Brad Stone – Globální samoobsluha – Jeff Bezos a věk Amazonu

0

Amazon.com začínal s doručováním knížek poštou a vezl se na první vlně internetové hysterie. Jeho zakladatel Jeff Bezos se však nespokojil s pouhým módním on-line knihkupectvím. Chtěl, aby Amazon nabízel neomezené množství zboží, svůdné pohodlí, a to za velmi nízké ceny – aby se stal „obchodem se vším“. Aby svou velkou vizi naplnil, vybudoval vnitrofiremní kulturu plnou neúnavné ctižádostivosti a tajností, do nichž nikdo nikdy nepronikl. Podařilo se to až nyní.
Obchod se vším je zevrubnou biografií technologického kolosu, který jako jeden z prvních a ve velkém vsadil na internet a navždy změnil to, jak nakupujeme a čteme. Je to dlouho očekávaný a otevřený popis jedné z nejvýznamnějších firem naší doby a zároveň hluboce osobní pohled na ikonického podnikatele, který ji založil.

…………………………………………………………….

Životopisná díla patří mezi velmi specifické knihy, které míří na určitý okruh čtenářů, jenž se o dané téma zajímají. Přesto se občas i v tomto žánru najde dílko, které vstoupí do všeobecného podvědomí čtenářů. Krásným příkladem byl Steve Jobs od Waltera Issacsona, jenž zaujal opravdu velký počet čtenářů. Zdá se, že technologie v dnešní době táhnou a tak další takovou to vlaštovkou je i příběh Jeffa Bezose a jeho gigantu Amazonu jenž před nedávnem vyšel v nakladatelství Práh. A stejně jako Jobs i Bezos se dočkal své audio verze, o kterou se jž tradičně postaralo vydavatelství  OneHotBook.

196186_bigPřesto zde oproti Jobsovi najdeme pár rozdílů. Pro českého čtenáře tím hlavním bude asi to, že jméno Jeff Bezos drtivé většině z nás nic neřekne. A to i přesto, že o Amazonu se mluví už i v našich končinách. Tato společnost v současné době buduje v České republice rozsáhlé sklady, které by měli zaměstnat tisíce lidí, a tak je určitě nasnadě, se něco málo o této záhadné osobnosti internetového gigantu Amazon dozvědět.

„Jeff Bezos je jedním z největších vizionářů a soustředěných, houževnatých inovátorů naší doby, a podobně jako Steve Jobs mění celá průmyslová odvětví. Brad Stone v této dobře zdroji podložené a čtivé knize výmluvně zachytil jeho zápal a genialitu.“

* Walter Isaacson, autor knihy Steve Jobs

Za pohledem do Bezosova života a zákulisí Amazonu tentokrát nestojí známý “životopisec” Walter Issacson, jenž se postaral i o Jobse, ale americký novinář a spisovatel Brad Stone. Stone se již řadu let pohybuje v oblasti technologií. Jako reportér týdeníku Bloomberg Businessweek patří k předním americkým autorům věnujícím se technologickým společnostem. O jeho úspěchu svědčí i ocenění jež jeho kniha Globální samoobsluha získala.

Stone se v ní nezaměřuje pouze na samotného zakladatele Amazonu, ale ukazuje i z trochu jiného pohledu fungování a zákulisí tohoto interneterového gigantu. Stejně jako zakladatel Apple Steve Jobs, nebo Larry Page z Google, patří i Jeff Bezos mezi ikony a největší vizionáře v oblasti technologií. Tam kde Apple ukázal světu jak ovládat dotykový telefon, Amazon pro změnu naučil lidi využívat internet k nakupování. Z původně malého online knihkupectví, řízeného z “garáže” se tato firma přetavila v kolos, který na svých stránkách nabízí prakticky cokoliv. Také původní název této knihy jaksi hovoří za vše a je asi také výstižnější ‚Everything Store‘, neboli obchod se vším.

CD-Art„Příběh jednoho z nejúspěšnějších byznysmenů, který se vypracoval sám, mě nesmírně uchvátil. Je až fascinující sledovat – nebo ideálně poslouchat – jak byl Amazon vybudován, jak vyvíjeli nejrůznější aplikace, jak brutálně drtili konkurenci a jak vlastně ‚vymysleli celý internetový obchod‘. V tomhle je asi také výstižnější originální anglický název ‚Everything Store‘, neboli obchod se vším,“

Martin Pilař z vydavatelství OneHotBook.

Načtení této poutavé knihy svěřili ve OneHotBook ostřílenému interpretovi a herci Martinovi Stránskému, který mimo jiné stojí i za tolik zmiňovaným Stevem Jobsem. Stránský má s načítáním audioknih opravdu bohaté zkušenosti a je tedy jasné, že i Globální samoobsluha bude v jeho podání opravdu jedinečné dílko, které stojí za poslech. Navíc ti posluchači, co mají za sebou již Issacsonova Jobse, zde budou jako doma. Samotná nahrávka se nese v podobném duchu. Na rozdíl od klasické beletrie toto dílo postrádá jakýkoliv hudební doprovod či podkres. Pro někoho tak může být po nějaké době trochu monotónní, na druhou stranu k tomuto typu literatury se jakékoliv narušování nehodí.

Globální samoobsluha – Jeff Bezos a věk Amazonu rozhodně nebude pro každého. Nečekejte nervy drásající zápletku, i když i na tu zde v určité formě dojde, ale skvěle podaný příběh jednoho z nejúspěšnějších byznysmenů, který se vypracoval sám a vytvořil jeden z největších internetových gigantů naší doby.

Audiokniha vychází ve vydavatelství OneHotBook
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA I EBOOK AUDIOKNIHA

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdBrad Stone (*1971) Americký novinář a spisovatel psal pro noviny New York Times a týdeník Newsweek, je také častým hostem televizního pořadu Bloomberg West pojednávajícího o technologiích. Momentálně pracuje jako reportér týdeníku Bloomberg Businessweek a patří k předním americkým autorům věnujícím se technologickým společnostem. Ve své nové knize Globální samoobsluha, která vyhrála prestižní anketu britského deníku Financial Times a investiční banky Goldman Sachs o nejlepší ekonomický titul roku 2013, sepsal příběh největšího internetového obchodu a jeho zakladatele a ředitele Jeffa Bezose.


wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..