Cullen Bun – Cyberpunk 2077 #1: Trauma team

0

Cyberpunk. Fenomén, jenž v posledních měsících nebývale zahýbal herní scénou takřka i po třech měsících od svého vydání stále čeří vody. A jak se zdá, mluvit o něm ještě nějakou dobu budeme. Tentokrát však za to nemůže hra samotná, ale komiksový příběh z pera Cullena Bunna, jenž se k nám díky Nakladatelství CREW dostává i v českém překladu. Trauma team právě přichází…

Už se stalo takřka tradicí, že velké AAA herní tituly takřka vždy doprovází poměrně velké množství merche. A jelikož byl Cyberpunk 2077 jednou z nejočekávanějších her poslední dekády je vcelku jasné, že ani u tohoto titulu se podobné situaci nevyhneme. Sáhnout tak můžeme po všemožných dárkových předmětech, soškách, oblečení, artboocích, či průvodcích hrou. Ostatně, jeden u nás vyšel ve spolupráci CRWE a Fantom Printu i v českém jazyce. Do této společnosti nyní přichází i komiksový příběh zasazený do tohoto zajímavého univerza.

Po vzoru World of Warcraft, Mass Effectu, Overwatche, či Tomb Raidera tak přichází na scénu další komiks těžící z úspěšné herní značky. A ač by se mohlo zdát, že stejně jako v mnoha předchozích případech půjde jen o “ždímačku” na peníze, Trauma team vás nakonec možná mile překvapí. Vděčit za to může především ostřílenému Cullenu Bunnovi (Pochmurný kraj) jenž zde dokazuje, že i komiksy na podporu prodeje videoher mohou nabídnout zajímavý příběh, který má rozhodně co nabídnout

Vývojáři z CD Projektu vytvořili opravdu fascinující plně funkční svět, jehož příběh je bezesporu hlavním hnacím motorem celé hry. Když k tomu připočteme angažování Keanu Reevese do role jedné z hlavních postav bylo takřka okamžitě jasné, že Cyberpunk vzbudí nemalá očekávání a zájem hráčů. Cullen Bunn se však ve svém komiksu rozhodl jít trochu jinou cestou. Zcela nechává stranou hlavní příběhovou linii i známé postavy ze hry a ukazuje hráčům další zajímavé aspekty tohoto futuristického světa. Možná i díky tomu je tak tento komiks až nebývale přístupný i těm čtenářům, které hype okolo zmíněné hry zcela minul.

Mimochodem, v komiksu se nedočkáme ani žádného menšího zasvěcení do fungování světa a kulis hry a jsme rovnou vrženi do akce. Jak už samotný název komiksu napovídá, příběh se točí okolo jednotky Trauma teamu. Konkrétně se vtělíme do kůže Nadii, pomocné zdravotnice, která jako jediná přežila jednu nepodařenou záchrannou misi. Nyní je však čas na návrat. To ale ještě Nadia netuší, koho bude muset ze stého patra mrakodrapu plného ozbrojenců zachránit!

Ačkoliv se autor příliš neobtěžuje s uvedením čtenářů do děje, či fungování světa, vše zde funguje na jedničku a jednotlivé zákonitosti vám tak nějak dojdou v průběhu čtení. To ostatně platí i o samotných postavách, na kterých celý příběh stojí. Právě kolem nich a jejich hodnotách a smyslu konání je vystavěna celá zápletka, která mistrně vystrkuje růžky pod záplavou nekončící akce a krve. Cullen Bunn zde zkrátka věnoval pozornost i těm nejmenším detailům, které posouvají celý komiks výrazným způsobem kupředu.

Opomenout samozřejmě nesmíme ani kresbu. Tu v případě této čtyř sešitové jednohubky obstaral Miguel Valderrama, jehož mohou znát čtenáři především díky jeho autorskému komiksu Giants, na němž spolupracuje se svým bratrem. Českým čtenářům se však představuje vůbec poprvé a nutno říct, že jeho kresba má rozhodně něco do sebe. Rozhodně se nedá označit za běžný mainstream, v tomto ohledu je jeho kresební styl mnohem drsnější a rozháranější. K pojetí Trauma teamu však skvěle sedí a perfektně tak dotváří celkovou atmosféru, kterou se podařilo v rámci tohoto komiksu vybudovat.

Ta z komiksu ostatně stříká na všechny strany a se všemi ostatními aspekty vytváří dohromady opravdu povedený atmosférický celek. Pravděpodobně tak nebudu daleko od pravdy když zmíním, že Cyberpunk 2077 #1: Trauma team patří vůbec k tomu nejlepšímu co nám zatím “videoherní” komiksy nabídly. Pokud by se v případných dalších dílech podařilo udržet nastavenou kvalitu jako u právě vydané novinky, budoucnost Cyberpunku v komiksu by nevypadala vůbec zle…CYBERPUNK 2077 – TRAUMA TEAM
SCÉNÁŘ: CULLEN BUN
KRESBA: MIGUEL VALDERRAMA
PŘELOŽIL: FILIP ŽENÍŠEK
VYDAL: CREW
ROK: 2021
STRAN: 100
ORIG. NÁZEV: Cyberpunk 2077 #01: Trauma Team
ISBN: 978-80-7449-997-5

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..