvající nahrávku, u které se rozhodně nudit nebudete.

Kniha je navzdory rozsahu plná nepřetržitého napětí, nesporného vypravěčského umu a dokonale zvládnutých dobových reálií. Když k tomu připočteme fakt, že Simmonsův Terror rozhodně nejde jednoduše zaškatulkovat v rámci jednoho žánru, na své si přijde takřka každý. Vždyť tento román vycházející z historických událostí, kdy Simmons jako kulisu svého příběhu použil výpravu sira Franklina, která se roku 1845 vydala hledat tzv. „severozápadní cestu, se velmi často ocitá na rozhraní hned několika žánrů. Jednak zde klasickou beletrii opírající se o historický základ, aby se během pár stran příběh proměnil v doslova “mrazivý” horor. Když k tomu připočteme i lehkou inspiraci klasickou fantastikou, je záběr této knihy skutečně rozsáhlý.

Z historie sice tak nějak víme, že tato výprava neskončila zrovna šťastným koncem, o to zajímavější pohled však Simmons na celou tuto výpravu přináší. Postupně tak vyslechneme hned několik zúčastněných, kteří se nám budou snažit vylíčit události ze svého pohledu. A právě neustálé střídání postav, proložené retrospektivními pasážemi a především pak poutavé načtení je zárukou toho, že si autor udrží vaši pozornost až do samotného závěru.

Což nemusí být vůbec jednoduché, Simmons je totiž v případě Terroru opravdu hodně popisný a místy až možná trochu rozvleklý. Nároky na interprety tak v případě této knihy skutečně nebyly malé. Ostatně stačilo by jen málo a poutavá 36hodinová nahrávka by mohla snadno sklouznout k nesnesitelné nudě. Naštěstí OneHotBook již tradičně věnuje svým nahrávkám nadstandardní péčí, která začíná právě pečlivým výběrem interpretů.

A těch tentokrát skutečně nebylo málo. Vedle ostřílený jmen jako je Martin Stránský, Vladislav Beneš, či David Novotný a Jan Vlasák však najdeme i pár relativních “benjamínků”, kteří minimálně pro tohoto vydavatele zatím nic nenačetli. Výčet interpretů je tak skutečně impozantní a každý z nich přinesl do této nahrávky trochu ze svého umění. Přesto jsou to především Martin Stránský a Vladislav Beneš, coby kpt. Francis Crozier a Sir John Franklin, kteří této audioknize kralují a dostávají prakticky nejvíce prostoru.

Je prakticky jedno, na kterého z jedenácti interpretů ukážeme a či zde dostal více, či méně prostoru, všichni odvedli naprosto profesionální a především procítěný výkon, který dodává celé nahrávce na patřičné atmosféře. Navíc střídání jednotlivých interpretů při takto dlouhé nahrávce je bezesporu příjemným oživením, díky čemuž nehrozí, že by se snad poslech stal monotónním.


Ať už se podíváme na samotný výkon interpretů, či celkové technické zpracování nahrávky, vše je již tradičně na vynikající úrovni. Na to jsme si však již u tohoto vydavatele mohli zvyknout. Stejně tak na nezbytný hudební doprovod, který samozřejmě nesmí chybět ani u této ambiciózní nahrávky. Ten perfektně dokresluje celkovou atmosféru mrazivého severu i beznaděj jednotlivých účastníků expedice.

Audioknižní Terror je bezpochyby jedním z nejambicióznějších a nejpovedenějších titulů loňského roku. Rázem se tak z něj stává jeden z horkých kandidátů na některou z cen Audioknihy roku. OneHotBook a vůbec celý tým, který se na této nahrávce podílel, tak opět dokázal, že se v tomto vydavatelství rozhodně výzev nebojí. Ba co víc, mají je rádi a umí si s nimi parádně poradit. Nezbývá než smeknout a toužebně vyhlížet, jakou další lahůdku si pro nás tento vydavatel přichystá.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..