Coatl – karetní hra

Stěny Quetzalcóatlova chrámu čekají na výzdobu. Přidejte se do soutěže o přízeň bohů, vytvořte ty nejpůsobivější vzory a přesvědčte velekněze, že právě vy jste tím umělcem, jehož dílo se zapíše do aztécké historie. To vše v nové karetní verzi oblíbené rodinné hry plné aztéckých opeřených hadů. Karetní Coatl přichází…
Už jsou tomu více než dva roky co nám Blackfire přinesl povedený Coatl, jenž se pokusil navázat na úspěch nekorunovaného krále abstraktek Azul. Líbivý vzhled, jednoduchá pravidla i relativně široké taktické možnosti dávali tomuto kousku vcelku slušnou šanci na úspěch. A ten se více méně i dostavil. Hra si našla spoustu fanoušků a tak i díky tomu se nyní můžeme pustit do karetní verze opeřených hadů.
Stejně jako v případě “plnotučné” hry přichází i její karetní varianta s obdobným konceptem. Díky použitým kartám je hra však mnohem skladnější a tím pádem i daleko vhodnější například na cestování. Samozřejmě nečekejte kopii jedna ku jedné, karetní Coatl přichází s řadou změn a inovací, samotné jádro však zůstává relativně stejné. Ostatně není se co divit, za oběma hrami stojí stejné tvůrčí duo Etienne Dubois-Roy a Pascale Brassard.
A stejně jako plnohodnotný Coatl je i aktuální novinky ze stáje Blackfireu určená pro jednoho až čtyři hráče s doporučeným věkem 10+. Co se týče věkového doporučení zde je potřeba brát věkovou hranici opět pouze orientačně. Ačkoliv autoři uvádí, že hra je určena pro hráče od 10 let, naprosto bez problému ji zvládnou i daleko mladší hráči. Obzvláště pokud již mají nějaké ty deskovky za sebou. Kde se však obě hry rozcházejí je herní doba. Zatímco velký Coatl měl doporučenou dobu okolo 45-60 minut, karetní varianta si vystačí takřka s polovinou. Na jednu herní partii si tak vyhraďte něco kolem 25 minut herního času.
Avšak, ještě než se podíváme na rozdíly mezi oběma hrami a pustíme se do samotného hraní musíme nahlédnout do pestrobarevné krabičky s opeřeným hadem na přebalu a odhalit co všechno tato hra obsahuje. A jak už podtitul tohoto kousku hlásá tentokrát půjde především o karty. Tentokrát tak můžete zapomenout na pytlíky plné plastových dílků opeřených hadů. Zde jsou to karty, karty a zase karty. Celkem jich v balení najdete nějakých 140.
Komu by se ale přeci jen stýskalo po plastových dílcích, tak i na ně nakonec dojde. Ale rozhodně ne v takové míře jako u velkého Coatlu. Najdeme zde pouze jednoho zlatého hada, jenž je zde s trochou nadsázky pouze pro okrasu. V reálu pak především pro počítání kol. Pokud však vlastníte velký Coatl, tak můžete tohoto zlatého hada zapojit do hry právě v něm. Jedná se totiž o rozšíření Zlaté peří, které do hry přináší něco málo nových mechanik. O to ale zde tentokrát nejde, pojďme se podívat na to, jak se vlastně hraje karetní verze těchto majestátních mystických hadů.
Postupně se budete střídat v hraní karet, malovat svého cóatla a snažit se potěšit bohy tím, že uvedete v život jejich proroctví. Během posledního pátého kola domalujete svém cóatlovi hlavu a ocas a následuje závěrečné posouzení veleknězem. Vítězem se stane hráč, jehož coatl bude vyhlášen jako nejprestižnější. A to je v podstatě vše. Karetní Coatl jde tak až na úplnou dřeň, z velké hry si bere to nejlepší a přináší hráčům přístupnou a svižnou karetku, která má rozhodně co nabídnout.
Ačkoliv ale karetní Coatl staví především na přístupnosti a jednoduchosti, zároveň nabízí hráčům relativně dostatek možností pro plánování a tvorbu taktiky. Vděčí za to především samotným kartám, které jsou zde řešeny velmi efektně. Karty totiž na sobě nesou hned dvě části hadího těla, navíc je můžeme otáčet tak, aby to bylo co nejvýhodnější pro nás. K tomu nám ostatně dopomůže i možnost jednu ze stran v příštích kolech překrýt a získat tak ještě výhodnější kombinace. Zkrátka možností jak sestavit co nejlepšího hada je zde i přes celkovou jednoduchost opravdu hodně a tak se hráči budou mít kde vyřádit.
Tato variabilita karet navíc alespoň do určité míry eliminuje efekt náhody, který do hry vstupuje ve chvíli, kdy si budete příslušné karty dolízávat bez možnosti výběru. Hra je navíc oproti velkému Coatlu podstatně více konfliktní. Hráči si totiž mezi sebou mohou navzájem “krást” proroctví, které budou plnit a budou určovat jejich závěrečný bodový zisk.
Karetní Coatl je tak vcelku příjemným překvapením. Hra se nesnaží nijak zvlášť experimentovat a vsází především na jistotu a to co funguje. Pokud vás náhodou minula původní hra, nebo jste naopak jejími velkými fanoušky a stále nemáte opeřených hadů dost, rozhodně byste karetní variantu Coatlu neměli minout. Tato nenáročná karetka slibuje spoustu zábavy v úsporném balení, které snadno zabalíte a vezmete třeba někam na cesty…
COATL – KARETNÍ HRA
VYDAVATEL ORIGINÁLU: SYNAPSES GAMES
VYDAL CZ: BLACKFIRE
ROK: 2022
POČET HRÁČŮ: 1-4
VĚK: 10 LET
HERNÍ DOBA: 25 MINUT
Tuhle hru neznám ani v karetní, ani v deskové verzi. Já jsem zamrzla někde u žolíků a Člověče nezlob, se. 🙂
škoda zkus to deskovek je nepřeberné množství a jsou o hodně lepší než jen člobrdo a žolíky 🙂